7 najciekawszych miejsc w Czarnogórze

Czarnogóra, położona w południowej Europie, nazywana jest “Perłą Morza Śródziemnego”. Z roku na rok przybywa tu żeglarzy, których przyciągają nie tylko świetne warunki żeglarskie, piękne plaże i panująca tu pogoda, ale także stosunkowo niskie ceny oraz bogata historia i kultura mieszkańców Czarnogóry.

Planując rejs po wodach Czarnogóry latem, bez wątpienia możemy liczyć na trzydziestostopniowe upały, zaś zimą średnie temperatury to aż 9 stopni. Jeśli Wasza załoga lubi słoneczne dni, ale źle znosi zbyt wysoką temperaturę – na czas czarteru jachtu wybierzcie miesiące wakacyjne lub wczesne lato. Choć całe wybrzeże usłane jest piaszczystymi plażami, zacisznymi zatokami, a w głębi kraju odnajdziemy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wspaniałą, lokalną kuchnię pełną aromatów, które przybyły tu z Turcji, to znajduje się tu kilka miejsc, które są szczególnie warte uwagi. Dziś przedstawiamy Wam 7 najciekawszych miejsc w Czarnogórze.

1. Stare Miasto Kotor

Obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas pobytu w Czarnogórze. Stare Miasto w Kotorze to piękne i wartościowe miejsce do zwiedzania, a jego położenie u podnóża góry jeszcze bardziej dodaje mu specyficznego klimatu. Turyści mogą podziwiać zabytkową architekturę, a gdy się zmęczą – odwiedzić jedną z mnóstwa małych, klimatycznych restauracji, barów czy sklepików w pobliżu. Naszą wskazówką do zwiedzania Starego Miasta jest… po prostu się w nim zgubić!

2. Sveti Stefan

Wysepka niewielkich rozmiarów, choć pełna uroku. Zabytkowe, stare kamienice pokryte czerwoną dachówką na tle królewskiego błękitu nieba i morza tworzą wspólnie niezapomniany widok. Co ciekawe, dostać się na wyspę można groblą, która w czasie przypływów jest zalewana i chowa się pod falami.

3. Jezioro Szkoderskie

To największe jezioro na Bałkanach, które robi ogromne wrażenie. Jedna jego część należy do terytorium Czarnogóry, druga zaś do Albanii. Znajdziemy tu także park narodowy Nacionalni Park Skadarsko Jezero, który kryje w sobie mnóstwo niespotykanych gatunków zwierząt i roślin.

4. Gospa od Škrpjela

Malownicza, choć sztuczna wysepka, położona naprzeciw miasteczka Perast. W centralnym jej punkcie znajduje się kościół Matki Boskiej utrzymany w barokowym stylu. Choć z pozoru wydaje się, że nie ma tutaj za dużo do zwiedzania, to wysepka kryje w sobie kilka tajemnic i legend, które chętnie opowiedzą Wam lokalni przewodnicy. Zgodnie z opowieścią, znaleziony nieopodal obraz Matki Boskiej w tajemniczych okolicznościach powracał na niewielką, spiczastą skałę, która dziś tworzy całą wyspę. Powodem, dla którego warto ją odwiedzić jest także niesamowity widok na otaczające góry i Zatokę Kotorską.

5. Monaster Ostrog

Prawosławny klasztor przez wielu określany jako największy i najpiękniejszy w całej Czarnogórze o bogatej historii. Założony przez Wasyla Jovanovica w roku 1665. Miejsce najczęściej odwiedzane przez pielgrzymów na Bałkanach. Wierzy się, że krzew winorośli oraz źródełko na zboczu pobliskiej skały ma działanie cudotwórcze, a szczególnie w przypadku problemów z bezpłodnością.

6. Most Đurđevića na Tarze

Imponujących rozmiarów most, położony nad kanionem wydrążonym przez rzekę Tara, przy zbiegu dróg z Mojkovaca, Žabljaka i Pljevlji. W czasie jego budowy zyskał miano największego w Europie. Jego długość to aż 366 m, zaś wysokość na całej rozpiętości wynosi od 168 do 172 m. Sam kanion miejscami sięga aż do 1300 m głębokości. Górski krajobraz otaczający Most Đurđevića największe wrażenie robi o zachodzie słońca.

7. Posąg Baletnicy

Wizytówka miasta Budva. Podobno dotknięcie jej przynosi szczęście. Warto odwiedzić okolice, nie tylko ze względu na posąg, ale także pobliskie malownicze plaże i widok na Stare Miasto.

Dzięki za lekturę i do zobaczenia na szlaku!

Kasia

 

Czarter jachtów w Czarnogórze

Już wiesz, co warto zobaczyć w Czarnogórze. Czas na kolejny krok: wynajem jachtu. Zobacz, co możemy Ci zaoferować.

Zarezerwuj jacht w Czarnogórze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

10 + dwa =