Istria – przewodnik po Chorwacji

Jest w Chorwacji takie miejsce, w którym spotykają się starożytna architektura, zapierające dech w piersiach widoki i cudowny klimat. Mówię o półwyspie Istria, położonym nad turkusowymi wodami Adriatyku. Region ten uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Chorwacji.

Zapraszam Was w podróż, dzięki której poznacie jego fascynujące oblicze.

Istria – Perła Adriatyku

Istria przypomina swoim kształtem serce, choć to nie jedyny powód, aby się w niej zakochać. Na półwyspie występują trzy główne kolory ziemi: biały, szary i czerwony, wedle których ten region dzieli się na trzy części. Znajdziecie tu zarówno piękne plaże, rozwiniętą infrastrukturę, jak i zielone zacisze, pełne gajów i winnic.

Obowiązkowy punkt podróży: Poreč

W planie naszej podróży nie może zabraknąć starożytnego, rzymskiego miasta Poreč. Mimo, że jest to jedno z najbardziej obleganych przez turystów miejsc, polecam je odwiedzić chociaż ze względu na niesamowitą Bazylikę Eufrazjusza, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Poreči można także zakosztować nocnego życia w chorwackiej odsłonie.

Rovinj – włoski smak w Chorwacji

Jeszcze bardziej klimatyczne jest Rovinj, które swoją architekturą przypomina bardziej Włochy niż Chorwacje. Jest to idealne miejsce na spacer i zgubienie się między kamiennymi uliczkami i pastelowymi domami. Nad urzekającym rynkiem czuwa z kolei wenecki lew wykuty w wieży ratuszowej.

Co warto zobaczyć?

Półwysep Istria zaskakuje na każdym kroku. Czy wiedzieliście, że można znaleźć tam bliźniaka rzymskiego Koloseum? Wspaniale zachowana budowla mieści się w położonym na siedmiu wzgórzach, portowym mieście Pula.

Jeśli wolicie jednak cichsze zakątki, koniecznie musicie zawitać do malowniczego miasteczka Buzet, w którym co roku odbywa się słynny Festiwal Trufli. Na koniec tej inspirującej wycieczki proponuję Novigrad. Spokojna mieścina, która może poszczycić się spektakularnym Lapidarium czy bogatą ofertą kulturalną. Jeśli trafimy tam na początku sierpnia, będziemy mogli uczestniczyć w Astro Party, podczas którego cała okolica wyłącza światło, by podziwiać gwiazdy na nocnym niebie.

Powodów by odwiedzić Istrię jest tak wiele, że podczas wakacji nad Adriatykiem, grzechem byłoby ominięcie tego raju na ziemi. Mieszkańcy, architektura, kultura, kuchnia – wszystko tu działa na wyobraźnie po to, by uświadomić nas, że półwysep ma znacznie więcej kolorów niż trzy.

Istria – czarter jachtów

Chcesz na własnej skórze poczuć niepowtarzalny klimat chorwackiej Istrii? Z pokładu jachtu poznasz ją najlepiej!

Jachty na Istrii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

5 × 2 =