Jaka jest pogoda w Turcji?

Turcja to kraj, który przyciąga wielu miłośników jachtingu ze względu na bardzo dobrą pogodę i warunki żeglarskie. Dobrze rozwinięta linia brzegowa, wynosząca 7200 km, liczne wyspy, zróżnicowany klimat i wyjątkowa kultura z pogranicza Europy i Azji sprawiają, że pływanie tam to czysta przyjemność. Zanim jednak zdecydujemy się na czarter jachtu w tym kraju, warto poznać panujące tu warunki atmosferyczne, dzięki czemu wybierzemy najlepszy czas na wakacyjny wyjazd. Jaka jest pogoda w Turcji?

Jaki jest klimat w Turcji?

W Turcji można wyróżnić trzy najważniejsze strefy klimatyczne, które różnią się od siebie pod kilkoma względami. Pierwszą jest Egejskiego i Śródziemnomorskiego. Dominuje tu typowy klimat śródziemnomorski, gorące lato, łagodna zima i duża wilgotność powietrza. Druga strefa klimatyczna dotyczy regionu Środkowej i Wschodniej Anatolii (klimat przejściowy pomiędzy śródziemnomorskim a umiarkowanym), gdzie spotkamy bardzo upalne lato i chłodne zimy. Ostatnia strefa to region Morza Czarnego (klimat umiarkowany morski), a więc wysokie temperatury latem, umiarkowany chłód zimą i duże opady przez cały rok. Najlepsze warunki żeglarskie w Turcji panują od maja do października. Wiatr zazwyczaj wieje z kierunku północno-zachodniego i osiąga od 10 do prawie 30 węzłów. Podobnie jak w przypadku Grecji, możemy tu napotkać także Meltemi, wiejący wzdłuż wybrzeża. Meltemi zaczyna się pojawiać w czerwcu, największa siłę osiąga w okolicach lipca (nawet 40 węzłów na otwartych wodach), a następnie zanika w październiku.

Piękna pogoda w Turcji

Jakie są temperatury w Turcji?

Najlepszy czas na wyjazd do Turcji to okres między majem a październikiem. Panują wtedy wysokie temperatury, wysoce odczuwalne ze względu na dużą wilgotność powietrza. W śródziemnomorskiej części kraju, w maju średnia temperatura wynosi 20°C, a średnia temperatura wody 21°C. W czerwcu jest to już 26°C powietrza i 25°C wody. Szczyt upałów przypada na lipiec i sierpień, kiedy temperatury sięgają kolejno 31°C i 30°C, a w przypadku wody aż 28°C i 29°C. Wtedy też występuje największa liczba słonecznych godzin w ciągu dnia, bo aż kolejno 13h i 12h. Wrzesień i październik to wciąż dobry czas na czarter jachtu; solidne 28°C i 24°C ciągle sprzyjają wypoczynkowi, a 27°C i 25°C zachęcają do kąpieli w morzu.

Tureckie wybrzeże

Jakie są opady w Turcji?

Lato w Turcji jest upalne i wiąże się z brakiem opadów w większej części kraju, z wyjątkiem rzadko występujących gwałtownych ulew. Czerwiec-sierpień są praktycznie cały czas słoneczne, a najbardziej suchym miesiącem jest lipiec. Szansa na opady deszczu zwiększa się późną wiosną i wczesną jesienią, jednak warto pamiętać, że w dalszym ciągu nie są one obfite. Turecka zima wygląda różnie, w zależności od części kraju. W regionach nadmorskich jest zazwyczaj łagodna i deszczowa, z niewielkimi opadami śniegu w regionie Morza Marmara i na wybrzeżu Morza Czarnego. W centrum kraju opady śniegu i minusowe temperatury przybierają na sile, a najzimniej jest natomiast na wschodzie.

Wyczarteruj jacht w Turcji!

Poznaj Turcję z perspektywy morza! Zajrzyj do naszej wyszukiwarki i zobacz najlepsze oferty czarteru jachtów!

Zobacz jachty w Turcji!

Turcja to doksonała alternatywa dla takich krajów jak Chorwacja czy Grecja. Wysokie temperatury, słoneczna pogoda, ciepła woda i dobre warunki żeglarskie sprawiają, że czarter jachtu tu jest gwarancją udanych wakacji i pełnego wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

5 + 20 =