Zalety i wady wakacji na jachcie

Wakacje na jachcie to najlepsze wakacje, jakie można wybrać – tak z pewnością powie każdy zapalony fan jachtingu. W jego oczach każdy aspekt spędzania czasu na wodzie budzi entuzjazm, którego wcale nie musi podzielać ktoś, kto decyduje się na czarter jachtu po raz pierwszy. Żeby pozostać całkowicie obiektywnym, trzeba przyznać, że wakacje na jachcie mają swoje “zalety”, ale mają także swoje “wady” – wszystko zależy jednak od punktu widzenia. Dziś pokażemy Wam obie strony jachtingu. Czytajcie dalej!

“Minusy”

Wybierasz wakacje na jachcie? To oznacza, że będzie musiał przyzwyczaić się nieco odmiennych warunków, niż te, które można spotkać w hotelach czy własnym domu. Przede wszystkim, ilość miejsca na jachcie jest znacznie mniejsza. Wszystkie pomieszczenia, począwszy od kabin, przez kambuz, aż po łazienkę prezentują nieco mniejszą skalę. Poruszanie się w nich wymaga ostrożności, jak i również przyzwyczajenia się do dzielenia się niewielką przestrzenią z innymi ludźmi. Ten sam problem dotyczy także miejsc do przechowywania rzeczy osobistych — nie znajdziemy tu miejsca na dziesiątki par butów czy połowę naszej szafy.

Pływając na jachcie, musimy przywyknąć do temperatury. Z racji materiału i konstrukcji, upał i mrozy są bardziej odczuwalne na pokładzie niż w domu czy hotelu. Czarterując jacht w szczycie sezonu, dobrze jest wybrać jednostkę z klimatyzacją na wyposażeniu, która przyniesie nam ulgę w czasie największych upałów. Specyfika wakacji na jachcie dotyczy także ograniczeń zużycia wody i energii. Jeśli chcemy, aby nie zabrakło ich nie tylko nam, ale całej naszej załodzę, musimy oszczędnie zużywać wodę w łazience czy podczas mycia naczyń, oraz ekonomicznie korzystać z prądu. Wiąże się to ze zmianą pewnych nawyków, przynajmniej na czas rejsu — życie na jachcie to inna organizacja dnia, delegacja obowiązków między członków załogi i zasady, których należy przestrzegać. Same relacje między członkami załogi mogą się różnie układać, szczególnie, że będziemy przebywać z nimi na niewielkiej przestrzeni przez dłuższy czas.

Samo przebywanie na pokładzie podczas rejsu jachtem wymaga pewnego przyzwyczajenia. Niektórzy z nas borykają się z choroba morska. Są liczne sposoby na to, aby sobie poradzić z tą dolegliwością, o których można przeczytać w jednym z naszych wpisów. Poza tym, osoby, które pierwszy raz spędzają wakacje na jachcie, mogą odnieść wrażenie, że pokonywanie nawet małych dystansów trwa bardzo długo, a samo tempo rejsu jest leniwe. Warto jednak pamiętać, że pływanie jachtem to nie przemieszczanie się między punktem A i B, lecz styl i filozofia życia, która polega na doświadczaniu każdej chwili i czerpaniu przyjemności z samego pływania 🙂

“Plusy”

Chociaż ilość ograniczeń i relatywnych wad może wydawać się duża, wakacje na jachcie to także liczne plusy, które w pełni rekompensują jakiekolwiek niedogodności. Pierwsze i najważniejsze jest poczucie absolutnej wolności! Pływając na jachcie, nie musimy wstawać i kłaść się spać o żadnej określonej godzinie. Możemy płynąć, gdzie nam się żywnie podoba, i robić to, co chcemy. Jednego dnia zwiedzamy pobliską wyspę, kolejnego opalamy się i pływamy w zatoczce, trzeciego zawijamy do mariny, czwartego biesiadujemy — tu nie ma miejsca na rutynę! Zależnie od nastroju, możesz popłynąć do gwarnej mariny i poznawać nowych ludzi albo spędzać czas w samotności w ustronnej zatoczce na kotwicy. Tradycyjne wakacje w kurortach wakacyjnych to przeważnie stały rozkład dnia, odwiedzanie wciąż tych samych miejsc i spotykanie tych samych ludzi. Kiedy pływasz na jachcie, nuda Ci nie grozi! Kiedy raz tego doświadczysz, nie będziesz chciał wypoczywać w żaden inny sposób, niż żeglując 🙂

Jeśli nigdy nie pływałeś na jachcie, zapewne znasz morze tylko ze strony plaży. Wyobraź sobie, jak wspaniale jest doświadczyć kompletnie innej perspektywy. Odczujesz różnicę szczególnie wtedy, gdy wyczarterujesz jacht w miejscu, które już znasz. Inne widoki, inne wrażenie i kompletnie nowe miejsca — kiedy pływasz jachtem, świat stoi dla Ciebie otworem. Niesamowite odczucia przynosi także bliskość natury: szum fal, morska bryza, wiatr, promienie słońca, a nawet deszcz i chmury. Wszystko to przenika Twoje ciało i pozwala Ci docenić piękno przyrody. To najlepszy sposób na oczyszczenie swoich myśli i całkowity relaks.

Ostatnia, lecz nie najmniej ważna jest radość i satysfakcja, która płynie z rejsu jachtem. Każda osoba, która miała okazję tego spróbować przyznaje, że wszystko, co związane z rejsem z przyjaciółmi powoduje zwiększoną produkcję endorfin i pozwala zapomnieć o otaczającym nas świecie, problemach i obowiązkach. Czarter jachtu to przygoda, pełna codziennych niespodzianek, nieoczekiwanych zdarzeń i różnorodnych doświadczeń. Tego nie da nam żaden wakacyjny kurort! Jeśli brzmi to dla Ciebie zachęcająco, nie czekaj i zorganizuj wymarzone wakacje na jachcie. Z YACHTIC to łatwiejsze niż myślisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

czternaście − 4 =