Jak przygotować się do czarteru jachtów w Grecji?

Gdyby mityczny Odyseusz znał nasz portal, z pewnością nie powracałby do rodzinnej Itaki tak długo… Niestety, bohater nie miał tyle szczęścia i tułał się po świecie 10 lat. Całe szczęście czasy się zmieniły, a Grecja jest dla nas nie utęsknionym domem, ale z pewnością miejscem, do którego będziemy chcieli wracać, jeśli choć raz zakosztujemy uroków biało-niebieskiego kraju. W odpowiedzi na Wasze zapytania, dziś krótki przewodnik rozwiewający Wasze wątpliwości.

1. Dlaczego Grecja?

Grecja jest popularnym kierunkiem turystycznych wojaży ze względu na różnorodność oferty, jaka czeka na przybyłych. To raj dla poszukiwaczy dawnych antycznych czasów, poszukujących ukojenia wśród śródziemnomorskiej przyrody czy chcących podziwiać stały ląd (linia brzegowa ma tu 15 tysięcy kilometrów!) i greckie wyspy z pokładu jachtu. Klimat sprawia, że sezon trwa tu długo, bo od marca aż do października, żegluje się tu z kolei cały rok! Liczne mariny z oszałamiającą liczbą jachtów sprawiają, że opłaty portowe są tu niskie, a infrastruktura portowa na dobrym poziomie. Grecja pozwala na łączenie przyjemności morskiej żeglugi z poznawaniem lokalnej kultury, zwiedzaniem, podziwianiem krajobrazów i smakowaniem lokalnych przysmaków.

Czarter jachtów w Grecji

Piękna pogoda, cudowne widoki i sprzyjające warunki żeglarskie – czego chcieć więcej? Znajdź jacht dla Twojej załogi.

Dowiedz się więcej

2. Czy mimo kryzysu warto wybrać się do Grecji?

To prawda, że wiele mówiło się o kryzysie w Grecji. Choć problemów nie brakowało, sytuacja stabilizuje się, a obawy turystów stają się bezpodstawne, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na czarter jachtu, a więc podróżowanie wzdłuż wybrzeża i pływanie pośród greckich wysp. Wyzbądźmy się wyobrażeń pustych półek i problemów z wypłacaniem pieniędzy z bankomatów – obrzeża Grecji są stosunkowo wolne od tego typu trudności i kryzysowych napięć. Na wszelki wypadek możecie oczywiście np. zaopatrzyć się w gotówkę przed przyjazdem, ale uspokajamy – nie ma się czego obawiać. Turystyka jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki, stąd Grecy bardzo dbają o przybywających z całego świata podróżników, chcących poznać antyczny świat i uroki jego zakątków.

3. Który rejon Grecji wybrać?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jeśli możliwości jest tak wiele. Zdecydowanie jednak możemy polecić wietrzne i trochę wymagające Cyklady, na których śpią zatoczki wśród skał, o czym pięknie śpiewa Andrzej Korycki i Dominika Żukowska w jednej ze swoich ballad (idealna na jachting!). Piaszczyste plaże i biel domów połączona z granatem wód Morza Egejskiego to kwintesencja greckości i raj dla miłośników pięknych widoków. Warto postawić też na wiecznie zielone Wyspy Jońskie ze względu na łatwą żeglugę, dobre warunki wietrzne i niewielkie prądy, które sprawią, że jeśli greckie wakacje pod żaglami to nasza pierwsza przygoda z czarterem, z pewnością „złapiemy bakcyla” wilków morskich. No i… będziemy mogli poczuć się jak wspomniany na początku Odyseusz wypatrujący Itaki. Zwróćmy uwagę także na Santorini czy Rodos. Chcąc cieszyć się spokojną żeglugą wybierzmy wschodni Peloponez.

4. O czym dobrze wiedzieć nim wypłyniemy?

Wybierając optymalny czas na odpoczynek, warto rozważyć wiosenny i jesienny wypad. Nie tylko jest już wtedy stosunkowo ciepło, ale także zdecydowanie mniej tłoczno niż w sezonie. Dodatkowo, jeśli zamierzamy pływać po Cykladach w sezonie, pamiętajmy o silnych wiatrach, które nawiedzają ten rejon w miesiącach wakacyjnych. Greckie wody kuszą nie tylko wspaniałym kolorem wody. Jej przejrzystość sprawia, że dużą popularnością cieszy się nurkowanie. Pamiętajmy, że turyści wybierający tę atrakcję, powinni mieć zezwolenie z urzędu portowego właściwego dla miejsca pobytu w Grecji. Określa ono region, w którym nurkowanie jest dozwolone. Brak zezwolenia naraża nas na kary. Nie wolno wydobywać z dna morskiego żadnych przedmiotów ze względu na prawo o ochronie zabytków.

5. Jak najlepiej dotrzeć na miejsce?

W zależności od naszych preferencji i posiadanego czasu, proponujemy podróż samolotem (popularne połączenia do Aten) lub samochodem (wtedy trzeba przygotować się na pokonanie ok 2500 km). W drugim przypadku – koniecznie uwzględnijmy na trasie zwiedzanie atrakcji mijanych państw, co może stanowić świetne urozmaicenie wakacyjnych wojaży. Takie podróżowanie to przygoda sama w sobie. Wjeżdżając do Grecji nie potrzeba wizy, w związku z falą emigracji jednak liczmy się z kontrolami…

Jak wspomniano, mimo trudności Grecja pozostaje otwarta na turystów. Serdeczność i gościnność Greków sprawia, że szybko czujemy się jak w domu, a widoki sprawiają, że niechętnie do niego wracamy. O Grecji moglibyśmy piać godzinami, ale w razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu indywidualnego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

12 − 2 =