Na jachcie: jak korzystać z internetu?

Jeżeli będąc na jachcie zamiast żeglować, podziwiać widoki i rozmyślać nad sensem życia wolisz od czasu do czasu przeglądnąć internet na swoim komputerze lub tablecie, to jest to artykuł dla Ciebie. Pewnie nigdy na jachcie nie doczekamy się internetu równie szybkiego jak w domu, ale możemy wybrać opcję, która pozwoli nam nawet swobodnie obejrzeć film z YouTuba. Co w takim razie mamy do wyboru?

Internet w porcie

W większości marin, w których cumujemy możemy złapać lepszą lub słabszą sieć WiFi, która zapewni nam dostęp do Internetu. Przeważnie znajdziemy bez problemu coś bezpłatnego, co ledwo działa oraz coś płatnego, co zwykle, choć nie zawsze zapewni nam szybszy transfer danych. Jeśli wybierzemy się z portu „na miasto”, to możemy skorzystać z darmowych sieci WiFi, które oferują kawiarnie, restauracje itp.

Internet na wodzie

Dopóki jesteśmy w zasięgu sieci telefonii komórkowej, możemy korzystać z Internetu za jej pośrednictwem. Odpływając na ponad 20Mm od brzegu, zwykle tracimy zasięg, a więc… Wreszcie jesteśmy wolni od Internetu. Chyba, że złapiemy sygnał przez satelitę, ale to bardzo kosztowna zabawa.

Większość jachtów czarterowych jest wyposażona w pokładową sieć WiFi, która transmituje dane właśnie przez sieć komórkową. Czasami dostajemy to w gratisie, a czasami trzeba za to udogodnienie zapłacić. Koszt takiej usługi to ok. 30 EUR na tydzień. Ale uwaga! Pamiętajmy, że obowiązuje nas ograniczenie ilości danych do przesłania. Limit może być różny, jednak najczęściej jest to od 1GB do 5GB. To dużo, czy mało? Są tacy którzy zużyją to w 3 godziny i są tacy, którym na tydzień spokojnie wystarczy. Pamiętajcie, że ściąganie filmów i muzyki szybko wyczerpie Wasz limit, jednak na zwykłe ściąganie poczty, czytanie newsów, przeglądanie Facebooka i Twittera spokojnie wystarczy.

Obsługa jachtowego WiFi jest bardzo prosta – podłączamy się do niego jak do każdego innego i już. Jeśli chodzi o prędkość przesyłania danych, to jest różnie, ale zazwyczaj jest lepiej niż w przypadku bezpłatnych WiFi w marinie.

Internet dla oszczędnych i tych, co mają czas

Zamiast korzystać z jachtowego WiFi możemy zaopatrzyć się w przenośny modem 3G z routerem WiFi (koszt ok. 300 zł) i kupić sobie przed rejsem prepaidową kartę SIM z dostępem do Internetu. Przykładowo w Chorwacji  zapłacimy za taką kartę ok. 50 zł i możemy wykorzystać 1GB danych na dobę. Gdzie można kupić taką kartę? Wystarczy odwiedzić jeden z licznych punktów sprzedaży telefonów komórkowych i poprosić sprzedawcę o poradę. Dobrze wziąć modem ze sobą i poprosić, żeby aktywowano nam kartę już w sklepie, ponieważ przedzieranie się przez menu opcji jest trudne nawet w ojczystym języku, a co dopiero np. po turecku ;). Do naszego modemu-routera podłączamy się jak do każdego WiFi. Szybkość połączenia zależy od jakości sieci GSM, ale to rozwiązanie naprawdę nieźle działa.

Internet w telefonie i tablecie

Jeżeli nie masz wygórowanych potrzeb, to warto włączyć sobie u swojego operatora GSM Roamingowe pakiety danych (100MB za około 25 zł). W zupełności wystarcza na sprawdzenie poczty i prognozy pogody przez telefon lub tablet.

jacht w zatoce

Gdzie znaleźć jacht?

OK, wiesz już jak korzystać z internetu na jachcie, ale jeszcze żadnego nie zarezerwowałeś? Sprawdź jakie jednostki możesz wyczarterować u nas!

Zobacz jachty!

Nowość w Unii Europejskiej

Teoretycznie od 1 lipca 2015 będzie można podpisać umowę z dowolnym operatorem za granicą na przesyłanie danych na naszą polską kartę SIM. Opłaty będą doliczane do naszego rachunku za telefon. Sprawdzimy latem jak to działa i na pewno o tym napiszemy, więc będziecie na bieżąco! 😉

  1. Zakupiłem kartę z mobilnym internetem na stronie intelglob.com i miałem 10GB co wystarczyło mi na cały tydzień pływania :). Firma sprzedaje również karty sim do innych państw.

    • O, dzięki za sprawdzone źródło! Nam zazwyczaj również wystarcza 5-10 GB, oczywiście przy umiarkowanym korzystaniu 🙂

    • Popieramy, ale czasem dobrze złapać zasięg, by chociaż sprawdzić pogodę, znaleźć najfajniejszy port w okolicy czy po prostu zameldować się rodzince 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

3 × dwa =