Królewskie wakacje, czyli wynajem jachtu ze stałą załogą

Czarter jachtu to świetny pomysł na aktywne i pełne przygód wakacje. Jeśli jednak chcemy do tego dodać całkowity relaks i odpoczynek od wszelkich obowiązków, możemy zdecydować się na wynajęcie jachtu ze stałą załogą, która zatroszczy się o sterowanie jednostką, posiłki i porządek na pokładzie, podczas gdy my będziemy mogli oddać się samym przyjemnościom. Na czym polega wynajem jachtu z załogą i jak wygląda w praktyce?

Na czym polega wynajem jachtu ze stałą załogą?

Czarter jachtu ze stałą załogą oznacza wynajęcie jednostki wraz z profesjonalną obsługą, która będzie nam towarzyszyć przez cały rejs. Najczęściej w skład stałej załogi wchodzą 2 lub 3 osoby; skiper, hostessa i, ewentualnie, kucharz. Osoby te zadbają o przyjemny przebieg naszych wakacji, w tym o sterowanie, zakupy i wyżywienie, a także o porządek na pokładzie. My za to będziemy mogli spędzać czas na wypoczynku i rozrywce, nie przejmując się niczym innym. Takie rozwiązanie dotyczy przeważnie luksusowych jednostek — nie ma jednak zasady, co do konkretnych rodzajów jachtów, które możemy wyczarterować ze stałą załogą. Jedynym kryterium jest tutaj liczba miejsc do spania — każdy członek załogi powinien mieć swoje, najlepiej pod postacią własnej kabiny. Stałe załogi możemy wynająć na jachtach żaglowych, motorowych oraz na katamaranach. Są także standardem w przypadku guletów.

Kto wchodzi w skład załogi na jachcie?

Stała załoga to w większości przypadków skiper i hostessa. Skiper jest odpowiedzialny za sterowanie jachtem, jego techniczną obsługę i zapewnienie bezpieczeństwa załodzę. Zabiera nas w miejsca, w które chcemy się udać i spełnia nasze oczekiwania, o ile są realne do wykonania i nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu. Podpowiada atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć, w tym zaciszne zatoki, urokliwe wyspy, lokalne restauracje czy mniej popularne zabytki. Więcej na temat czarteru jachtu ze skiperem pisaliśmy we wpisie Instrukcja obsługi skipera. Hostessa zajmuje się robieniem zakupów, gotowaniem i dbaniem o porządek w kokpicie, kambuzie i salonie. Przygotowuje posiłki zgodne z naszymi oczekiwaniami, jednak należy pamiętać, że najczęściej nie jest profesjonalnym kucharzem. Jeśli zależy nam na wyżywieniu najwyższej jakości, możemy poszukać stałej załogi, w skład której, oprócz skipera i hostessy, wchodzi kucharz, który będzie zajmował się tylko i wyłącznie zaspokajaniem potrzeb naszych podniebień.

Koszty wynajęcia załogi

Podobnie jak w przypadku czarteru jachtu ze skiperem, to na czarterującym spoczywa odpowiedzialność za utrzymanie załogi — obejmuje ono głównie koszty wyżywienia. Przyjęło się także, że jej członkowie otrzymują od gości napiwki. Na całościowy koszt wynajęcia jachtu z załogą składają się: koszt czarteru, koszt wynajęcia załogi, koszty wyżywienia, koszt paliwa i opłaty portowe.

Wynajem jachtu ze stałą załogą pozwala nam na pełen relaks i zabawę. To sposób na prawdziwie królewskie wakacje, podczas których naszą jedyną troską będzie to, jak chcemy spędzić czas lub co mamy ochotę zjeść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *