Jaka jest pogoda w Grecji?

Grecja umiejscowiona na południu Półwyspu Bałkańskiego to jeden z najpopularniejszych kierunków żeglarskich w Europie. Posiada dostęp do trzech mórz znajdujących się w obrębie Morza Śródziemnego, tj. Morza Egejskiego, Morza Kreteńskiego i Morza Jońskiego.

Grecja charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową i dużą liczbą wysp i wysepek (ponad 3000). Śródziemnomorski klimat zapewnia tu wysokie temperatury, dużo słońca i atrakcyjne warunki żeglarskie, co w połączeniu z licznymi atrakcjami, zabytkami i pięknym krajobrazem daje przepis na udany czarter jachtu.

Jaki jest klimat w Grecji?

Grecja położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, z wyraźnymi różnicami; na zachodzie występuje odmiana wilgotna, na wschodzie z kolei odmiana sucha. Charakterystycznymi cechami tego typu klimatu są długie i gorące lata oraz wilgotne i niezbyt mroźne zimy. Część środkowa i południowa kraju jest najcieplejsza; średnia temperatura latem wynosi 27-28ºC, natomiast zimą 8-10ºC. Najbardziej wysunięte na południe wyspy cieszą się natomiast jeszcze większymi upałami i łagodniejszymi zimami. Północ Grecji to z kolei klimat podzwrotnikowy kontynentalny, gdzie panują niższe temperatury, większa wilgotność, a także większe opadu; śniegu zimą i deszczu wiosną i jesienią. Jeśli chodzi o sezon czarterowy, ten trwa od marca aż do listopada, ze szczytem temperatur przypadającym na przełom lipca i sierpnia. W październiku i listopadzie ustępujący Wyż Azorski powoduje bardziej niestabilną pogodę, jednak temperatura powietrza i wody wciąż jest względnie ciepła i przyjemna. Warunki żeglarskie różnią się w zależności od miejsca. Na Morzu Egejskim od czerwca do października można napotkać suchy wiatr meltemi, który w może wiać nieprzerwanie przez kilka dni z siłą 4-6°B (choć osiąga nawet 8°B) powodując powstawanie dużej fali. Na Morzu Jońskim dominuje bardziej przewidywalny i zrównoważony mistral, wiejący z siłą 2-5°B. Żeglując w Grecji, należy uważać na wiatry, które pojawiają się po zawietrznej stronie wysp i osiągają nawet 5-6°B.

klimat w Grecji

Jaka jest temperatura w Grecji?

Początek sezonu (marzec-kwiecień) charakteryzuje się temperaturą mieszczącą się w przedziale 17-21°C. Temperatura morza osiąga wtedy ok. 15-16°C, co odstrasza od kąpieli, liczba słonecznych godzin to natomiast 8 w ciągu dnia. Miesiące te kuszą przede wszystkim małą liczbą turystów i przystępnymi cenami.
Wzrost temperatury przypada na maj i czerwiec, osiągając kolejno 25°C i 30°C w najcieplejszych miejscach wybrzeża. Temperatura wody osiąga w tych miesiącach ok. 20°C, które zachęcają do pływania i uprawiania sportów wodnych, a słońce świeci przez prawie 8h na początku maja i 10h w czerwcu.

Szczyt sezonu, tj. lipiec i sierpień to prawdziwe upały, standardowo sięgające 30°C. Morze osiąga wtedy ok. 25°C. Szczyt liczby słonecznych przypada na lipiec i wynosi aż 11 godzin. Te warunki i praktycznie zerowa ilość opadów sprawia, że do Grecji ściąga największa liczba turystów, dlatego jadąc w tym okresie należy się nastawić na większy tłok i kolejki.

Otstanim dogodnym czasem na czarter jest wrzesień i październik. We wrześniu temperatura wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie 28°C powietrza i 23°C wody w morzu. Delikatne ochłodzenie pojawia się dopiero w październiku (temperatura na poziomie 22°C). Wtedy następuje również duży spadek liczby słonecznych godzin do 5h dziennie.

Późna jesień i zima przynoszą spadek temperatury — od grudnia do lutego waha się ona od kilkunastu stopni za dnia, do kilku w nocy. Znacznie zwiększają się opady, a ich szczyt wypada na grudzień i styczeń.

Pogoda w Grecji

Jakie są opady w Grecji?

Na wybrzeżu od czerwca do sierpnia opady deszczu należą do rzadkości. Występują jednak o okresie grudzień-luty, ze szczytem przypadającym na grudzień i styczeń. To, na jakim poziomie się kształtują, zależy jednak od miejsca, np. na Korfu sięgają nawet 279 mm, podczas gdy na Krecie nie przekraczają 79 mm.

Wyczarteruj jacht w Grecji

Poznaj uroki Grecji z perspektywy jachtu – znajdź model w idealnej cenie w naszej wyszukiwarce!

Zobacz jachty w Grecji

Podsumowując Grecja to idealne miejsce na czarter jachtu. Przyjazny klimat, wysokie temperatury w sezonie, niewielkie opady i zasadniczo niegroźne wiatry stwarzają bardzo dobre warunki dla wszystkich miłośników jachtingu — zarówno tych wprawionych, jak i początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

11 + czternaście =