Ze Splitu na Vis i do Trogiru. Wybierz się w magiczny rejs po Chorwacji

Czarter jachtu to coraz popularniejszy sposób na wypoczynek i relaks oraz świetna alternatywa dla tradycyjnych wakacji. Dzięki naszej intuicyjnej wyszukiwarce można łatwo zarezerwować dopasowany do potrzeb jacht i spędzić wakacje na wodzie, a możliwość wynajęcia skippera umożliwia to nawet osobom, które nie posiadają uprawnień do sterowania jachtem.

Wakacje na jachcie to wolność – można przecież popłynąć, gdzie tylko się chce. Jeśli nie ma się jednak pomysłu na kierunek rejsu, warto skorzystać z propozycji trasy w słonecznej Chorwacji – najpopularniejszym wśród miłośników jachtingu kraju. To okazja, aby przekonać się jak wiele miejsc można odwiedzić i jak wiele świetnych chwil można przeżyć podczas wakacji na jachcie.

Dzień pierwszy: Split — Milna

Rejs rozpoczyna się w Splicie, z którego trasa wiedzie do najpiękniejszego portu na pobliskiej wyspie Brač. Milna, bo tym miasteczku mowa, to dobre miejsce na pierwszy przystanek na trasie podróży. Dogodny port, krystalicznie czysta woda, oraz cisza i spokój roztaczające się między zabytkowymi domami i kamienicami z XVIII i XIX wieku to gwarancja relaksu i zebrania energii na dalszą wyprawę. Bez problemu można zrobić tu też najpotrzebniejsze zakupy na dobry początek rejsu: pieczywo, napoje, owoce i warzywa, ryby. Po mile spędzonym wieczorze, czas na kolejny, drugi dzień wakacji na jachcie w Chorwacji.

Zdjęcie jachtu w Hvarze

Dzień drugi: Milna — Hvar

Wypływając z miasteczka Milna, należy obrać kurs na wyspę Hvar. To miejsce jest nazywane wyspą wiecznego lata, ze względu na największe w Chorwacji nasłonecznienie – aż  2 724 godzin rocznie. Pierwszy przystanek to Stari Grad, który jak sama nazwa wskazuje, jest jednym z najstarszych miast w Chorwacji. Na turystów czekają tu wspaniałe restauracje i tawerny, w których można zasmakować w miejscowych specjałach, takich jak lokalne wino, owoce morza czy tradycyjne sery. Następnie trasa wiedzie do Hvaru, miasta, w którym odnaleźć można nie tylko ślady chorwackiej historii, ale również nocne życie, luksus i cały wachlarz możliwości na aktywne spędzanie wolnego czasu. Latem miasto Hvar pełne jest różnorodnych atrakcji, straganów i targowisk, które z otwartymi ramionami witają turystów spragnionych wrażeń. Obowiązkowym punktem wycieczki do Hvaru jest wdrapanie się na sam szczyt, na mury zamku, z których rozpościera się niesamowita panorama. Warto także odwiedzić miejscowe targowisko, które znajduje się tuż za Kościołem Św. Stefana – to tutaj można kupić lokalne specjały wprost od Chorwatów, takie jak sardynki, sery, wino czy oliwki.

Dzień trzeci: Hvar —  Vis

Niedaleko Hvaru znajduje się wyspa Vis, kolejny przystanek rejsu. To tutaj można skosztować prawdziwie śródziemnomorskiej atmosfery i stylu życia, który od lat związany jest z uprawą winorośli i łowieniem ryb. W otoczeniu zachwycającej natury, wzdłuż zatoki świętego Juraja, położone jest miasto Vis, pełne sakralnych zabytków, ponad 1000-letnich ruin, ale także luksusowych restauracji i miejsc do rekreacji. Jest tu także supermarket, który pozwoli uzupełnić zapasy na jacht i mnóstwo lokalnych sklepików z oryginalnymi pamiątkami czy biżuterią. Ciekawą atrakcją dla urozmaicenia rejsu będzie wypożyczenie skuterów i jazda w głąb (i “wzwyż”) wyspy. Tutaj również, podobnie jak w Hvarze, ze szczytu podziwiać można piękne widoki i panoramę okolicy.

Jachty w Komiža

Dzień czwarty: Vis —  Komiža

Po wizycie w mieście Vis warto skierować się na zachodnie wybrzeże wyspy, do malowniczo umiejscowionego miasteczka Komiža, nad zatoką Komiža. Widok na majestatyczne góry, które otaczają miasteczko zapiera dech w piersiach. Można tu trochę poleniuchować na jednej ze żwirowych plaż, ale także, podobnie jak w Visie, wynająć skutery i udać się na eksplorację wyspy drogą lądową. Dobrym pomysłem jest wybranie się na pobliską wyspę Biševo i wycieczka do słynnej błękitnej groty. Błękitną jaskinię najlepiej podziwiać w słoneczne dni, wówczas ujawnia się jej prawdziwe piękno. Niezapomniany widok jest gwarantowany. Komiža znana jest w całej Chorwacji ze swojej rybackiej tradycji, dlatego znaleźć tu można Muzeum Rybołówstwa.

Wybierz się na rejs po Chorwacji z YACHTIC.com!

Rozwiń żagle i wyrusz na niesamowity rejs jachtem po słonecznej Chorwacji! Kliknij i zobacz ofertę jachtów w naszej wyszukiwarce.

Zobacz jachty!

Dzień piąty: Komiza — Palmižana

Południowo-zachodnie wybrzeże wyspy Hvar to kolejny przystanek w wakacyjnym rejsie. Znajdują się tu tzw. „piekielne wyspy” – skupisko 20 wysp i raf. o unikalnych kształtach. Słyną one z krystalicznie czystej wody, czystych plaż oraz wszechobecnego spokoju. Będąc w okolicy, można zatrzymać się w pobliskiej Marinie Palmižana na wyspie św. Kelmenta. Jest nowoczesna, świetnie wyposażona i pomieści mnóstwo jachtów. Jeśli miejscowa tawerna nie wystarcza i turyści chcą nieco bardziej się zabawić, bez trudu można tu wynająć wodną taksówkę, nawet taką typu speed-boat i skierować się ponownie do miasteczka Hvar, by skosztować nieco nocnego życia miasta. Ekstremalne emocje gwarantowane, zwłaszcza przy powrocie pod osłoną nocy.

Trogir nabrzeże

Dzień szósty: Palmižana — Trogir

Po zwiedzeniu mniejszych, urokliwych miasteczek, czas na przedostatni przystanek. Pora na wizytę w dużo większym, tętniącym życiem chorwackim mieście. Mowa tutaj o portowym Trogirze, najlepiej zachowanym mieście w stylu romańsko-gotyckim w tej części Europy. Bliskie umiejscowienie Mariny Trogir sprzyja wypadom na stare miasto, pełne kawiarni, restauracji i urokliwych uliczek. Warto jest zobaczyć na własne oczy, gdyż uchodzi za jedną z najładniejszych starówek w całej Chorwacji, a na dodatek w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Grzechem jest zapomnieć tu ze sobą aparatu fotograficznego, ponieważ naprawdę jest co “dokumentować”. Podczas wizyty w Trogirze warto odwiedzić Bramę Lądową, Pałac Stafileo czy Katedrę Św. Wawrzyńca.

Dzień siódmy: Trogir — Split

Rejs jachtem kończy się w miejscu, które było punktem startowym, czyli w Splicie. To w sercu tego miasta znajduje się monumentalny Pałac Dioklecjana, zbudowany na przełomie III i IV w., który przyciąga tu tysiące turystów każdego roku. Spacery pośród jego murów i pozostałości to czysta przyjemność i najlepszy sposób na zakończenie wakacyjnego wyjazdu. Dla osób, którym nie spieszno jest do domu, a na jacht wybrały się samochodem, dobrym pomysłem jest podjechać do centrum miasta, zaparkować i zgubić się w mieście. Zjeść pyszne, lokalne danie, wypić aromatyczną kawę czy po prostu zaopatrzyć się w pamiątki dla bliskich, wysłać pocztówki i zrobić ostatnie, pamiątkowe zdjęcie z całą ekipą.

 1. Uwielbiam Chorwację od czasu jak pojechałem tam pierwszy raz na obóz językowy. Niesamowite miejsce i ludzie. Gdyby nie obowiązki związane z życiem zawodowym byłbym tak dużo częściej.

 2. Krzysztof M. pisze:

  Wasz blog jest bardzo fajny i fachowy, wszystko co tu piszecie to prawda i wskazuje na Wasze olbrzymie doświadczenie żeglarskie, ale do proponowanych przez Was tras rejsów mam jedno zastrzeżenie:
  Jeśli jacht odbieram w sobotę późnym popołudniem, a z powrotem mam być w marinie w piątek wieczorem, to do żeglowania mam tylko 6 dni, a nie 7, jak by to wynikało z proponowanych przez Was tras!
  W realu zabraknie nam jednego dnia na ukończenie całej trasy!
  Do zobaczenia na wodzie 🙂

  • Grzegorz pisze:

   Dziękujemy za miłe słowa 🙂 Masz rację, z uwagi na oficjalny, późny odbiór jachtu i konieczność powrotu w piątek zostaje 6 pełnych dni, niemniej nie zawsze tak jest 😉 Ba! Często zdarza się odebrać jacht wcześniej niż o godz. 17:00, o czym można przeczytać TUTAJ. Ponadto nie należy planować trasy 1:1. Na bieżąco trzeba uwzględniać warunki pogodowe i chęci załogi – w praktyce prawie zawsze trochę odchodzi się od założonego planu – a nasze propozycje traktować można bardziej jak wskazówki, niż gotowe rozwiązanie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

osiem − 8 =