Nurkowanie na zatopionych wrakach

Chodź do wakacji pozostało jeszcze dużo czasu, to jednak warto zacząć je planować już teraz. Dobrze również wiedzieć, że z urlopem i niezapomnianą przygodą nie zawsze trzeba zwlekać aż tak długo — już na przełomie wiosenno-letnim bez problemu znajdziemy atrakcyjne oferty czarteru jachtu. Jachting to nie tylko pływanie i pokonywanie dystansów, praca przy żaglach czy przybijanie do nadmorskich portów, ale to także mnóstwo wolnego czasu, który możemy wykorzystać na dobrą zabawę i różne aktywności, takie jak np. nurkowanie i odkrywanie podwodnych wraków! Przebywanie pod wodą to adrenalina i świetna rozrywka dla każdego!

Tajemnice wraków podwodnych

Odkrywając głębiny morskie, możemy nie tylko podziwiać wodne zwierzęta czy podwodną roślinność, ale także tajemnicze wraki. Jak dotąd na świecie odkryto ich kilkadziesiąt tysięcy. Bywają one zatopione w wyniku bitwy, nieszczęśliwego wypadku, zderzenie się z inna jednostką, eksplozji czy wyniku pożaru, lub celowo jako atrakcja turystyczna. Jednym z przykładów jest Um El Faroud, który w 1998 roku został zatopiony na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Malty jako sztuczna rafa. Statek jest obecnie jedną z atrakcji nurkowych na Malcie. Od lat przyciągają osoby pragnące niecodziennych wrażeń.

Nurkowanie wrakowe to jedna z bardziej popularnych form nurkowania. Nie wystarczy jedynie wyposażyć się w specjalny sprzęt do snorkelingu i zanurzyć głowę pod wodę, bądź wykupić pojedynczy rejs na rafę z instruktorem podczas wycieczki. Nurkować mogą jedynie osoby przeszkolone, które uzyskały certyfikat nurkowy.

Na jakich wrakach warto zanurkować w Europie?

Mamy dla Was kilka propozycji imponujących wraków, które cieszą się niesłabnącą popularnością:

  • MS Zenobia, Cypr – szwedzki prom typu Ro-Ro uruchomiony w 1979 roku. Zatonął w wyniku niefortunnego wywrócenia. Jest to największy wrak na Morzu Śródziemnym. Można go znaleźć w pobliżu Larnaki na Cyprze.
  • SMS Coln, Szkocja – lekki krążownik, zatopiony w Scapa Flow w czerwcu 1919 roku. Znany z szerokich przejść, co ułatwia jego podwodne zwiedzanie.
  • B17, Francja – wrak samolotu typu bombowiec, który zatonął w 1944 roku, trafiony w trakcie ataku wroga. Jego widoczność podwodna jest bardzo dobra, co pozwala na dokładną obserwację obiektu.
  • Kyra Eleni, Grecja – statek towarowy, który zatonął w 1978 roku. Spoczywa na niedużych głębokościach w nienaruszonym stanie, dlatego stanowi idealną propozycję dla mniej wprawionych nurków.
  • Rozi, Malta – brytyjski holownik, który został specjalnie zatopiony u brzegu Malty w 1992 r. Jest przeznaczony dla zaawansowanych nurków.

Przeżyj świetną zabawę i poczuj jak wzrasta adrenalina, gdy odkrywasz głębiny morza. Nurkowanie na zatopionych statkach czy samolotach to ekscytujące połączenie odkrywania natury i historii. Poczuj to! Zanurkuj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

jedenaście + cztery =