Czas wolny – co można robić na jachcie?

Czarter jachtu to nie tylko pływanie, pokonywanie kolejnych dystansów, praca przy żaglach i linach czy przybijanie do wybranych marin. To także mnóstwo wolnego czasu, który można spędzić na wiele różnych sposobów. Dziś podpowiemy Wam co ciekawego można zrobić, żeby nie nudzić się podczas rejsu.

Dla aktywnych

Okoliczne porty, jak i samo pływanie jachtem, to ogrom możliwości dla tych, którzy lubią się przyjemnie zmęczyć i pobudzać wydzielanie endorfin w organizmie. Najprostszą formą aktywności fizycznej podczas rejsu jest po prostu… pływanie! Zawińcie do jednej z pięknych zatoczek, wyrzućcie kotwice, wskoczcie w płetwy i dajcie nura do wody, nie zapominając o maskach. Snorkeling, czyli właśnie taka najprostsza forma „nurkowania” sprawi Wam mnóstwo radości, a wypatrzone pod taflą wody okazy będą prawdziwym powodem do dumy. Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest także podróżowanie pontonem! Zwłaszcza tym wyposażonym w silnik. Wpłyńcie do jednej z jaskiń lub po prostu poćwiczcie sterowanie nim. Dobra zabawa gwarantowana!

Przybijając do portu rozejrzyjcie się w poszukiwaniu lokalnych atrakcji. Wynajem motorówki, wypożyczenie roweru, skutera lub quada, a może coś bardziej ekstremalnego, jak kitesurfing czy zjazd na stalowej lince zawieszonej gdzieś nad przepaścią? A może wolisz przetestować lokalne formy transportu, takie jak jazda konna czy podróż na osiołku? Każdy znajdzie opcje idealną dla siebie!

Dla miłośników historii i piękna

Jeśli podczas urlopu wolisz wypocząć w ciszy i spokoju, jednocześnie podziwiając dziedzictwo historii i kultury, to również się nie rozczarujesz. Chorwacja czy Grecja pełna jest ciekawych i wyjątkowych miejsc, dzięki którym bliżej poznasz dzieje odwiedzanych krajów. A może jesteś pasjonatem pięknych krajobrazów lub po fotografem, który uwielbia łapać swoją migawką to, co niepowtarzalne? Odwiedź jeden z parków narodowych, by poznać bliżej prawdziwe cudy świata. Decydując się na czarter jachtu w którymś z odległych krajów zaspokoisz swój głód i poznasz nowe, niesamowite miejsca.

Dla najmłodszych

Jeśli podróżujecie z dzieciakami, to na wstępie pamiętajcie, by jasno wyznaczyć zasady bezpieczeństwa. O najmłodszych na pokładzie pisaliśmy już w artykule Czy żeglowanie z dziećmi jest bezpieczne?, dlatego teraz tylko przypomnimy kilka ważnych kwestii. Po pierwsze ważne jest, by dzieci zapamiętały zasadę „jedna ręka dla jachtu, druga dla siebie”, czyli by na każdym kroku wiedziały, że muszą trzymać się stałych elementów jachtu. Po drugie… po prostu zapewnijcie im zajęcie. Dzięki temu zyskacie pewność, że nie będą się nudzić, a także unikniecie ryzyka wystąpienia choroby morskiej. Organizacja czasu najmłodszym wcale nie należy do trudnych. Zazwyczaj dzieciaki „wkręcają” się w żeglowanie i są prawdziwie zaciekawione wszystkim, co je otacza i wszelkimi zasadami działania przeróżnych sprzętów. Rozmowa z kapitanem, nauka żeglowania, węzłów czy szant to coś, co zazwyczaj kręci najmłodszych. Jeśli stanie się tak, że znudzą się tego typu sprawami, wystarczy zejść pod pokład i używając wyobraźni wymyślić jakąś zabawę, na przykład zlecić narysowanie jachtu, którym się poruszacie czy ryby, którą dziecko widziało podczas kąpieli w morzu. Możliwości jest na prawdę wiele!

odpoczynek na jachcie

Gotowi na rejs?

Wiecie już jak spędzić wolny czas na jachcie. Teraz czas na wyznaczenie terminu rejsu i wybranie łodzi, która idealnie sprawdzi się w przypadku Waszej załogi!

Znajdź jacht!

Urlop pod żaglami to nie tylko poruszanie się po wodzie, ale także multum innych atrakcji. Każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało mu najbardziej, dlatego podczas planowania trasy rejsu uwzględnijcie preferencje każdego załoganta i w razie potrzeby podzielcie się na mniejsze grupy. Nie każdy przecież będzie chciał spędzać wolny czas w ten sam sposób co reszta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

6 + 9 =