Jonia – przewodnik po Grecji

Wyspy Jońskie to jeden z najpopularniejszych kierunków żeglarskich w Grecji. Składający się z 7 głównych wysp i wielu pomniejszych skrawków lądu archipelag, zachwyca swoim krajobrazem, historią, zabytkami i fantastycznymi warunkami do wypoczynku. Jeśli wybieramy się na jacht w ten region, warto zapoznać się z jego największymi atrakcjami. Załoga YACHTIC.Eu podpowiada, jakich punktów nie może zabraknąć na trasie naszego rejsu po Wyspach Jońskich.

Podstawowe informacje

W skład Wysp Jońskich wchodzą wyspy Zakintos, Kefallonia, Leukada, Kithira, Itaka, Paksos, oraz Korfu, które jest stolicą regionu. Archipelag znajduje się na Morzu Jońskim, a przez miejscowych nazywany jest Eptanisa, co oznacza “siedem wysp”. W trakcie historii, przechodził on z rąk do rąk, znajdując się pod panowaniem Królestwa Sycylijskiego, Republiki Weneckiej, Francji, a następnie Wielkiej Brytanii. Wyspy te stanowią jeden z najbardziej zielonych terenów w całej Grecji. Powodem tego jest ciepły i wilgotny klimat, sprzyjający powstawaniu bujnej roślinności. Różni się on od standardowego klimatu, który występuje np. na Morzu Egejskim. Krajobraz archipelagu jest górzysty, jednak nie brakuje w nim zielonych nizin i żyznych terenów. Wyspy Jońskie zamieszkiwane są przez ok. 208 tyś. ludzi, a największą jego wyspą jest Kefallonia o powierzchni 781 km².

Najpiękniejsze wyspy i wysepki

Korfu – to jedna z najpopularniejszych wysp w całej Grecji. O jej wyjątkowym charakterze stanowi niesamowita architektura, będąca spuścizną panowania weneckiego, francuskiego i angielskiego. Znajdziemy tu zarówno weneckie twierdze i stare miasto, jak i francuskie budowle z ozdobnymi arkadami, przypominającymi swoim wyglądem paryskie ulice. Oprócz szeregu zachwycających zabytków, Korfu szczyci się bogatym życiem nocnym, klubem, licznymi kawiarniami oraz restauracjami. Zwolennicy pieszych wędrówek, mogą zwiedzić słynne renesansowe ogrody przy willi Akhilion, lub wspiąć się na górę Pantokrator, ze szczytu którego rozpościera się widok na miasto, oraz na którym umiejscowiony jest opuszczony, średniowieczny klasztor. Wybierając się na Korfu, możemy zacumować w jego starym porcie lub w głównej bazie czarterowej regionu – Guovii.

Wyspy Jońskie

Paxos – najmniejsza spośród wszystkich Wysp Jońskich – ma zaledwie 10 km długości i 4 km szerokości. Wyróżnia ją subtropikalny klimat i wspaniałe warunki do nurkowania. Głównym miastem wyspy jest Gaios, które uwodzi swoim biało-czerwonym zabudowanie, na które składają się malutkie domki i tawerny. Miasteczko posiada fantastyczny port, który stanowi dobre schronienie od wiatru – na jego wejściu leży wysepka Agios Nikolaos, na której możemy podziwiać starą wenecką twierdzę i zabytkowy wiatrak. Cumowanie w porcie wiąże się z dużym hałasem – miejsca są umiejscowione wzdłuż długiego nabrzeża miasta, które pełne jest kawiarni i restauracji. Zachodnie wybrzeże Paxos to niesamowite klify i groty morskie. 3 km na południe od wyspy, znajduje się Antipaxos, wysepka zamieszkiwana przez zaledwie 4 rodziny. Warto ją odwiedzić ze względu na niesamowicie krystaliczne wody, piaszczyste plaże i rajski krajobraz.

Itaka – mityczna ojczyzna Odyseusza to wyspa podzielona prawie na pół przez zatokę Molos. Jej zachodni brzeg to głównie skały i wzniesienia, jednak po drugiej stronie znajdziemy łagodne, zielone i urodzajne doliny. Itaka posiada idealne warunki do żeglowania oraz rewelacyjne kotwicowisko, które zachęca do dłuższych postojów. Żeglarze najczęściej decydują się na cumowanie w porcie w miasteczku Vahti, znajdującym się po wschodniej stronie Itaki – gwarantuje on dobre schronienie. Samo miasto to urokliwa architektura, pełna zabytkowych uliczek i romantycznych kawiarni, idealnych na spędzenie popołudnia, lub wieczoru. Ci, którzy pragną odkryć jakąś cząstkę historii mitycznej wyspy, mogą wybrać się spacer szlakiem prowadzącym do Źródła Aretuzy, lub zwiedzić ruiny starożytnego Alalkomenaj.

Warunki żeglarskie

Morze Jońskie cechuje się przyjaznymi warunkami do żeglowania. W okresie maj – wrzesień, wieją tu wiatry z W – NW, o maksymalnej sile 5 – 6 B. Najczęściej występują w godzinach popołudniowych i wieczornych, jednak ustępują wraz z nastaniem zmierzchu. Rej po Wyspach Jońskich zalecany jest w lipcu i sierpniu – warunki okolicach archipelagu są wtedy znacznie łagodniejsze, niż w pozostałych regionach Grecji.

Zarezerwuj jacht w Jonii

Wybierz jeden z oferowanych przez nas jachtów i ciesz się wakacjami na Wyspach Jońskich.

Zobacz więcej!

Wyspy Jońskie to idealny kierunek dla wszystkich żeglarzy, którzy planują zwiedzić wiele pięknych miejsc, w komfortowych warunkach i przy stosunkowo pewnej pogodzie. Archipelag to zbiór wielu fantastycznych wysp, plaż, zatok, marin i miasteczek – 7 dni może nie wystarczyć na zobaczenie ich wszystkich. Jeśli jeszcze nie posiadasz planów na wakacje, Jonia będzie najlepszym wyborem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

2 × trzy =