Myślisz, że jesteś za stary na czarter jachtu? Wyprowadzimy Cię z błędu!

Często, gdy proponujemy komuś, by spróbował żeglowania słyszymy komentarze w stylu: “Ja już jestem na pływanie za stary”, “Przespałem swój moment” albo “Jacht? W moim wieku!?”. W tym momencie zwykle zaczyna się dyskusja mająca na celu przekonać “staruszka”, że to jeszcze nie czas na wybieranie butów do trumny!

Wiek jest bezwzględny, ale tylko matematycznie. W praktyce wszystko zależy od naszego podejścia. Możemy być przed czterdziestką, a czuć się jak emeryt lub dobiegać do siedemdziesiątki i czuć się w pełni sił. Jeśli dbamy o siebie i o nasz organizm, wcale nie musimy rezygnować z aktywności takiej jak żeglowanie. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie udogodnienia dostępne na większości jachtów przeznaczonych do czarteru. O czym mowa?

Nowoczesne udogodnienia

Obecnie na jachtach można spotkać całą masę różnorakich udogodnień i systemów, dzięki którym żeglowanie jeszcze nigdy nie było tak proste! Foki samohalsujące sprawiają, że nie trzeba męczyć się z szotami. Elektryczne kabestany wyręczają nas podczas zwijania lin, a klimatyzacja zasilana z akumulatora lub z generatora sprawia, że zawsze jest się gdzie skryć przed upałem. To dalej za mało? W takim razie dorzućmy ploter map w kokpicie, który ogranicza bieganie między sterem a ploterem oraz autopilota, który znacząco ogranicza siłowanie się z jachtem podczas drobnych korekt kursu.

Kiedy jak nie teraz?

Większości z nas starość kojarzy się z emeryturą, czyli okresem, gdy mamy dla siebie zdecydowanie najwięcej czasu. Nie musimy przejmować się już karierą, napięta sytuacja w pracy nie zaprząta naszych myśli, a dzieci od dawna “są na swoim”. Co innego nam pozostaje oprócz relaksu i odkrywania nieznanych nam wcześniej aktywności? Przecież nie potrzebujemy nawet patentu! Wystarczy, że zdecydujemy się na czarter jachtu ze skiperem. Nie musimy się wtedy przejmować pozwoleniami i wytyczaniem trasy w ciemno (więcej na temat skipera i jego roli w innym naszym wpisie; Instrukcja obsługi skipera”, czyli jak się zachować podczas rejsu ze skiperem).

Zachód słońca i Ty podziwiający go z pokładu jachtu. Czy to nie brzmi magicznie? Trzeba tylko dać sobie szansę na tego typu przygodę. Wiek jest tutaj właściwie bez znaczenia. Liczy się podejście, zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności, a przecież to ostatnie przychodzi właśnie z wiekiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

pięć × dwa =