Nadmorskie specjały

Chorwacja jest zróżnicowana – także pod względem kulinarnym. Dlatego w trakcie rejsu, odwiedzając różne miejsca, można wypróbować wiele lokalnych dań. Warto skosztować nadmorskich specjałów, bo są pyszne i świeże, a do tego świetnie przyrządzane.

Nad morzem są oczywiście dostępne przede wszystkim ryby. Wielu mieszkańców wybrzeża zajmuje się rybołówstwem – codziennie więc dostarczane są świeże sztuki. Wybór gatunków jest bardzo duży. Na rybnych targach lub bezpośrednio w porcie od rybaków możemy zakupić m.in. świeżego tuńczyka, sardele czy żabnicę (zwaną też diabłem morskim). Chorwaci robią pyszne marynowane sardynki i girice – maleńkie rybki smażone na oleju. Smakoszom polecamy też lubin i skorpenę.

Nie zawiodą się miłośnicy owoców morza – do woli będą się mogli zajadać ośmiornicami, mątwami, kalmarami, czy langustami. Także krewetek, zwanych w Chorwacji kozicami (!), jest pod dostatkiem.

„Morskie” smaki można wypróbować w wielu wariantach, na pewno w trakcie jednego pobytu nie da się poznać ich wszystkich. Owoce morza są przyrządzane z oliwą z oliwek, z warzywami, z szynką parmeńską, z dalmatyńskimi winami – możliwości jest sporo. Chorwaci przyrządzają te specjały na kilkadziesiąt różnych sposobów.

Do wybornych smaków nadmorskiej kuchni chorwackiej zaliczymy też pršut, czyli obtoczoną w soli morskiej, suszoną szynkę wieprzową. Można ją zakupić w Dalmacji. Mięso przez kilkanaście miesięcy suszone jest na wietrze – nadmorskim wietrze – i to on daje mu niepowtarzalny smak. Specyfika wytwarzania tej wędliny wpływa na jej cenę – nie należy do najtańszych, ale ci, którzy lubią lokalne, oryginalne smaki, bez wątpienia zechcą jej spróbować.

Odważnych zachęcamy do wypróbowania jaj mewy z dziką cebulą – ta potrawa nie jest standardowa i łatwo dostępna, ale warto jej poszukać.

jacht na pełnym morzu

Poznaj nowe smaki

Nadmorskie specjały najlepiej smakują… na pokładzie pięknego jachtu! Zobacz najlepsze jachty z całego świata w serwisie YACHTIC z gwarancją najniższej ceny!

Zobacz najpiękniejsze jachty!

Rejs to doskonała okazja do poznawania nowych smaków – tym bardziej, że w trakcie takiego urlopu odwiedza się wiele miejsc. Można samemu przyrządzać posiłki z lokalnych produktów albo odwiedzać restauracje czy knajpki – jakikolwiek wybierzemy sposób na zapoznanie się z chorwacką kuchnią, będzie to wielka przyjemność i niezapomniana, kulinarna przygoda.

  1. O! uwielbiam nadmorskie żarcie. Jak tylko jestem gdzieś nad Morzem Śródziemnym, to zawsze wysupłam więcej kasy i zajadam. Zwłaszcza gzieś w takich barach, gdzie jest sporo klientów. Wtedy wiadomo, że świeże i dobre. ROzmarzyłam się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

4 × jeden =