Parki Narodowe w Chorwacji

Chorwacja zaskakuje turystów swoim oryginalnym ukształtowaniem. Górzyste tereny, podobnie jak krystalicznie czysta woda w morzu, to wizytówka tego kraju. Ustalając trasę rejsu warto czasem zboczyć z kursu i uwzględnić w planie odwiedzenie chociażby jednego z ośmiu niesamowitych Parków Narodowych w Chorwacji. Siedem z nich znajduje się nad samym brzegiem morza, a jeden – Park Narodowy Jezior Plitwickich – oddalony jest od wybrzeża o około 200 km.

Park Narodowy Jezior Plitwickich (National Park Plitvička jezera)

Jeziora Plitwickie to prawdziwy raj. Natura podarowała Chorwatom wyjątkowy prezent, który doceniany jest na całym świecie. Park Narodowy Jezior Plitwickich od 1979 roku zaliczany jest do światowego dziedzictwa kultury UNESCO. To, co najbardziej spektakularne w tym Parku to 16 jezior kaskadowych połączonych ze sobą rwącymi wodospadami, otoczone lasami bukowymi i jodłowymi, pełnymi rzadkich gatunków zwierząt, takich jak niedźwiedź brunatny. W bezwietrzny dzień tafla wody przypomina lustro, w którym możesz ujrzeć swoje idealne odbicie.

Park Narodowy Krka (National Park Krka)

Park Narodowy Krka jest najmłodszym chorwackim parkiem i obejmuje największą, dolną część biegu tej rzeki, a także otaczające ją lasy, od miejscowości Trosenj i Necven, aż po jej ujście do Morza Adriatyckiego w okolicy miasta Šibenik. To tutaj, podobnie jak w pierwszym opisywanym parku, znajdziemy 7 zapierających dech w piersiach wodospadów, powstałych w wyniku osadzania się wapienia: Skradinski buk, Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap.

Park Narodowy Wysp Briońskich (National Park Brijuni)

Ten park składa się z 14 małych wysp i wysepek położonych w pobliżu Półwyspu Istria. To tutaj archeolodzy odkryli ponad 200 odcisków dinozaurów. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, to koniecznie musisz się tutaj udać. Wyspy kryją w sobie ślady kultury rzymskiej, bizantyjskiej i średniowiecznej.

Park Narodowy Kornati (National Park Kornati)

Park Narodowy Kornati wyróżnia się ponad 150 wyspami o ciekawych kształtach i stromymi klifami u ich wybrzeży. Jeśli fascynujesz się podmorskim światem – to miejsce Cię nie zawiedzie. Kornaty to raj dla płetwonurków, którzy odkrywają morską faunę i florę wśród licznych skał. Kornaty dzielą się na dwie grupy: Górne i Dolne – te drugie pełne są niesamowicie wyglądających klifów, z których najwyższe znajdują się na wyspie Klobučar (80 m), Mana (65 m) i Rašip Veli (64 m).

Park Narodowy Mljet (National Park Mljet)

Mljet, położona niedaleko Dubrownika, przez wielu określana jest jedną z najpiękniejszych wysp świata. To tutaj, jak nigdzie indziej, w pełni poznasz i poczujesz śródziemnomorski klimat: sady oliwne, winnice, bujne lasy dębowe i sosnowe, a także dzikie zwierzęta, takie jak daniele, dziki, jadowite węże, mangusty i bardzo rzadko występujące śródziemnomorskie foki mniszki.

Park Narodowy Paklenica (National Park Paklenica)

Park Narodowy Paklenica znajduje się w niedalekiej okolicy miasta Zadar. Obejmuje południową część największego łańcucha gór Welebit, wraz ze słynnymi wąwozami Velika Paklenica i Mala Paklenica. Najchętniej przyjeżdżają tu amatorzy wspinaczki, ponieważ natura stworzyła im tutaj idealne wręcz warunki.

Park Narodowy Risnjak

Ten park obejmuje pasmo górskie pokryte bujną roślinnością (kosodrzewina, chaber górski, ciemiężyca biała, mikołajek alpejski i siekiernica górska) i zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta, takie jak: niedźwiedzie brunatne, jelenie, rysie, wilki, dziki, orły i kozice. To tutaj spotykają się dwa, całkiem odmienne wpływy klimatyczne: śródlądowy, górski, związany z bliskością Alp i łagodny, morski, związany z bliskością Adriatyku. Risnjak to raj dla wszystkich, którzy uwielbiają wędrować po górach i obserwować piękno dzikiej natury.

Park Narodowy Welebitu Północnego (National Park Sjeverni Velebit)

Park Narodowy Welebitu obejmuje z swoim terytorium pasmo górskie Velebit i dwa rezerwaty: Rożanski kuk i Hajdućki kuk. Na terenie tego parku znajduje się jedna z najgłębszych jaskiń na Ziemi – Lukina Jama (1392 m). Turyści mogą tu podziwiać rzadko spotykane ukształtowanie terenu: wykroty skalne, zapadliska, wąwozy i liczne jaskinie, a także kotły śnieżne i doliny krasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

7 + siedemnaście =