Chorwacja w ekstremalnie niskiej cenie – tylko dla twardzieli!

Zadano mi kiedyś pytanie „Najtaniej rejs w Chorwacji, to jak się da?”. Długo przymierzałem się do tego, aby odpowiedzieć, bo właściwie – po co? Wakacje są po to, by poszaleć! Później przypomniałem sobie, że byłem kiedyś młody – więc może ma to sens? 😉 Do sedna!

Termin

Jeśli myślimy o oszczędności, czarterujmy jacht poza szczytem sezonu. Druga połowa kwietnia lub pierwsza października to gwarancja względnie dobrej pogody – wybierzmy październik, gdy woda w morzu nadal ciepła.

Jacht

Najtańszy jacht dostępny w okresie od 07.10.2017 roku na 10 osób (dlaczego na 10? Za chwilę się dowiesz). Jest! Vector 401 Molat w cenie 753 EUR, dodatkowo Transit log 130 EUR i podatek za całą załogę 70 EUR (razem 953 EUR).

Zobacz tez inne jachty!

Ekstremalnie tani jacht nie zawsze jest szczytem marzeń. Zobacz więc inne jednostki, które możemy Ci zaoferować! 🙂

Sprawdź jachty!

Zużycie paliwa

W najgorszym wypadku (gdy nie będzie wiatru) 40-konny silnik jachtu spali ok. 80 l paliwa i ten przypadek uwzględniam w kalkulacji: 80 EUR.

Postoje

Naszym głównym orężem ma być… kotwica. Nie mamy w planach zatrzymywać się w portach ani na bojkach, ale gdy już nie będzie wyjścia… liczę 60 EUR (1 port lub 2, 3 boje).

Łącznie koszty związane z jachtem

953 (jacht i opłaty) + 80 (paliwo) + 60 (postoje) = 1093 EUR (109,3 na osobę czyli ok. 470 zł).

Dojazd

Aby dotrzeć na miejsce jest kilka sposobów: samolot, autokar albo własny samochód. Ostatnia opcja należy do najtańszych – zatem jedziemy na miejsce dwoma samochodami (to jest odpowiedź na to dlaczego jacht na 10 osób). Do przejechania z Katowic do Sukosanu (bo tam stacjonuje jacht) mamy około 2000 km w obie strony. Przy spalaniu około 6l/100 km i cenie paliwa 4,50 zł koszt za paliwo wyjdzie około 540 zł. Winiety i opłaty za autostrady to 350 zł. Łącznie za auto 5-osobowe będzie nas kosztować 890 zł (ok. 180 zł na osobę).

Wyżywienie

Domyślacie się pewnie, że naszym celem nie jest odwiedzanie miejscowych tawern i restauracji. Powiem więcej – zakupy na miejscu też będą rzadkością 😉 Większość jedzenia postaramy przywieść ze sobą z Polski. Umówiliśmy się, że każda 2-osobowa wachta kambuzowa przygotuje jeszcze w domu obiad dla dziesięcioosobowej załogi. Przykładowy Tomek z Magdą zrobią sos do spaghetti, Wojtek i Kasia gulasz itd., Wszystko przywieziemy ze sobą na jacht. Na miejscu będziemy zaopatrywać się w to, co jest dobre tylko wtedy, kiedy jest świeże (pieczywo, masło, wędliny) oraz w wodę. Obliczyliśmy koszty wyżywienia po 120 zł na osobę.

Podsumowanie

470 zł za czarter + 180 zł dojazd + 120 zł wyżywienie, co daje sumę około 770 zł za tygodniowe wakacje w Chorwacji na jachcie!

Myślisz, że to wariactwo? Powiedziałbym, że tak, ale jak wspomnę swoje wakacje za młodu… Domek nad zalewem w Januszkowicach, namiot w Jastarni albo stary, poczciwy jacht Venus na Mazurach, to powyższe wyliczenie nabiera sensu, bo przecież drogi kolego/koleżanko – to nie pieniądze są najważniejsze, a człowiek i załoga, którzy są gwarancją udanych wakacji i rejsu 🙂

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Grzegorz z YACHTIC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

16 − 13 =