Koronawirus w żeglarskim świecie

Epidemia koronawirusa nie oszczędza niestety również świata żeglarskiego. Na praktycznie wszystkich akwenach czarterowych globu wprowadzane są daleko idące zaostrzenia i restrykcje. Poniżej aktualne na dzień 30.03.2020 informacje z regionów, w których zazwyczaj pływacie. Jeżeli macie dodatkowe lub świeższe informacje z jakiegoś regionu, to piszcie do nas.

Chorwacja

Wjazd do Republiki Chorwacji nie jest już możliwy bez obowiązkowej kwarantanny przez 14 dni. Większość marin nie przyjmuje rezerwacji miejsc, a niektóre z nich są tymczasowo zamknięte. Część marin przyjmuje tylko osoby z roczną rezerwacją założoną przed kryzysem koronawirusowym. Rząd chorwacki powinien wkrótce ustanowić oficjalne rozporządzenie dla żeglarzy i portów jachtowych. 

Grecja

Publiczne porty są otwarte, ale prywatne mariny zostają zamknięte do 19 kwietnia 2020. Prywatne łodzie, które przebywają na greckich wodach dłużej niż 14 dni, mogą pływać swobodnie, niezależnie od narodowości. Łodzie czarterowe nie mogą pływać. Grecja nakłada obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla wszystkich przybywających podróżnych. W większości miast wszystkie sklepy, restauracje, kawiarnie i bary są zamknięte, z wyjątkiem aptek i supermarketów.

Hiszpania

Żeglarstwo rekreacyjne jest całkowicie zabronione przez Gwardię Cywilną. Wszystkie regaty i imprezy jachtowe zostają anulowane do odwołania. Wszystkie działalności związane z branżą żeglarską zostają zamknięte dla użytku publicznego. Ich pracownicy będą kontynuowali pracę, jednak nie będą wchodzili w fizyczną interakcję z osobami z zewnątrz.

Duża liczba marin jest zamknięta i odsyła przypływających żeglarzy do punktów kotwiczenia na odbycie kwarantanny. Opuszczanie marin jest w wielu miejscach zabronione.

Niektóre mariny pozostają dostępne dla żeglarzy mających na celu tankowanie lub są, na przykład, w drodze do domu. Należy wcześniej skontaktować się z marinami, aby poznać godziny otwarcia i dostępność dystrybutorów paliwowych. 

Włochy

Podróżowanie wewnątrz i na zewnątrz kraju jest ściśle zabronione z kilkoma wyjątkami: podróże biznesowe, podróże z powodów zdrowotnych lub powrót do domu.

Ostatni dekret rządowy stanowi, że wszystkie statki i łodzie wpływające do włoskich marin (o ile nie opuszczą i nie wejdą ponownie do tej samej mariny) przed przybyciem muszą poprosić o zezwolenie od władz portowych. Oznacza to, że muszą wywiesić żółtą flagę i nie mogą dokować do czasu otrzymania zezwolenia od władz portowych. Od momentu dopłynięcia do lądu jednostki i ich załogi zostaną poddane kwarantannie. Marina ma obowiązek pomóc cumującym jachtom i musi zapewnić niezbędne urządzenia medyczne, aby zapobiec zakażeniom. Pracownicy marin są zobowiązani do sprawdzenia temperatury załogom jachtów.

Turcja

Wciąż możliwe jest wpływanie i wypływanie z tureckich portów jachtowych. Nie ma obowiązkowej kwarantanny, z wyjątkiem przypływających z niektórych krajów, a łodzie pod wymienionymi banderami nie mogą wpływać na terytorium Turcji: Chiny, Włochy, Iran, Korea Południowa, Niemcy, Francja, Hiszpania, Norwegia, Dania, Belgia, Austria, Szwecja, Holandia, Anglia, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Mariny pracują jak zwykle (standardowe godziny pracy), a żeglarze mogą dokonywać rezerwacji.

Łodzie pływające pod banderą cypryjską nie mogą wpływać do tureckich portów jachtowych. Muszą najpierw wpłynąć do Północnocypryjskiej Republiki Tureckiej, a następnie mogą wpływać do marin tureckich. Muszą złożyć oświadczenie o rejestracji i polisie ubezpieczeniowej, a następnie dokonać formalności wjazdowych przez agencję lub we własnym zakresie.

Francja

Żeglarstwo rekreacyjne i aktywność turystyczna są w tym momencie ściśle zabronione na terenie całej Francji. Biura portowe są zamknięte dla użytku publicznego. Część pracowników jest obecna w razie nagłych wypadków. 

Coraz więcej marin odmawia przyjęcia łodzi. Wpuszczani są jedynie rezydenci oraz jachty, dla których zarezerwowany jest długi postój. Zamknięte pozostają wszystkie usługi dla żeglarzy.

Portugalia

Ustanowiono stan nadzwyczajny w kraju. Zarządzono kwarantannę dla wszystkich statków pochodzących z krajów dotkniętych epidemią, takich jak: Francja, Hiszpania i Włochy. Mariny nie przyjmują już zagranicznych łodzi. Żeglarstwo rekreacyjne jest zabronione.

Wielka Brytania

Kraj jest obecnie zamknięty. Nie jest jednak tak restrykcyjny jak inne państwa — ludzie mogą wychodzić na zewnątrz, aby udać się do pracy, ale tylko wtedy, gdy jest to niezbędne (pracownicy sklepów spożywczych, służby zdrowia itp.), oraz aby zakupić środki medyczne lub żywność.

Czarnogóra

Ze względu na ograniczenia rządowe, istnieje ścisły zakaz wstępu na wszystkie jachty i łodzie w Czarnogórze. Środek ten będzie na razie stosowany do 3 kwietnia 2020 r.

Cypr

Wszystkie prywatne przedsiębiorstwa zostają zamknięte do 30 kwietnia 2020 r. z powodu ograniczeń rządowych. To rozporządzenie dotyczy wszystkich portów jachtowych.

Malta

Łodzie z krajów objętych epidemią mają surowy zakaz wstępu na Maltę. Dla wszystkich innych łodzi kwarantanna osób na pokładzie jest obowiązkowa przez 14 dni. Mariny pracują i akceptują rezerwacje, ale to od władz zależy, czy kogoś wpuszczą. Wszystkich sprawdza portowa kontrola zdrowotna.

Słowenia

Wszystkie przedsiębiorstwa związane z turystyką pozostaną zamknięte od 16 marca 2020 roku, łącznie z marinami.

Francuskie wyspy i terytoria zamorskie

Dla wysp francuskich zasady są takie same jak we Francji, tzn.:  żegluga jest zabroniona, a biura portowe są zamknięte dla przyjeżdżających (tylko telefon i e-mail). Przypływające łodzie są zawracane. Biura portowe i dystrybutory paliwowe są zazwyczaj zamykane lub prowadzone przez minimalną ilość personelu. 

Na Gwadelupie władze nakłaniają żeglarzy do opuszczenia wysp Les Saintes i przeniesienia się na główną wyspę, ponieważ nie ma tam żadnego szpitala. Boje są następnie zamykane na klucz, aby zapobiec pojawieniu się nowych łodzi.

Republika Dominikany

Takie same zasady jak na wyspach francuskich. 15 dni kwarantanny dla wszystkich przybywających łodzi. Żegluga jest zabroniona.

Puerto Rico

Mariny są zamknięte. Wejście do portu jest zabronione.

Curaçao

Wszelki ruch morski jest zabroniony na terenie kraju.

Antigua i Barbuda

Antigua jest obecnie zamknięta dla jachtów z wyjątkiem tych, które miały wcześniejszą rezerwację miejsca. Nie przyjmują one nowych rezerwacji.

Brazylia

Granice morskie są monitorowane. Tylko łodzie, których załoga ma lot do domu, mogą zejść na ląd. Inne łodzie muszą pozostać na kotwicy i nie mogą dokować, a załoga wychodzić na ląd. Zasada ta będzie egzekwowana do końca kwietnia.

Panama

Shelter Bay Marina w Colon, nie wpuszcza żadnych nowych statków i prosi je o kotwiczenie poza mariną przez dwa tygodnie kwarantanny. Pracownicy mariny będą pomagać w dostarczaniu jedzenia do łodzi na kotwicach, ale nie wpuszczą do mariny pontonów.

Belgia

Żeglarska aktywność rekreacyjna jest całkowicie zakazana, a śluzy zostały wyłączone.

Norwegia

Granice są zamknięte. Wszystkim cudzoziemcom odmawia się wstępu do kraju.

Źródło: blog.navily.com/en/blog/covid-19-marina-information/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwa × 2 =