Ploter map w kokpicie – wygodna i nowoczesna nawigacja

Gdzie jesteśmy, jak tu głęboko i jak szybko płyniemy – są to parametry, które najbardziej interesują każdego nawigatora jachtu żaglowego czy motorowego. Jeszcze kilka lat temu znalezienie odpowiedzi na te pytania wymagało sporej wiedzy, doświadczenia i pracy.

Na na jachtach korzystano z analogowych wskaźników, logu mechanicznego, a pozycję zliczano pracowicie oznaczając ją na mapach. Obecnie powszechnie dostępne są urządzenia nawigacji satelitarnej, które na jachtach działają trochę podobnie do nawigacji samochodowej.

Czym jest ploter nawigacyjny?

Jest to nowoczesne urządzenie elektroniczne, które umożliwia wygodną nawigację po morzu. Sprzęt jest zaopatrzony w odbiornik GPS oraz ekran. Zamocowany na jachcie gwarantuje szybki i bezproblemowy wgląd do danych nawigacyjnych. Na wyświetlanej przez ploter mapie widzimy na bieżąco swoją pozycję oraz mnóstwo innych przydatnych informacji.

Jacht nawigacja

Ploter map w kokpicie – wygodne rozwiązanie

Ze względu na ograniczenia techniczne, wrażliwość na warunki atmosferyczne i wysoką cenę przez wiele lat plotery map montowane były w kabinach jachtu, najczęściej przy stoliku nawigacyjnym. Takie rozwiązanie wciąż można spotkać na starszych jachtach. Współcześnie plotery montuje się najczęściej w kokpicie w bezpośrednim zasięgu wzroku i rąk sternika. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzi on sytuację na ploterze na bieżąco, bez potrzeby schodzenia co jakiś czas pod pokład. To naprawdę duża wygoda. Plotery mocowane wewnątrz jacht wciąż znajdują zastosowanie na jachtach oceanicznych, pływających w ciężkich warunkach, jednak na jachcie czarterowym służącym głównie rekreacji, ploter map w kokpicie jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem.

Spędź wakacje na jachcie!

Czarter jachtu to świetny pomysł na wakacyjny odpoczynek! Zajrzyj na nasza stronę – możesz wyszukać tu jachty według różnych kryteriów, np. modele z ploterem map na wyposażeniu! Kliknij i przekonaj się jakie to łatwe.

Zobacz oferty

Wskazówki praktyczne

  1. Poproś przy przejęciu jachtu o podstawowy instruktaż w zakresie obsługi plotera
  2. Poćwicz sobie obsługę plotera przed wypłynięciem z portu lub w pierwszej wolnej chwili
  3. Możesz pobrać z internetu instrukcję obsługi konkretnego modelu plotera kiedy jesteś już na jachcie, pomoże to w pełni wykorzystać jego możliwości.
  4. Pamiętaj, że mapy w ploterze mogą nie być aktualne
  5. Pamiętaj, że ploter to tylko narzędzie, które ma Ci pomóc, nigdy nie polegaj na nim w 100%. Porównuj to co widzisz dookoła jachtu z tym co widzisz na ploterze. Nie ufaj mu bezkrytycznie.
  6. Plotery psują się stosunkowo rzadko, ale na wszelki wypadek zainstaluj sobie na telefonie lub tablecie aplikację nawigacyjną, którą będziesz mógł wykorzystać w przypadku awarii plotera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

siedemnaście − dziewięć =