Park Narodowy Kornati – rejs w Chorwacji

Wyobraź sobie ukryty raj rozrzucony po błyszczących wodach Adriatyku -witaj na Wyspach Kornati. Ten niezwykły archipelag, składający się z około 140 niezamieszkanych wysepek jest marzeniem miłośników przyrody i wymarzonym celem dla żeglarzy. Od zapierających dech w piersiach krajobrazów po bogatą historię kulturową, Park narodowy Kornati oferuje niezapomniane doświadczenia dla każdego podróżnika.

Historia powstania Parku Narodowego Kornati

Pak Narodowy Kornati, znany również jako Wyspy Kornati, to unikalne skupisko wysepek na północnym wybrzeżu Dalmacji w Chorwacji, położone w centralnej części Adriatyku na południe od miasta Zadar. Te urocze wyspy chronione są jako Park Narodowy Kornati od 1980 roku, co pozwala zachować ich dziewiczą przyrodę i różnorodność biologiczną. Archipelag rozciąga się na obszarze około 300 kilometrów kwadratowych, przyciągając turystów swoimi oszałamiającymi krajobrazami, krystalicznie czystymi wodami i fascynującym życiem morskim.
Wyspy Kornati powstały w wyniku długotrwałych procesów geologicznych, które trwały przez tysiące lat. Proces ich formowania związany jest z ruchami skorupy ziemskiej i działalnością naturalnych czynników erozyjnych.

W prehistorycznych czasach, obszar, na którym obecnie znajdują się Wyspy Kornati, znajdował się pod wodą. Wraz z upływem czasu, drobne cząstki skał, piasku i osadów nanoszone na dno morskie, stopniowo tworzyły warstwy skalne. W wyniku ruchów tektonicznych i uniesienia terenu, obszar, na którym znajdują się wyspy, został wyniesiony ponad poziom morza. Uniesienie to doprowadziło do wydźwignięcia osadów z dna morskiego, tworząc wysepki i klify. Same procesy geologiczne trwają nadal, kształtując niezmiennie krajobraz archipelagu.
Dzięki tym skomplikowanym procesom Wyspy Kornati zyskały swój unikalny charakter. Urwiste klify, skaliste wybrzeża, malownicze zatoczki
i czyste wody Adriatyku tworzą fascynujące i niepowtarzalne środowisko. Każdy kawałek Kornati jest świadectwem setek tysięcy lat naturalnych przemian, które ukształtowały ten cud natury.

Żeglowanie po wyspach Kornati

park-narodowy-kornati

Wyspy Kornati słyną z urwistych klifów, skalistych formacji i przepięknych zatoczek. Ich unikalny krajobraz sprawia, że żeglowanie wokół wysp to niezapomniane przeżycie.
Wody Adriatyku w okolicach Kornati są niesamowicie czyste i przejrzyste. Przez przezroczystą toń można dostrzec dno morskie i bogactwo podwodnego świata, co czyni żeglowanie jeszcze bardziej magicznym.

Kornati oferują doskonałe warunki żeglarskie. Spokojne i bezpieczne wody, łagodne wiatry oraz liczne zatoczki i przystanie zapewniają idealne miejsca do cumowania i noclegu na jachcie.
Wyspy Kornati nie są tak zatłoczone jak inne popularne destynacje turystyczne, co sprawia, że żeglowanie po nich jest spokojniejsze i bardziej odosobnione. To idealne miejsce dla osób szukających ucieczki od
tłumów i hałasu.

Park Narodowy Kornati oferuje wiele ciekawych tras żeglarskich.

Można zaplanować swój rejs wokół całego archipelagu, odwiedzając liczne wyspy i miejsca, które zachwycają różnorodnością krajobrazów.
Żeglowanie po wyspach Kornati to nie tylko przyjemność samego rejsu, ale również możliwość odkrycia dziewiczej natury, obcowania z harmonią morza i lądu. Można obserwować ptaki morskie, delfiny i inne zwierzęta, które zamieszkują te magiczne obszary. To doskonała okazja, aby oderwać
się od codziennego zgiełku i zanurzyć w naturze w jej najpiękniejszym wydaniu.
Więcej informacji o Parku Narodowym Kornati znajdziesz w przewodniku lubiepodrozowac.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

trzy × dwa =