Latarnie w Chorwacji, które musisz zobaczyć

„Latarnik” Henryka Sienkiewicza nie jest już chyba obowiązkową lekturą, ale w morskich latarniach wciąż jest coś nostalgicznie pociągającego. Tym, którym samotność i romantyzm tych budowli jest bliski, prezentujemy niektóre latarnie morskie chorwackiego wybrzeża…

Savudrija

sauv

Najstarsza i położona najdalej na północ chorwacka latarnia. Wybudowana została przez księcia Metternich dla pięknej, wysoko urodzonej Chorwatki, którą poznał na balu w Wiedniu. Niestety austriackiemu księciu nie było dane spędzić w Savudriji romantycznych chwil z wybranką, ponieważ zmarł w dniu zakończenia budowy latarni.

Sveti Andrija

Sveti Andrija

Z latarnią związana jest smutna legenda o zemście nieszczęśliwie zakochanego młodzieńca, który we mgle zapalał na łodzi latarnię, by zmylić dziewczynę, która odrzuciła jego zaloty i płynęła na wyspę do innego wybranka. Wiedziona tym światłem dziewczyna straciła drogę i utonęła w mglistą noc Świętego Andrzeja. Jej kochanek, nie doczekawszy się na nią, zrozpaczony wstąpił do klasztoru.

Palagruža

palagruza

Chorwacka latarnia położona bliżej Włoch (tylko 42 km) niż Chorwacji. Wyspę Palagruža odwiedził nawet papież Aleksander III. Tutaj jest naprawdę daleko do cywilizacji. Na tym osamotnionym skrawku lądu żyje niewiele roślin i zwierząt.

Susac

Susac

Została wybudowana w IX wieku na szczycie samotnej wyspy nad 100-metrowym klifem. W pobliżu latarni znajduje się jezioro połączone 15-metrowej głębokości syfonem z otaczającym wyspę morzem. Na wyspie mieszka tylko latarnik i parę owiec. W samej latarni można wynająć apartament.

Porer

porer

Położona na malutkiej wysepce niedaleko półwyspu Istria słynie z najpiękniejszych w całej Chorwacji zachodów słońca oraz niebezpiecznych prądów i silnych wiatrów, które można spotkać w jej okolicy. Wody dookoła wyspy usiane są wrakami łodzi i statków.

Veli Rat

Veli Rat

Wciąż obsługiwana przez człowieka, 41-metrowa latarnia, widoczna z odległości 22 Mm (około 40 km). Charakterystyczny żółty kolor ścian zawdzięcza miksturze sporządzonej z tysięcy kurzych jaj, której zadaniem jest chronić mury latarni przed niszczącym działaniem słonej wody. W 2010 roku wizerunek latarni znalazł się na znaczkach pocztowych chorwackiej poczty.

Tajer

Tajer

Strzeże wstępu do słynnego Parku Narodowego Kornati. Pomalowana w charakterystyczną biało-czerwoną spiralę jest jedyną chorwacką latarnią wybudowaną ze stali. Połączona 200-metrowym korytarzem z kamiennym budynkiem, w którym można wynająć pokój. Z latarni roztacza się zapierający w piersiach dech widok na archipelag Kornati.

Prišnjak

Położona niedaleko połączonej z lądem popularnej wyspy Murter, wygląda jak skorupa żółwia. Zamieszkuje ją mnóstwo dzikich królików. Wody wokół wyspy są wyjątkowo ciepłe. Można się tu kąpać nawet w listopadzie.

Struga

Struga

Latarnia rekordów: to tutaj złowiono rekordowego homara o wadze 18 kg oraz wyłowiono koral o wadze 45 kg. Piękna latarnia położona na wyspie Lastovo, na 70-metrowym klifie. Kto wie jakie niespodzianki czają się jeszcze w tych wodach?

Sveti Ivan

Sveti Ivan

Legenda mówi, że przepływający tędy wenecki doża, ocalony cudem ze sztormu w dniu świętego Jana, schronił się na wyspie i zapalił tutaj w podziękowaniu świecę. Niestety przepływając tędy ponownie w drodze do Makarskiej zapomniał o tamtym zdarzeniu i jego statek rozbił się tu ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

11 − 7 =