First Minute czy Last Minute – jak to działa i co się bardziej opłaca?

Liście już żółkną, sezon żeglarski w Europie powoli zbliża się ku końcowi. Odprawiając ostatnie załogi w tym roku, zaczynamy rezerwować jachty na kolejny sezon. Przy tym bardzo często zdarza mi się odpowiadać na pytanie „Czy bardziej opłaca się rezerwować jachty już teraz, z dużym wyprzedzeniem (First Minute), czy lepiej poczekać na oferty Last Minute?”.

Którą opcję wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety i zależy to również od Twoich preferencji. Postaram się na przykładzie jednego, charakterystycznego modelu pokazać Ci jak ten mechanizm działa. Weźmy pod lupę niemiecką Bavarię 50 Cruiser (roczniki od 2005 do 2008) w Chorwacji przeznaczoną dla co najmniej 11-osobowej załogi, a za hipotetyczną datę czarteru przyjmujemy początek wakacji czyli 1 lipca 2017 rok – tak to sobie wymarzyliśmy 🙂

Czarter jachtów FIRST MINUTE 2017!

Masz ochotę na żeglarską przygodę w przyszłym roku? Sprawdź jakie rabaty możemy Ci zaoferować za rezerwację First Minute i ciesz się komfortowym jachtem w niskiej cenie!

Zobacz ofertę!

W chwili, gdy piszę ten artykuł (08.10.2016) w systemie YACHTIC takich jachtów według powyższych wytycznych jest równo 17 sztuk i możesz zobaczyć je TUTAJ. Najtańszy kosztuje 2707 EUR (Jana I), drugi z kolei 2777 EUR (Romana) i tak do ostatniego, najdroższego (Fortunal) za który musiałbyś dzisiaj zapłacić 4004 EUR za tydzień czarteru.

First Minute vs. Last Minute

Co do zasady w pierwszej kolejności zostanie wyczarterowany jacht najtańszy czyli „Jana I”, następnie „Romana” itd. Gdyby wszystkie jachty zostały wyczarterowane w dość krótkim odstępie czasu najlepszy interes zrobi klient, który wyczarterował jacht najtańszy i to jest właśnie First Minute, czyli kto pierwszy ten lepszy – proste!

Ale co się stanie, jeśli nie wszystkie jachty zostaną zarezerwowane, a termin 01.07.2017 będzie się zbliżał wielkimi krokami? Operatorzy, którzy wystawili swoje łodzie i nie udało im się ich wyczarterować zaczną narzucać dodatkowe rabaty i tutaj wchodzimy w zakres ofert Last Minute. Może się okazać, że najdroższy jacht, który z początku kosztował 4004 EUR będzie w 50% przeceniony czyli zapłacimy 2002 EUR za czarter! – and the winner is…. . Ale uwaga! To rozwiązanie ma jedną podstawową wadę – po prostu nie zawsze się sprawdza bo jachtów może już nie być.

Podsumowanie:

First Minute: Masz duży wybór jachtów i niskie ceny, jednak wraz z upływem czasu najlepsze jachty w najatrakcyjniejszych cenach będą znikać z oferty, więc najlepiej się spieszyć. Masz przy tym również więcej czasu na zaplanowanie rejsu, trasy i sposobu dojazdu czy na skompletowanie załogi.

Korzystając z ofert Last Minute, wybór masz znacznie mniejszy, ale zdarza się złapać wyjątkowo atrakcyjną okazje. Musisz jednak liczyć się z tym, że nie zawsze znajdziesz taki jacht jaki sobie wymarzyłeś i w miejscu, z którego chciałeś rozpocząć rejs – musisz wybrać coś z tego co zostało.

Więc co się bardziej opłaca?

Chociaż codziennie zajmuję się czarterem jachtów trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie, bo to rynek, czyli kto i jakie jachty wyczarteruje, zadecyduje ostatecznie, a nie sposób tego przewidzieć. Jedno jest pewne: Jeśli zrobisz to teraz, wynajmiesz jacht w optymalnie niskiej cenie i dokładnie taki, jak chcesz.

Z żeglarskim pozdrowieniem,
Grzegorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

5 × 2 =