Dodekanez – przewodnik po Grecji

Pierwszą rzeczą, która kojarzy się z krajobrazem Grecji są wyspy. Setki wysp i wysepek rozsianych wzdłuż jej wybrzeża, z których każda skrywa swoje własne tajemnice i wyjątkową historię. Zatem jeśli udajemy się nad Morze Egejskie, odkrycie chociaż kilku z nich to najlepszy sposób poznania różnorodności kulturowej Grecji i jej największych uroków.

W tym celu załoga YACHTIC gorąco poleca archipelag Dodekanez, stanowiący prefekturę, w skład której wchodzą 163 wyspy. Mimo iż najpopularniejszymi z nich są takie miejsca jak Rodos czy Kos, warto także obrać mniej rozchwytywane kierunki. Poznajcie najciekawsze i najpiękniejsze zarazem wyspy Dodekanezu.

Wyspa wiatraków – Leros

Ten skrawek lądu o powierzchni 74 km² w trakcie swoich burzliwych dziejów przechodził z rąk do rąk, będąc najpierw własnością Grecji, potem Turcji, Wenecji oraz Włoch. Swój przydomek zawdzięcza tradycyjnym greckim wiatrakom, które w przeszłości służyły mieszkańcom do mielenia ziarna na mąkę. Chociaż większość z nich nie przetrwała próby czasu, kilkanaście wiatraków zostało odrestaurowanych i stanowi fantastyczną atrakcję turystyczną dla odwiedzających wyspę. Szczególnie imponujące są te, które umieszczono na zboczu góry, a także ten, który stoi na skałce w morzu! W jego pobliżu znaleźć można rewelacyjną Tawernę Milos, słynącą z najświeższych owoców morza.

Innym obiektem, który również samotnie tkwi na morzu jest słynny kościół Agios Isydoros, połączony z lądem tylko betonową groblą. Z kolei na miłośników średniowiecznych zabytków czeka zamek joannitów zbudowany na szczycie wyspy. Jej centrum stanowi niewielką miejscowość Agia Marina, w której znajdziemy malutki port, sieć pięknych wąskich uliczek i kilka urokliwych knajpek. Leros to miejsce wciąż nieodkryte i dzikie, dzięki czemu świetnie nadaje się dla osób, które pragną uniknąć tłumów podczas wakacji.

Wyspa wulkanu – Nisiros

Prawie dwukrotnie mniejsza niż Leros wyspa, mieści się między Kos i Tilos. Jej centralnym punktem jest wynurzający się na wysokość 700 metrów nad poziomem morza wulkan. Do dnia dzisiejszego pozostaje on słabo aktywny, powodując od czasu do czasu jedynie niewielkie trzęsienia ziemi, jednak jego krater stanowi największą atrakcję wyspy. Jego wnętrze wypełnione jest skrystalizowaną siarką i przypomina powierzchnię księżyca. Największym miasteczkiem na wyspie jest Mandraki, zamieszkiwane przez zamieszkiwane przez niespełna 700 mieszkańców. Jest to zaciszna i kameralna osada, w której znajdziemy kilka wartych odwiedzenia tawern i knajpek, niewielki port oraz piaszczysto-kamieniste plaże.

Inne miejscowości na wyspie to zaledwie skupiska kilku/kilkunastu domków, często praktycznie niezamieszkałe. Nisiros to idealne miejsce na spokojne spacery, podziwianie przyrody i chłonięcie tajemniczego klimatu, który spowija to miejsce.

Wyspa kolorów – Simi

Ostatnim przystankiem w naszej podróży jest Simi, leżące 41 km od Rodos. Według badań historyków, wyspa ta znajdowała się w rękach rzymian, następnie Bizancjum oraz była zamieszkiwana przez joannitów. Odegrała także istotną rolę w konfliktach grecko-tureckich. Dziś stanowi perfekcyjne miejsce na jednodniowy wypad dla turystów odwiedzających Grecję. Można tu znaleźć przede wszystkim przepiękną, krystalicznie czystą zatokę, wokół której wzniesione zostało małe miasteczko pełne kolorowych domków. Ciasne uliczki, barwne okiennice, liczne kawiarnie i wspaniała promenada uwiodą nas na długie godziny. Chlubą Simi są naturalne gąbki, z których produkcji miejsce to słynie w całym regionie, a które możemy znaleźć na wielu stoiskach i kramach w miasteczku. Po wyspie rozsiane są również liczne klasztory i pozostałości zamku joannitów.

To tylko kilka z wielu zachwycających wysp Dodekanezu, które powinien odwiedzić każdy, kto pragnie zakochać się w Grecji i poznać ją z tej mniej popularnej, lecz nie mniej urzekającej strony. Eksploracja tego archipelagu to również wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy spędzają swoje wakacje na jachcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

5 × 2 =