Warunki żeglarskie w Chorwacji – część I

Chorwacja to z pewnością jeden z najlepszych kierunków żeglarskich w Europie – w miarę przyjazne ceny, przewaga dobrej pogody i masa atrakcji sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na rejs po Adriatyku. Zanim jednak i my zdecydujemy się rozwinąć żagle na tym akwenie, powinniśmy zapoznać się z warunkami atmosferycznymi, które na nim panują – w końcu od tego zależy rodzaj żeglugi i, w dużym stopniu, nasze bezpieczeństwo. Chociaż pogoda w tym rejonie jest raczej niezawodna, trzeba być przygotowanym na kilka ewentualności.

Klimat na Adriatyku

Ze względu na przyjazne warunki żeglarskie, Chorwacja często porównywana jest do polskich Mazur, jednak chorwackiej pogody nie wolno lekceważyć. Występują tu dwie strefy klimatyczne: umiarkowany klimat kontynentalny spotykany w głębi kraju, oraz typowy klimat śródziemnomorski, który dominuje na wybrzeżu. Średnie temperatur wahają się tu od 1°C w trakcie zimy, do 27°C latem – średnia temperatura morza w okresie wakacyjnym wynosi 25°C. Sezon żeglarski w Chorwacji dzieli się na 3 okresy. Pierwszym jest czas od kwietnia do czerwca, podczas którego temperatura mieści się w przedziale 21-28°C, a siła wiejących wiatrów waha się od 2 do 6 w skali Beauforta.

Kolejny okres dotyczy lipca i sierpnia, kiedy to możemy odnotować najwyższe temperatury w rejonie – przeważnie jest to ok 35°C. Siła wiatrów ulega zmniejszeniu, można natomiast spotkać się z okresami flauty. Na pogodę w tym czasie ma przeważnie wpływ Wyż Azorski. Wrzesień-październik to miesiące, w których wiatry przybierają na sile, jednak temperatura wody wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Wybierając się na jacht do Chorwacji należy pamiętać, że Adriatyk jest tzw. morzem wewnętrznym, a otoczenie Alp i gór Dynarskich sprawia, że zjawiska atmosferyczne mają tu charakter gwałtowny.

Wiatry na Adriatyku

Wiatry, które występują na Adriatyku w sezonie, w większości nie stanowią dla żeglarzy problemu, jednak zawsze warto realnie oszacować własne umiejętności i przygotować się na to, co może nas czekać podczas rejsu. Należy uważnie śledzić prognozę pogody i być przygotowanym na różne niespodzianki.

Mistral – wiatr dobrej pogody, wieje z północnego-zachodu i daje nam najczęściej idealną żeglarską pogodę: umiarkowany wiatr i słońce. Zazwyczaj zaczyna wiać przed południem i cichnie o zachodzie słońca.

Bora – to chyba najsłynniejszy wiatr w tym regionie, wiejący z północnego-wschodu. Do jego powstawania przyczynia się ruch zimnych frontów atmosferycznych wewnątrz kraju. Bora jest wiatrem suchym i chłodnym. Jest umiarkowanie silny, jednak w porywach  potrafi osiągnąć dużą siłę – jego występowanie powoduje wysokie, lecz stosunkowo krótkie fale. Podczas silnej Bory najlepiej jest unikać żeglowania. Bora przychodzi czasami bardzo nagle i potrafi zaskoczyć nieprzygotowanych żeglarzy.

Levanat – podobny do Bory wiatr, który można napotkać podczas żeglowania po północnym Adriatyku. Wieje ze wschodu, jednak nie jest tak silny jak Bora i nie wpływa na spadek temperatury. Trwa maksymalnie jeden dzień.

To tylko garstka informacji, które potrzebne są podczas żeglowania w Chorwacji. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i być przygotowanym na wszystko, potrzeba nie tylko wiele teorii, ale również sporej praktyki. Zachęcamy Was do śledzenia naszego bloga, gdzie wkrótce pojawi się druga część wpisu, w której poznacie kolejne wiatry występujące na Adriatyku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

siedemnaście − 11 =