Opływamy Dalmację: Split, Brač i Hvar

Dostajemy czasem zapytania o rejsy po Chorwacji. Nie sposób jednak zaspokoić Waszych potrzeb w sposób kompleksowy, bo… nie da się po prostu przepłynąć całej Chorwacji w tydzień czy dwa. Dlatego planując wakacje pod żaglami na Adriatyku, przed wyborem jednostki, na której chcemy spędzić miło czas, musimy zdecydować jaki rejon chcemy penetrować 🙂 Dziś co nieco o południu Chorwacji – Dalmacji, od strony wody oczywiście.

Wiemy już, że Chorwacji trzeba próbować po kawałku, żeby móc poczuć poszczególne jej smaki. Dziś tymi smakami będzie Split, Brač i Hvar. Nim wypłyniemy, zatrzymamy się w drugim co do wielkości chorwackim mieście, będącym jednocześnie stolicą Dalmacji. To ważny ośrodek nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim mieszkańców – ze względów gospodarczych, administracyjnych i komunikacyjnych.

Co nieco pisaliśmy już o Splicie w jednym z naszych artykułów, nie będziemy więc rozpisywać się o wspomnianych tam atrakcjach jak pałac Dioklecjana, park Marjan, targ Trg Brace Radic czy muzeum poświęcone… żabom, a wszystko w otoczeniu przytulnych zaułków i kamieniczek.

Natknęliśmy się na zabawną informację, że… to właśnie w tym mieście mieszkają najbardziej urokliwi ludzie w Chorwacji. O gustach się nie dyskutuje, więc ocenę pozostawimy Wam 🙂 Możemy napisać o nietypowej fontannie w kształcie zwiniętej pięści, ale zdecydowanie bardziej radzimy skupić się na niezwykłych zachodach słońca. Czemu zawdzięczają swój urok? Geograficznemu usytuowaniu miasta, z morzem na południu i górami od północy. W okolicy Kašteli na północ prowadzi droga wznosząca się na płaskowyż, z którego roztacza się przepiękny widok na morze, góry i towarzyszące mu zachodzące słońce.

Pora wypłynąć! Obieramy kurs na Brač, podobno ulubioną wyspę Afrodyty, a faktycznie trzecią co do wielkości (a jednocześnie najwyższą!) wyspę Adriatyku położoną na południowy wschód od Splitu. To idealne miejsce dla miłośników ziół – spotkają tu połacie rozmarynu, lawendy, szałwii czy rumianku. Bardo urodzajne gleby zapewniają tu powodzenie rolnictwu i uprawom – stąd gaje oliwne, winorośle, tytoń i owoce. Ciekawostką jest, że obecnym tu kamieniołomom Pałac Dioklecjana, Biały Dom w Waszyngtonie czy kościół św. Piotra i Pawła w Rzymie zawdzięcza marmuropodobny kamień wapienny, z którego jest zbudowany. Na wyspie warto odwiedzić pustelnię Blaca, pałac biskupów bračko-hvarskich w Bolu i tamże żwirową plażę Zlatni rat. Piasek spotkamy z kolei na najpiękniejszej na wyspie zatoce plaży z ruinami wczesnochrześcijańskiego kościoła-klasztoru. Povlja czeka na nas z najstarszym napisem wyrytym cyrylicą –  to ważny element starochrześcijańskiej kultury. Nie zapominajmy, że Chorwaci to przecież także Słowianie 🙂

Nie sposób zatrzymać się w okolicy Brač, kiedy kawałek dalej czeka na nas jedna z dziesięciu najpiękniejszych wysp świata – Hvar. Kusi nie tylko zabytkami, ale i największą ilością dni słonecznych w całej Chorwacji! Podobno mieszkańcy są tak przekonani o łagodności swego klimatu, że w razie opadów śniegu przyjezdni zwolnieni są tu z opłat za noclegi w hotelach! Roślinność śródziemnomorska kusi zapachami i kolorami – wystarczy wyobrazić sobie górzyste tereny, z polami lawendy i wrzosów, by poczuć się jak na tej podłużnej chorwackiej wyspie spoglądającej na otwarte morze. Nad samym miastem Hvar górują dwie twierdze, a licznymi pałacami patrycjuszy i książąt u stóp, stojące przy wąskich uliczkach i placykach. Na jednym z nich znajduje się miejska loggia, baszta Toran i kamienna studnia z 1520 roku. To tylko jedno z miasteczek wartych odwiedzenia, a zauroczonych zachęcamy do dalszych poszukiwań.

Nie sposób zapomnieć o naszym środku transportu, którego wyposażenie może umożliwić nam penetrację okolicznych urokliwych dzikich zatoczek i jaskiń, których nie brakuje w okolicy Hvaru, ale i wzdłuż wybrzeży innych wysp. Warto rozważyć więc czarter jachtu z pontonem, który umożliwia przyjrzenie się tym niezwykłym miejscom z bliska – często bowiem jachty nie mogą do nich wpływać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

19 − 3 =