Czarter jachtów nie jedno ma imię

Czartery jachtów to nie tylko atrakcyjna forma spędzenia wakacji na wodzie. Jachty czarteruje się również w celu organizacji różnego rodzaju imprez o charakterze integracyjnym, szkoleniowym, w celu odbycia spotkania biznesowego w dyskretnych i jednocześnie atrakcyjnych okolicznościach. Niektórzy na jachcie biorą ślub lub wyprawiają urodziny, czy różne imprezy rocznicowe. Jachty czarterowane są również do startu w regatach. Zależnie od potrzeb klienta czarter jachtu może mieć różną formę i wiązać się z różnym zakresem powiązanych usług.

To wszystko powoduje, że czartery jachtów można podzielić na różne typy w zależności od przyjętych kryteriów.

Podział ze względu na obsadzenie załogą

  • Czarter jachtu bez skipera (tzw. bareboat charter) — klient czarteruje sam jacht bez skipera i bez załogi, posiada stosowne uprawnienia i prowadzi go sam, pełniąc rolę skippera lub zatrudniając skippera na własną rękę, zależnie od swoich potrzeb może również wynająć dodatkowo kucharza, albo hostessę. Taka forma czarteru dotyczy głównie mniejszych jachtów.
  • Czarter jachtu ze skipperem (tzw. skippered charter) — klient czarteruje jacht wraz ze skipperem, który go poprowadzi i zajmie się techniczną stroną rejsu. Skiper najczęściej opiekuje się takim jachtem przez cały sezon i doskonale zna swoją jednostkę i akwen, po którym pływa. Tutaj również często istnieje możliwość zatrudnienia dodatkowo kucharza lub hostessy zależnie od wymagań klienta.
  • Czarter jachtu z załogą (tzw. crewed charter) — na wyczarterowanym jachcie zatrudniona jest na stałe załoga, rozwiązanie takie stosowane jest na droższych i większych jachtach. Załoga pracuje na nich w oparciu o stałe kontrakty. Załoga taka może liczyć zależnie od wielkości jachtu od kilku do nawet kilkunastu, czy kilkudziesięciu osób. Pomijając największe i najbardziej luksusowe jachty załogę stanowi najczęściej kapitan, jego pomocnik/mechanik, kucharz, hostessa, steward. Dbają oni nie tylko o techniczne i organizacyjne aspekty rejsu, ale również o wygodę i komfort gości na pokładzie.

Podział ze względu na akwen

  • Czarter jachtów śródlądowych — czyli wynajem mniejszych jachtów pływających głównie po wodach śródlądowych, często niewymagających uprawnień do ich prowadzenia. Typowymi akwenami śródlądowymi są m.in. polskie Mazury, jeziora takie jak Balaton czy jezioro Bodeńskie w Europie, Wielkie Jeziora w USA.
  • Czarter barek śródlądowych — wynajem zapewniających stosunkowo dobre warunki mieszkaniowe barek pozwalających na przemierzanie szlaków śródlądowych, rzek i kanałów połączone ze zwiedzaniem odwiedzanych okolic. Najpopularniejszymi akwenami tego typu są rzeki i kanały Europy Zachodniej m.in. Francji, Niemiec i Włoch.
  • Czarter jachtów morskich — czyli przeważnie większych rozmiarów jachtów dostosowanych do pływania po wodach morskich. Tego typu czartery można spotkać praktycznie na wszystkich morzach świata, jednak największą popularność zdobył basen Morza Śródziemnego (kraje takie jak Grecja, Chorwacja, Włochy i Hiszpania) oraz wyspy Karaibskie.

Ze względu na wymagane uprawnienia

  • Czarter jachtu bez uprawnień do wynajęcia i prowadzenia jachtu nie są wymagane, żadne uprawnienia — dotyczy głównie jednostek mniejszych i śródlądowych oraz barek.
  • Czarter jachtu z uprawnieniami — do prowadzenia jachtu wymagane są stosowne uprawnienia żeglarskie — dotyczy przeważnie jachtów większych i pływających po morzu.

Osobną kategorią, którą można wyodrębnić jest czarter jachtów luksusowych. To wynajem dużych, bardzo luksusowych jachtów ze stałą załogą, operujących głównie na najbardziej atrakcyjnych akwenach. Jachty takie zapewniają swoim gościom ponadprzeciętny komfort, mają na pokładzie baseny, jacuzzi, siłownie, sale kinowe, czy lądowiska dla helikopterów. Wyposażone są w różnego rodzaju dodatkowy sprzęt pływający, skutery, motorówki, wodne zabawki, które mają urozmaicić zamożnym klientom czas spędzony na jachcie. O komfort gości dba również liczna doskonale przygotowana załoga takiego jachtu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

20 − czternaście =