Czarter jachtu w Chorwacji w maju i czerwcu — zalety i wady

Każdy, kto przynajmniej raz w życiu miał okazję oglądać piękne widoki z pokładu jachtu, wie, że jest to niepowtarzalna przygoda. Ci, którzy nigdy nie mieli okazji spróbować takich wrażeń, na miejsce swojego pierwszego rejsu mogą wybrać Chorwację — jeden z najpopularniejszych kierunków żeglarskich w Europie. Najczęściej wybierane miesiące na zwiedzanie tego kraju to lipiec i sierpień, jednak coraz częściej decydujemy się na czarter w maju i czerwcu. Pozwala to uniknąć tłumów i wysokich cen. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Ciepły i mniej tłoczny miesiąc

Maj oraz czerwiec są idealnymi miesiącami do czarterowania jachtu w Chorwacji, jeśli chcemy uniknąć tłumów, które przybywają tu w szczególności podczas gorących miesięcy, takich jak lipiec czy sierpień. Rzadziej rezerwowany przez innych czarterujących termin oznacza wiele ułatwień i komfort. To przede wszystkim mniej zatłoczone miasta, więcej miejsc w marinach i sprawniejsza obsługa. Warto również mieć na uwadze fakt, że maj i czerwiec wiążą się z większym wyborem modeli. Dostępność jachtu, na którym nam zależy, może znacząco wpłynąć na komfort całego pobytu. Jednak niezależnie od pory, chcąc uniknąć zbędnego stresu, najlepszym rozwiązaniem będzie stosunkowo wczesna rezerwacja jachtu. Maj i czerwiec to również dobry czas dla tych, którzy nie funkcjonują zbyt dobrze podczas ponad 30-stopniowych upałów. Te miesiące również są ciepłe, jednak zdecydowanie bardziej przyjemne. Średnia miesięczna temperatura wynosi ok. 25 stopni. W niemiłosiernym upale w szczycie sezonu nie ma mowy o zwiedzaniu miast, czy uroczych wysepek.

Pływanie późną wiosną

Maj i czerwiec są lepsze nie tylko pod względem temperatury i ulic pozbawionych tłoku, ale także warunków do żeglowania. Miesiące te zapewniają nieco bardziej zmienną pogodę, co zawsze dodaje „smaczku” pływaniu jachtem — siła wiejących wiatrów waha się wtedy od 2 do 6 w skali Beauforta. Czarterując jacht w szczycie sezonu, możemy trafić na okres flauty, który nie pozwala w 100% czerpać przyjemności z jachtingu. Co więcej, wiosną na czarterujących czeka więcej miejsca w marinach, co sprzyja relaksującemu zwiedzaniu wysp i wypoczynkowi podczas pływania. Mniejsza liczba ludzi oznacza nie tylko więcej przestrzeni, ale również więcej czasu na poznawanie lokalnej kultury — to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią się z niczym spieszyć 😉

O wadach słów kilka

Co dla jednego będzie zaletą, dla innych może być wadą. Niezatłoczone uliczki i opustoszałe miejsca – niejeden z nas marzy o wakacjach, na których można zaznać wyciszenia i spokoju. Jednak są też tacy, dla których nie będzie to wcale atrakcją. Kolejnym aspektem jest fakt, że zarówno temperatura, jak i pogoda na Chorwacji w maju jest nieprzewidywalna, często chłodniejsza niż w pozostałych, letnich miesiącach. Dla lubujących się w tropikalnych upałach może stanowić to problem.

Przed wyczarterowaniem jachtu, warto zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od wakacji spędzanych w Chorwacji. Doszukaliśmy się zdecydowanie więcej plusów niż minusów, jednak skłaniamy się do starej i jakże sprawdzonej prawdy: zawsze jest dobra pora na jachting… No, chyba że akurat zbiera się na sztorm!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

10 − 7 =