Realne zagrożenia na jachcie, czyli czego EWENTUALNIE można się obawiać podczas rejsu?

Jakiś czas temu przekonywaliśmy Was o tym, że żeglowanie jest bezpieczne. Według statystyk, wielokrotnie bardziej niż podróż samochodem. Dziś chcemy przedstawić Wam kilka z realnych zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas czarteru jachtu, choć musimy podkreślić, że należą do rzadkości, a przy odrobinie rozwagi bez problemu uda się ich uniknąć.

Wpis jest kontynuacją tekstu Czy żeglowanie jest bezpieczne?, w której chcemy zwrócić Waszą uwagę na kilka kluczowych zasad bezpieczeństwa.

Otarcia, stłuczenia, złamania

Tak naprawdę najczęstszymi wypadkami i urazami, jakie dotykają miłośników jachtingu, są wszelkiego rodzaju otarcia, stłuczenia, skręcenia i złamania. Zazwyczaj jednak powodem ich występowania jest, nadużywanie alkoholu lub zwykła nieuwaga. Gdyby wykluczyć powyższe to czujność i rozsądek pozwalają całkowicie zapobiec tego typu sytuacjom. Na jachcie, jak w życiu – wystarczy trochę rozumu i umiaru, by wyjść z niego bez większego szwanku.

Pożary

Kolejne z zagrożeń to pożary, spowodowane m.in. nieumiejętnym i nieuważnym korzystaniem z kuchenki gazowej (np. zostawianiem gotujących się dań bez nadzoru), paleniem papierosów (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jachtu), rozpalaniem świeczek i spirali przeciwko owadom. Dodatkowo wiatr pomaga w szybkim rozprzestrzenianiu się ognia. Dlatego właśnie radzimy, by korzystać z ognia w sposób szczególnie uważny. 

Wypadki spowodowane nadmierną prędkością

Trzecie miejsce zajęły wypadki spowodowane nadmierną prędkością. Dotyczy to oczywiście głównie jachtów motorowych, które oferują wielką moc, kuszącą czarterujących do jej nadużywania. A jak wszystko w nadmiarze, także i prędkość może prowokować niebezpieczne sytuacje, tak na wodzie, jak i na lądzie.

Kolizje podczas manewrów portowych

Czwartym realnym zagrożeniem podczas rejsu mogą być kolizje jachtów – najczęściej występujące podczas manewrów portowych. Ich powodem może być brak doświadczenia lub nieuwaga. Na szczęście wybierając zawodowego skipera, nie musimy się martwić o żaden z nich. Kluczem do sukcesu jest szczegółowe omówienie manewru, odpowiednia prędkość i dobra komunikacja pomiędzy członkami załogi.

Mimo wszystko – żeglowanie jest bezpieczne!

Powyższe sytuacje zdarzają się naprawdę sporadycznie. Większości żeglarzy udaje się ich uniknąć w całej swojej „karierze”, dlatego nie należy się nimi zbytnio martwić. Na jachcie powinniśmy się skupić wyłącznie na relaksie i dobrej zabawie, oczywiście przy zachowaniu uważności i rozsądku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

trzy × 3 =