Chorwackie napitki, czyli czego warto spróbować

Chorwackie wina i likiery znane są na całym świecie. Żeglując, lepiej nie przesadzać z alkoholem, ale rozsądnie i z umiarem warto sobie pozwolić na ich degustację. Chorwacja zamiast drinków z palemką oferuje prawdziwie szlachetne trunki.

Rakija

Najbardziej znany chorwacki alkohol to rakija – mocna, traktowana często jako lekarstwo regulujące ciśnienie i korzystnie wpływające na pracę serca i nerek. W Chorwacji można kupić jej różne odmiany – z owoców, chlebka świętojańskiego czy ziół. Najpopularniejsza jest biska sporządzana od tysięcy lat według tajemnej receptury z miąższu winogron, jemioły i trzech rodzajów traw.

Wino

Chorwaci kochają też wina, bo od wieków uprawiają winorośl. Mają ku temu odpowiedni klimat, dlatego ich wina są tak pyszne i wyraziste, sporządzane z winogron zielonych, różowych i czerwonych. Do posiłku można zamówić wino białe zmieszane z wodą gazowaną (gemišt) albo ze zwykłą wodą (bevanda) lub wino czerwone z coca-colą (zwane bambus). Oprócz konkretnych marek w Chorwacji można też spróbować wina domowego, wytwarzanego na potrzeby domowników i gości.

Likier

W Chorwacji bardzo popularne są też likiery o rozmaitych smakach. Chorwaci produkują standardowe likiery jajeczne, kawowe czy owocowe, ale też są sławni z wyrobu specyfików, których nie znajdziemy w żadnym innym zakątku świata. Jednym z nich jest słodki kruszkowac o pomarańczowo-żółtej barwie, którego głównym składnikiem są gruszki. Panowie raczej zasmakują w gorzkim pelinkovacu – jego receptura oparta jest na piołunie. Chorwaci uważają, że to świetne lekarstwo na migreny i problemy żołądkowe. Najlepiej smakuje z lodem i plasterkiem cytryny. Gorzki jest także vlahovac – likier ziołowy, który podobno dodaje sił witalnych i orahovac – likier produkowany z ekstraktu zielonych orzechów włoskich.

Likiery zawierają do 35% alkoholu i oparte są na starych recepturach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przepis na likier maraschino – przeźroczysty, robiony z miejscowej odmiany wiśni – pochodzi z XVI wieku. Po raz pierwszy został zapisany w klasztorze dominikańskim w Zadarze.

relaks na statku

Spróbuj napitków podczas rejsu

Powyższe napitki najlepiej smakują w klimatycznych chorwackich marinach! Zobacz jachty, które możesz wyczarterować poprzez serwis YACHTIC!

Zobacz jachty w Chorwacji!

Kto pływa, ten nie pije. Ale czasami warto zrobić sobie chwilę przerwy i spróbować tych specyficznych smaków. Poza tym można też zabrać co nieco do Polski – przepisy pozwalają wywieźć 20 litrów wina o podwyższonej zawartości alkoholu i 90 litrów zwykłego wina. Kto więc będzie czuł niedosyt po wakacjach, może nadrobić w domu, przy okazji wspominając letni wypoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

szesnaście − czternaście =