Królewskie wakacje, czyli wynajem jachtu ze stałą załogą

Czarter jachtu to świetny pomysł na aktywne i pełne przygód wakacje. Jeśli jednak chcemy do tego dodać całkowity relaks i odpoczynek od wszelkich obowiązków, możemy zdecydować się na wynajęcie jachtu ze stałą załogą, która zatroszczy się o sterowanie jednostką, posiłki i porządek na pokładzie, podczas gdy my będziemy mogli oddać się samym przyjemnościom. Na czym polega wynajem jachtu z załogą i jak wygląda w praktyce?

Na czym polega wynajem jachtu ze stałą załogą?

Czarter jachtu ze stałą załogą oznacza wynajęcie jednostki wraz z profesjonalną obsługą, która będzie nam towarzyszyć przez cały rejs. Najczęściej w skład stałej załogi wchodzą 2 lub 3 osoby; skiper, hostessa i, ewentualnie, kucharz. Osoby te zadbają o przyjemny przebieg naszych wakacji, w tym o sterowanie, zakupy i wyżywienie, a także o porządek na pokładzie. My za to będziemy mogli spędzać czas na wypoczynku i rozrywce, nie przejmując się niczym innym. Takie rozwiązanie dotyczy przeważnie luksusowych jednostek — nie ma jednak zasady, co do konkretnych rodzajów jachtów, które możemy wyczarterować ze stałą załogą. Jedynym kryterium jest tutaj liczba miejsc do spania — każdy członek załogi powinien mieć swoje, najlepiej pod postacią własnej kabiny. Stałe załogi możemy wynająć na jachtach żaglowych, motorowych oraz na katamaranach. Są także standardem w przypadku guletów.

Kto wchodzi w skład załogi na jachcie?

Stała załoga to w większości przypadków skiper i hostessa. Skiper jest odpowiedzialny za sterowanie jachtem, jego techniczną obsługę i zapewnienie bezpieczeństwa załodzę. Zabiera nas w miejsca, w które chcemy się udać i spełnia nasze oczekiwania, o ile są realne do wykonania i nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu. Podpowiada atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć, w tym zaciszne zatoki, urokliwe wyspy, lokalne restauracje czy mniej popularne zabytki. Więcej na temat czarteru jachtu ze skiperem pisaliśmy we wpisie Instrukcja obsługi skipera. Hostessa zajmuje się robieniem zakupów, gotowaniem i dbaniem o porządek w kokpicie, kambuzie i salonie. Przygotowuje posiłki zgodne z naszymi oczekiwaniami, jednak należy pamiętać, że najczęściej nie jest profesjonalnym kucharzem. Jeśli zależy nam na wyżywieniu najwyższej jakości, możemy poszukać stałej załogi, w skład której, oprócz skipera i hostessy, wchodzi kucharz, który będzie zajmował się tylko i wyłącznie zaspokajaniem potrzeb naszych podniebień.

Koszty wynajęcia załogi

Podobnie jak w przypadku czarteru jachtu ze skiperem, to na czarterującym spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie załogi — obejmuje ono głównie koszty wyżywienia. Przyjęło się także, że jej członkowie otrzymują od gości napiwki. Na całościowy koszt wynajęcia jachtu z załogą składają się: koszt czarteru, koszt wynajęcia załogi, koszty wyżywienia, koszt paliwa i opłaty portowe.

Wynajem jachtu ze stałą załogą pozwala nam na pełen relaks i zabawę. To sposób na prawdziwie królewskie wakacje, podczas których naszą jedyną troską będzie to, jak chcemy spędzić czas lub co mamy ochotę zjeść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

14 + dziewięć =