Zadar – przewodnik po Chorwacji

Wybierając się na wakacje w Chorwacji, trudno zdecydować które miejsca odwiedzić, a które nie, gdyż wszystkie wydają się bardzo piękne. Zazwyczaj, obowiązkowymi celami destynacji turystów są Split, Dubrovnik czy Rovinj. Chciałbym jednak przekonać Cię do wybrania się do Zadaru – miasta, które zachwyca swoją atmosferą, architekturą i licznymi, bardzo oryginalnymi miejscami. Spośród dziesiątek atrakcji, które dostępne są w tym 3000-letnim mieście, wybrałem te absolutnie obowiązkowe dla wszystkich zakochanych w Chorwacji 🙂

Trochę historii

Zadar to miasto liczące 80 tyś. mieszkańców, umiejscowione w Dalmacji, nad Adriatykiem. Jego historia pamięta czasy Rzymian, którzy wznieśli, istniejące do dzisiaj, zachwycające budowle i uczynili tą niepozorną kiedyś wioskę, jednym z najciekawszych miejsc na mapie Chorwacji. W średniowieczu, znajdowało się ono z kolei pod panowaniem weneckim, co spowodowało jego kulturalny rozkwit. Mieszanka tych wszystkich wpływów, czyni Zadar miejscem jedynym w swoim rodzaju.

Od czego zacząć?

Naturalnie, zwiedzając Zadar powinniśmy skierować nasze nogi w stronę jego starej części, do której dostaniemy się przez niesamowitą Bramę Wenecką. Za nią rozciąga się sieć wąskich i urzekających uliczek, świetnie nadających się na długie i relaksujące spacery. Podczas nich, można podziwiać pastelowe kamienice i chłonąć klimat, a także leniwe życie starówki. Jej serce stanowi Narodni Trg, czyli główny plac Zadaru, nad którym góruje zabytkowa dzwonnica z 1562 r. Stamtąd, ciągnie się ulica Široka, prowadząca do pozostałości po rzymskim forum, pięknego kościoła św. Donata i zlokalizowanej niedaleko katedry św. Anastazji.

Jachty w Zadarze

Zadarskie krajobrazy najlepiej podziwiać… z pokładu jachtu! Popołudniowe zacumowanie w porcie pozwoli CI poczuć klimat miasta i doskonale je poznać.

Zobacz jachty w Zadarze

Co dalej?

Jeśli chcemy na chwilę odpocząć, zaczerpnąć oddechu i napawać się magią Zadaru, warto udać się na Trg Petra Zoranica, niewielki plac, otoczony kawiarniami i lokalami, na którym często odbywają się odprężające koncerty. Wsłuchując się w kojący rytm miasta, nietrudno zapomnieć o całym świecie. Należy dodać, że emanuje ono całą gamą magicznych dźwięków, w tym tych, które wydobywają się z niecodziennego instrumentu – Organów Morskich. Na pierwszy rzut oka, wyglądają one na ozdobne schody, jednak nic bardziej mylnego. To kilkadziesiąt rur i gwizdków, które rozbrzmiewają niskimi tonami gdy wpada do nich wzburzona przez fale woda!

A gdy zapadnie zmrok…

Na wieczorne przechadzki polecam także zadarską Promenadę. Prowadzi ona wzdłuż brzegu morza, od wspomnianych organów, przez Pomnik ku czci Słońca – instalację świetlną wykonaną z kilkuset płyt solarnych, odzwierciedlających Układ Słoneczny. Gdy zapadnie mrok, gromadzi ona najwięcej turystów, którzy jak zahipnotyzowani wpatrują się w ten zjawiskowy blask. Stąd niedaleko już do portu, w którym cumują lokalne łodzie i jachty.

Planując podróż po Chorwacji, rozważenie Zadaru jako alternatywy dla innych, popularniejszych miast, może okazać się bardzo trafionym pomysłem. Jego rzymska dusza, nieustanny koncert natury oraz olśniewając aura potrafią skraść serce!

  1. Chorwacja pisze:

    Chorwacja jest magiczna! Byłem tam tego lata po raz pierwszy w życiu i było cudownie. Polecam odwiedzić Plitvice i Zadar!! Pavel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

1 × 2 =