8 porad dla początkujących żeglarzy

Kręci Cię żeglarstwo morskie, choć jeszcze nigdy nie miałeś okazji pływać na pełnomorskim jachcie? Koniecznie zapoznaj się z kilkoma poradami, które sprawią, że Twoje wakacje na jachcie będą udane i bezpieczne!

1. Wybierz spokojne wody 

Nie wskakuj od razu na głęboką wodę, czyli wybierz miejsce, gdzie wiatr jest łagodny i stały. Dla początkujących idealna będzie Chorwacja. Spokojny wiatr, duża ilość marin i ciepła woda to coś, co spodoba się wszystkim!

kobieta z tabletem na jachcie

Czarter jachtów w Chorwacji

Zobacz najpiękniejsze i najlepsze jachty pływające po chorwackich wodach. Wyczarteruj je w najniższej cenie na rynku prosto od armatora z chorwackiej mariny!

Zarezerwuj ten jacht w Chorwacji!

2. Zapoznaj się z podstawowymi żeglarskimi terminami

Upewnij się, że wiesz czym jest bosak, bakista, szot, zwrot przez sztag, mesa, czy kambuz. To ułatwi komunikację ze skiperem i z pewnością podniesie bezpieczeństwo Twoje i reszty załogi, a także rozjaśni Ci co jest czym i gdzie się znajduje. Z drugiej strony dobrze też wiedzieć o czym rozmawiają sternicy w tawernach.

3. Poznaj komendy

Jeśli wybierzesz się na rejs ze skiperem, to przed wypłynięciem na pewno zapozna całą załogę z jachtem i z komendami, które będziecie musieli wykonać. Dzięki temu każdy z Was będzie mógł nauczyć się żeglowania w krótkim czasie.

4. „Jedna ręka dla jachtu, druga dla ciebie”

Zapamiętaj tę zasadę i stosuj się do niej w każdej chwili na wodzie. Podczas płynięcia i manewrów jacht czasem bardzo się kołysze i przechyla, to sprzyja utracie równowagi.

5. Spakuj się w miękką torbę, nie w walizkę

Choć walizka na kółkach jest dla nas najwygodniejsza w podróży, zwłaszcza samolotem lub autokarem, to nie zawsze sprawdza się na jachcie. Zajmuje mnóstwo miejsca i trudno ją później gdzieś schować, dlatego płynąc w rejs lepiej spakuj się w miękką torbę, którą po wypakowaniu będziesz mógł zwinąć i schować do bakisty.

6. Zabierz odpowiednie ubrania

Pogoda lubi płatać figle. To, że w porcie panuje piękna, bezchmurna pogoda nie oznacza, że na wodzie będzie tak samo. Na morzu zawsze wiatr jest silniejszy, a temperatura odczuwalna – niższa. Pakując się do torby nie zapomnij o sztormiaku i ciepłym ubraniu, a także czapce z daszkiem lu kapeluszu, który uchroni Cię przed udarem słonecznym w upalne dni.

7. Uważaj na bom 

Kiedy już poznasz podstawowe żeglarskie terminy, to na pewno będziesz wiedział o czym tutaj mówimy 🙂 Bom, czyli pozioma belka zamocowana przegubowo jednym końcem w maszcie lub sztagu to część jachtu, która „przelatuje” z jednej strony na drugą w trakcie wykonywania manewrów. Najczęstsze obrażenia na jachcie powstają właśnie z jego udziałem, gdy nieświadomy załogant stanie w nieodpowiednim miejscu i w nieodpowiedniej chwili. Zwykle bliskie spotkanie z bomem kończy się guzem na głowie, choć czasem przebiegły bom może nas nawet wypchnąć za burtę!

8. Planując rejs zapoznaj się z prognozą pogody

Zawsze sprawdź prognozy pogody przed wciągnięciem kotwicy i wypłynięciem w rejs. To zagwarantuje Ci, że zawsze będziesz przygotowany na zmianę warunków pogodowych. Najlepsi żeglarze są nimi, ponieważ zawsze są przygotowani i wiedzą jak będą musieli się zachować – jeśli przewiduje się mocniejszy wiatr, trzeba najpierw zrefować żagle.

  1. Krótko, treściwie i na temat – szanuję 🙂 Chociaż jako osoba, która całkiem niedawno zaczęła swoją przygodę z żeglarstwem i bez pamięci zakochała się w tym sporcie, chyba dopisałabym jeszcze kilka ważnych zasad. I kilka terminów… nie wydaje mi się na przykład, żeby bosak był podstawą żeglarskiej komunikacji (potwierdzone info, moi przyjaciele nazywają go „harpunem” i też każdy wie, o co chodzi). Co innego określenia takie jak hals, grot, fok, szot czy choćby bajdewind. Generalnie dla mnie absolutna podstawa to nazwy żagli, najważniejszych lin i kursów. Ale wytłumaczeniem ich zapewne zajmie się sternik.

    • YACHTIC pisze:

      Dziękujemy za komentarz 🙂 Zgadzamy się, nazewnictwo to podstawa – bez tego łatwo o nieporozumienia! Może masz jakieś propozycje, o które warto rozbudować nasz zbiór porad dla początkujących? Chętnie je poznamy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

trzy × trzy =