Turcja dla żeglarzy

Kto kocha wysokie temperatury i morze, powinien się wybrać do Turcji. Piękne widoki, interesujące zabytki, najlepsza kawa i charakterystyczna kuchnia – to powody, dla których my zawsze tam wracamy. Oczywiście zawsze na jachcie 🙂

Turcja to kraj czterech mórz – ma dostęp do Morza Czarnego, Morza Egejskiego, Morza Marmara i Morza Śródziemnego. Linia brzegowa wynosi 7200 km. Nie brakuje tu wysp, półwyspów i zachęcających do odpoczynku zatok. Żeglujący mają więc duży wybór i duże możliwości, dlatego muszą szczegółowo zaplanować urlop i wybrać to, co ich najbardziej interesuje.

Polacy z Turcją najczęściej kojarzą Stambuł, czyli dawny Konstantynopol, który leży nad Morzem Marmara i Morzem Czarnym. Jest to miasto historyczne, kolebka pierwszych ludzkich cywilizacji, do zwiedzania którego nie trzeba specjalnie zachęcać. Żeglując wzdłuż wybrzeży Morza Marmara, można też odwiedzić miasteczko Termal (znane oczywiście z gorących źródeł) i Iznik, gdzie wyrabia się ceramikę (prezentuje ją m.in. British Museum). Zresztą wiele jest tam miejsc, do których rzadko trafiają europejscy turyści, więc to teren dla tych, którzy szukają czegoś nowego i niestandardowego.

Od Morza Marmara do Morza Czarnego przez Cieśninę Bosfor jest ok. 30 km. Dominują tam silne prądy, trudno nawigować, ale ruch jest  spory – chętnych do żeglowania jest wielu.

Do największych portów Morza Czarnego w Turcji zaliczane są Trabzon i Samsun. Trudno je uznać za kurorty, ale na pewno warto je odwiedzić ze względu na specyficzną atmosferę i wyjątkowe zabytki, takie jak klasztor Sumela, który znajduje się na wysokości kilkuset metrów, „przytulony” do skały. Można go zobaczyć w Trabzonie, gdzie jest też kilka zabytkowych kościołów zamienionych na meczety. Natomiast w Samsunie znajduje się Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne, a także budynek Sarayi Kultur, wybudowany na wzór skoczni narciarskiej.

Wśród turystów najbardziej popularne jest wybrzeże Morza Śródziemnego. Największym miastem w tamtym regionie jest Antalya, otoczona licznymi zabytkami i pomnikami przyrody – wodospadami oraz jaskiniami. Mniej klimatyczna, ale też często odwiedzana, jest Alanya, gdzie w porcie stoi symbol miasta – Czerwona Wieża. Turyści chętnie uciekają do Kemer i Olimpos – tam znajduje się rezerwat historyczny i przyrodniczy, a także ognie Chimery – płomienie wydostające się ze szczelin na niewielkim wzgórzu. W Side natomiast można zobaczyć ruiny teatru rzymskiego, ruiny łaźni przekształconej na muzeum i ruiny świątyni greckiej Apollina. Miłośnicy luksusu raczej wybierają miejscowość Belek znaną z drogich hoteli, pól golfowych i boisk piłkarskich.

Z wybrzeżem Morza Śródziemnego konkuruje tureckie wybrzeże Morza Egejskiego, nazywane Riwierą Egejską lub Turkusowym Wybrzeżem. To raj dla tych, którzy kochają luksus i piaszczyste plaże. Chwalą je sobie także miłośnicy nurkowania i windsurfingu. Ci, którzy chcą się dobrze zabawić, zatrzymują się w Marmarisie, gdzie znajduje się „ulica barów”, pełna atrakcji i dyskotek. Atmosfera jest gorąca, a krajobraz zapiera dech w piersiach. Zresztą nie tylko tam można się rozerwać – podobnie jest w Bodrum. W obydwóch tych miastach znajdują się też zabytki – w Marmarisie to przede wszystkim zamek Jonów, a w Bodrum zamek św. Piotra z Muzeum Archeologii Podwodnej i Mauzoleum, jeden z siedmiu cudów świata. W Bodrum smakosze mogą zrobić zakupy na lokalnym targu warzywnym i na targu rybnym. Co roku turyści odwiedzają też Kusadasi, które kusi uroczymi plażami i największym w Turcji parkiem wodnym.

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych miejsc na świecie jest Błękitna Laguna, która znajduje się w tureckiej miejscowości Ölüdeniz na Turkusowym Wybrzeżu. Miejscowość ma też świetne warunki do uprawiania paralotniarstwa.

jacht na wodzie

Żeglarstwo w Turcji

Bajkowe widoki, nowe smaki i zapachy, historyczne miejsca, rajskie zakątki – to wszystko można znaleźć w Turcji. Kraj ten daje wiele możliwości. Gwarantuje też upalną pogodę i słońce, czyli prawdziwie wakacyjną atmosferę.

Zobacz dostępne jachty w Turcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

17 + jeden =