Na jachcie: gdzie kuchnia, gdzie łazienka, gdzie sypialnia?

Tym, którzy na jachcie jeszcze nie byli, albo mają tylko doświadczenia z pływania na Omedze, przyda się kilka informacji „mieszkaniowych”. W tym wpisie przedstawimy wam w skrócie jak wygląda mieszkanie na jachcie.

Wchodzimy przez taras

Na południowych morzach na jacht najczęściej wchodzimy „od tyłu” czyli od strony rufy. Dla ułatwienia, najczęściej na jacht wchodzimy po „kładce” nazywanej trapem i po przejściu przez nią znajdujemy się na jachtowym „tarasie”, czyli w kokpicie. Przy pięknej, słonecznej pogodzie większość czasu spędzamy właśnie tutaj. Mamy tutaj stół, wygodne ławeczki oraz stanowisko z którego sternik steruje jachtem.

Przedpokój i salon

Z kokpitu poprzez drzwi zwane zejściówką wchodzimy do naszego salonu (mesy) z aneksem kuchennym, czyli kambuzem. W salonie mamy kanapy i stół przy którym może zasiąść cała załoga, a w kuchni – kuchenkę, lodówkę, zlewozmywak, a czasami, w zależności od wyposażenia konkretnego jachtu, również mikrofalówkę i zmywarkę.

Bardzo często kanapa w salonie jest rozkładana i po złożeniu stołu, mogą na niej wyspać się wygodnie dwie osoby.

Sypialnie

Z salonu przechodzimy do sypialni, nazywanych tu kabinami, w których mamy łóżka (koje) i szafy na nasze rzeczy. Z tyłu jachtu mamy kabiny rufowe (najczęściej dwuosobowe z szerokim podwójnym łóżkiem). Z przodu jachtu (czyli na dziobie) mamy kabiny dziobowe. Zależnie od wielkości jachtu jest tam jedna lub dwie kabiny dwuosobowe z podwójnymi łóżkami. Na większych jachtach czasami spotyka się tzw. kabiny armatorskie – to taka sypialnia właścicieli domu – największa i najwygodniejsza, często z własną łazienką. Na dużych jachtach spotkać można się jeszcze z kabinami piętrowymi (dwa pojedyncze łózka jedno nad drugim) i kabinami skiperskimi (z osobnym wejściem najczęściej na samym dziobie jachtu).

wnętrze jachtu

Zobacz wnętrza jachtów

Każdy jacht różni się wyposażeniem wnętrza. Zobacz jak może wyglądać Twoja wymarzona łódź i zarezerwuj ją w najniższej cenie na rynku!

Zobacz dostępne jachty

Więcej informacji o jachtowych „sypialniach” znajdziecie we wpisie Na jachcie: gdzie kto śpi?.

Łazienki

Zależnie od wielkości jachtu mamy na nim jedną lub kilka, mniejszych lub większych łazienek z prysznicem, umywalką i toaletą. Jest w nich miejsce na przechowywanie przyborów kosmetycznych itp. Na zdecydowanej większości jachtów standardem jest gorąca woda we wszystkich kranach i pod prysznicem.

Ogródek na plaży

Wychodząc poprzez taras (kokpit) na dach jachtu (czyli pokład) jesteśmy na naszej prywatnej plaży, gdzie mamy miejsce do opalania i leżakowania, a w każdej chwili możemy wskoczyć sobie do wody. Po wyjściu z wody spłukujemy się pod naszym ogrodowo-plażowym prysznicem, który mamy również na pokładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

6 + dziewięć =