6 pytań o czarter jachtu

Na naszym facebookowym profilu często pytacie o różne sprawy związane z czarterem jachtów i samym jachtingiem. Dziś postaramy się poruszyć te kwestie, o których jeszcze nie wspominaliśmy na naszym blogu. Planujesz swój pierwszy rejs? Koniecznie czytaj dalej!

Czy rejs jachtem zawsze trwa tydzień?

Oczywiście, że nie. Najczęściej urlopowicze wybierają tygodniowy lub dwutygodniowy czarter jachtu, ale bez problemu możesz zdecydować się na dłuższy rejs, jeśli tylko odpowiada to Tobie i Twojej załodze. Zazwyczaj czartery zaczynają i kończą się w sobotę, jednak jeśli planujesz krótszy lub o kilka dni dłuższy rejs, to poza szczytowym sezonem z pewnością znajdziesz ofertę dla Ciebie.

Jak wygląda wynagradzanie skipera? Czy muszę mu dawać napiwki?

Ta kwestia uzależniona jest od Waszych chęci. Zasadą jest, że wyżywienie kapitana zapewnia załoga, bez względu na to, czy jecie na jachcie, czy w restauracji. Nie zdziwcie się też, jeśli skiper uda się na zakupy spożywcze, a koszty pokryje z Waszej wspólnej zrzutki. To normalne. Jeśli zdecydujecie, że skiper był kompetentny, żeglowanie z nim było bezpieczne i ciekawe, a miejsca, które Wam pokazał wyjątkowe, to możecie docenić jego wysiłki, gratyfikując go… napiwkiem! Napiwek zwyczajowo wręcza się ostatniego dnia rejsu i wynosi on średnio od 5 do 10% ceny całego czarteru. Co ważne, wysokość napiwku wzrasta wraz z poziomem zadowolenia z usług ;)! Takie ekstra wynagrodzenie na pewno go ucieszy i da do zrozumienia, że jest dobry w tym, co robi.

Co spakować na rejs z dzieciakami?

O dzieciach na jachcie pisaliśmy już wielokrotnie, więc poniżej napiszemy tylko małą ściągawkę dla tych, którzy planują płynąć z dziećmi. Najważniejsze to ich bezpieczeństwo, dlatego jako rodzice dopilnujcie, by na jachcie znalazł się odpowiedni dla nich sprzęt, czyli dopasowana do wagi kamizelka asekuracyjna, pasy bezpieczeństwa i siatka zabezpieczająca burty. Nie zapomnijcie o nakryciu głowy, okularach i mocnym filtrze przeciwsłonecznym, zwłaszcza jeśli wybieracie się na jachting w szczycie sezonu. Odpowiednie buty z antypoślizgową podeszwą i jasne koszulki, które ochronią przed palącym słońcem na morzu mogą okazać się bardzo pomocne.

Jak wyposażone są zagraniczne porty, na przykład w Chorwacji?

Chorwackie porty, z resztą jak wszędzie, są bardzo różnorodne. Jest ich tam ponad 45, dlatego znajdziesz tu i te nowoczesne, dobrze wyposażone, jak i te nieco bardziej „dzikie” i spokojne. W większości marin bez problemu, za niewielką opłatą, uzupełnisz zapasy wody, naładujesz akumulator czy dokonasz drobnych napraw jachtu. W większych portach, tuż przy kei znajdują się restauracje, bary i sklepy. Nie brak też komfortowych sanitariatów i pralni, które przydadzą się w przypadku dłuższych rejsów.

Czy na jachcie można palić?

Palenie pod pokładem jest zakazane. Nie tylko ze względu na przeszkadzający wielu osobom zapach, ale także ze względów bezpieczeństwa. Nikt przecież nie chciałby mieć do czynienia z nieumyślnie wywołanym pożarem wewnątrz jachtu. Jeśli chodzi o palenie na zewnątrz, to wszystko zależy od armatora i kapitana, który steruje konkretnym jachtem. My jednak odradzamy palenie tak w środku, jak i na zewnątrz. Wystarczy niewielki podmuch wiatru, by żar z papierosa spadł na – uwierzcie – drogocenny pokład i wypalił w nim paskudną dziurę, co może się skończyć bolesnym potrąceniem z kaucji. Jeśli czujecie silną potrzebę zapalenia, po prostu zejdźcie na keję i przespacerujcie się po okolicy!

Jaką mam pewność, że jacht, który zarezerwowaliśmy będzie czekał na mnie w marinie?

To pytanie, wbrew pozorom, zaprząta głowy wielu osób, które planują swój rejs. By zwiększyć Wasze zaufanie, najpierw powinniśmy się… poznać! Informacje o YACHTIC znajdziecie tutaj. Pod powyższym linkiem sprawdzicie także certyfikaty i zaświadczenia, które posiadamy (gwarancje ubezpieczeniowe, wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki). Możemy zapewnić Cię, że po otrzymaniu Twojej wpłaty od razu przekazujemy ją na konto armatora, który bookuje Twój jacht w wybranej przez Ciebie marinie i w wyznaczonym przez Twoją załogę terminie. Kiedy nadejdzie czas Twojego urlopu, jacht będzie czekał przygotowany na przyjęcie Twojej załogi.

Masz jeszcze jakieś wątpliwości? Napisz (info@yachtic.eu), zadzwoń (+48 32 760 55 09) – porozmawiajmy! Nasi specjaliści odpowiedzą na nurtujące Cię pytania i pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję.

Masz inne pytania?

Sprawdź „Pytania i odpowiedzi” na naszej stronie! Dowiesz się jak wyszukać i zarezerwować jacht, a także poszerzysz swoją wiedzę na temat jachtingu.

Zobacz „Pytania i odpowiedzi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

cztery + szesnaście =