Zwierzaki na jachcie

Zarezerwowałeś jacht, ale nie masz z kim zostawić swojego pupila na czas Twojej nieobecności? A może Twój czworonożny przyjaciel jest zapalonym żeglarzem, zupełnie tak samo jak Ty? Pewnie zastanawiasz się, czy możesz zabrać swojego zwierzaka na jacht. Odpowiedź brzmi… zależy. Od armatora, warunków czarteru, jachtu.

Zazwyczaj jednak, za drobną opłatą, można wyruszyć w rejs razem ze swoim zwierzakiem. Do tego konieczne będzie zebranie odpowiedniej dokumentacji (co określają regulacje prawne konkretnego państwa), na przykład książeczki zdrowia, potwierdzenie wykonanych szczepień. W wielu krajach wymagany jest także mikro czip.

pies na wakacjach

Znajdź jacht przyjazny dla Twojego pupila

Nasza rozbudowana wyszukiwarka pozwala wybrać dokładnie te jednostki, na których pokład bez obaw można zabierać zwierzaki!

Zobacz jachty przyjazne zwierzętom

Początkujący zwierzak

Jeśli zabierasz zwierzę na jacht po raz pierwszy, upewnij się, że będzie się czuło bezpiecznie. Może się wystraszyć, spanikować pod wpływem zdarzeń, których nie zna (np. bujanie jachtu), dlatego zapewnij mu cichy kąt, gdzie będzie mogło się schować. Najlepiej będzie, jeśli zabierzesz zwierzaka na kilka krótkich rejsów, na przykład po lokalnych wodach śródlądowych.

Jak się przygotować do rejsu z psem?

Bardzo ważne jest, by pamiętać o bardzo przyziemnej kwestii jaką jest… toaleta. Nie możesz oczekiwać, że Twój pies cierpliwie zaczeka, aż opuścicie kotwicę i dobijecie do portu. Jednym z rozwiązań jest zakupienie specjalnej kuwety, lub imitacji trawy, którą łatwo wyczyścić. Możesz też spróbować nauczyć psa załatwiania swoich potrzeb za burtę, ale ostrzegamy – nie jest to łatwe! Poza tym jest dosyć niebezpieczne – istnieje ryzyko, że pies wypadnie za burtę.

Pamiętaj, że pies, tak samo jak człowiek może doznać oparzeń słonecznych lub może go dopaść choroba morska. Upewnij się, że zapewniasz mu spokój i dużo cienia, w którym może się schronić. Z chorobą morską można sobie poradzić, stosując popularne leki na choroby lokomocyjne dla ludzi – zawsze jednak musisz to skonsultować z weterynarzem.

Co zrobić, by zwierzak nie wypadł za burtę?

Po pierwsze, możesz zafundować mu specjalną kamizelkę ratunkową, w której cały czas będzie chodził. Będzie bezpieczny, a poza tym będzie wyglądał wystrzałowo – jak rasowy członek załogi. Kamizelki dobiera się według wagi psa.

Po drugie, możesz skorzystać ze specjalnych szelek i uprzęży, które zabezpieczą pupila przed niechcianym wypadnięciem za burtę jachtu.

Po trzecie, (w niektórych jachtach) możesz zamontować specjalną platformę zaburtową, która, w razie czego, pomoże zwierzakowi wdrapać się z powrotem na pokład.

Co zabrać na rejs?

Ważne, by zwierze czuło się bezpiecznie. By mu to zapewnić, zabierz jego domowe zabawki i koc/posłanie, w którym sypia w domu. Zapach domu pomoże mu w szybszym przyzwyczajeniu się do nowego miejsca. Jeśli jedziesz z psem, lepiej zamiast obroży zabierz szelki.

Rejs z ukochanym zwierzakiem, psem, kotem lub jeszcze innym, będzie dobrą zabawą. Dopilnuj jednak, by dobrze się do niego przygotować i przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo zwierzaka i innych załogantów – panikujące zwierze może stać się agresywne.

    • Z moich doświadczeń wynika, że z kotem jest na jachcie mniej problemów, niż z psem. Trzeba spróbować. Koty dzielą się na te żeglujące i te które tego nie lubią. Jedyny sposób, aby sprawdzić w której grupie jest Twój kot, to zabrać go na jacht 🙂

  1. Dobrze jest wcześniej wziąć go na kilka godzin na jakąś omegę.. gdyby zwierz był tym nie pływającym.. lepiej dowiedzieć się wcześniej, jeszcze przed wyjazdem w rejs…. 😉

    • Dobry pomysł! Przynajmniej się oswoi lub my odkryjemy fakt o „niepływaniu” wcześniej, niż w marinie w Chorwacji czy gdzieś indziej 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

19 − 8 =