Rejs z Chorwacji do Czarnogóry

Pomimo uroku jakim raczą nas Chorwackie wody po wielu rejsach i sezonach marzy Ci się odmiana? W rozważaniach na ten temat pojawia się pytanie: Czemu nie do Czarnogóry?

Czarnogóra jest pełna naturalnych krajobrazów i nie jest skażona masową turystyką. To raj dla tych, którym marzy się cisza i spokój. Niestety oferta czarterowa w Czarnogórze nie jest duża, więc pojawia się kolejne pytanie: Czy można zrobić rejs z Chorwacji do Czarnogóry? Owszem można! Jednak należy być świadomym pewnych niuansów, o czym poniżej.

Gdzie szukać jachtu na rejs do Czarnogóry?

Aby jacht mógł opuścić terytorium Chorwacji musi spełnić szereg warunków, od dokumentacji, przez wyposażenie po ubezpieczenie jachtu. Takich jachtów najlepiej jest szukać na południu, w okolicach Dubrownika. Konieczne będzie również zapytać o taką możliwość operatora, najlepiej zrobić to jeszcze na etapie wstępnej rezerwacji. Ponadto czasami wymagane jest zgłoszenie takiego zamiaru z jedno lub dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli poinformujesz operatora o tym dopiero przy zaokrętowaniu może się okazać, że zrobiłeś to za późno i możliwości rejsu do Czarnogóry po prostu już nie ma.

Przekroczenie granicy

W Europie jesteśmy przyzwyczajeni, że granice przekraczamy bez większych problemów. Czasami wręcz nie zauważamy tego faktu. Niestety z Czarnogórą sprawa ma się trochę inaczej. Najpierw należy zbliżyć się do przejścia granicznego w porcie Cavtat (przejście sezonowe) lub Gruz (port handlowy) i zgłosić się do celnika oraz kapitanatu portu. Po wpłynięciu do Czarnogóry należy odprawić się w pierwszym porcie (np. Zelenika, Kotor, Budva lub Marina Porto Montenegro). Wypełnisz tam zgłoszenie wpisu oraz zakupisz winietę, którą musisz umieścić w widocznym miejscu na jachcie. To koszt ok. 100 EUR w zależności od wielkości jachtu i planowanego czasu pobytu w Czarnogórze. Powinieneś mieć ze sobą również niezbędne dokumenty (dokumenty jachtu, licencje żeglarskie, listę załogi oraz dokumenty załogi). Planując rejs z Chorwacji do Czarnogóry uwzględnij w planach czas potrzebny na formalności graniczne, czasami udaje się wszystko załatwić bardzo szybko, a czasami można stracić na to ładnych parę godzin.

Dowód osobisty czy paszport?

Na stronie Ambasady RP w Czarnogórze dowiesz się, że na pobyt do 30 dni wystarczy dowód osobisty, od 30-90 paszport, a powyżej 90 dni wymagana będzie wiza. Gdy mowa o rejsie w zdecydowanej większości nie będzie to trwało dłużej niż 30 dni – zatem czy dowód osobisty wystarczy? Formalnie tak, niemniej dla własnego spokoju warto oprócz dowodu osobistego mieć również paszport.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Wymagane będzie spełnienie jeszcze dwóch warunków. Na jachcie powinien znajdować się silnik do pontonu oraz co najmniej dwie osoby z pełnymi uprawnieniami. Ponadto pamiętaj, że jesteś w innym kraju aniżeli ten, z którego wyczarterowałeś jacht. W przypadku awarii na pomoc lub rozwiązanie problemu serwis będzie potrzebować więcej czasu niż zwykle. Postaraj się również wrócić do Chorwacji odpowiednio wcześnie.

W chwili gdy piszę ten artykuł zasady są takie jak powyżej, ale z czasem mogą ulec zmianie. Gdy zdecydujesz się na taką wyprawę chorwacki operator z pewnością poda Ci aktualne instrukcję podczas przejęcia jachtu. Jeśli nie straszne Ci formalności związanie z przekroczeniem granicy taka wyprawa jest dla Ciebie.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Grzegorz z YACHTIC.com


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwa × dwa =