Najlepsze opowieści dla żeglarzy, czyli książki z żeglarstwem w tle

Żeglowanie to jedna z tych pasji, które przekładają się na każdy aspekt życia. Nawet jeśli na pokładzie spędzamy jedynie kilka dni w roku, to przez resztę czasu przygody z rejsu okupują nasze myśli. Dlatego gdy na co dzień jesteśmy zmuszeni mierzyć się z szarą rzeczywistością, szukamy różnych sposobów na to, by nadal mieć kontakt z żeglarskim światem. Czytamy fora, sprawdzamy fanpage na Facebooku (znacie już nasz YACHTIC-owy?) i tak dalej…  Czasami warto jednak sięgnąć też po… książkę!

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku książek, w których jednym z najważniejszych motywów jest żeglowanie lub elementy z nim związanie. Kryteria są podobne do stworzonego przez nas rankingu gier, czyli krótko mówiąc – chodzi o pływanie na różnorakich jednostkach! Tym razem postawiliśmy na powieści – może powinniśmy przygotować też listę książek non-fiction dla żeglarzy? Dajcie znać, czy chcielibyście takiej listy!

Odyseja

Autor: Homer

Zaczynamy od prawdziwej klasyki! Ten spisany w okolicy VIII w. p.n.e. grecki epos na tysiąclecia ustalił kanon przedstawiania fantastycznych opowieści. Przedstawia on historię Odyseusza – króla Itaki, który po wygranej Wojnie Trojańskiej i na skutek utarczki z cyklopem, zostaje przeklęty przez Posejdona – boga mórz i oceanów. Klątwa sprawia, że przez następne dziesięć lat stara się dotrzeć do domu, żeglując i przeżywając różne przygody. Odyseja zapisana jest wierszem, więc przy okazji stanowi świetne, czytelnicze wyzwanie!

Moby Dick

Autor: Herman Melville

Przepełniona filozofią i mnóstwem nawiązań biblijnych historia pogoni za tytułowym Moby Dickiem – wielkim, białym wielorybem. Głównym bohaterem jest Izmael, który porzucił marynarkę wojenną dla wielorybnictwa. Ten klasyk literatury światowej to również połączenie różnych stylów i gatunków. Łączy ze sobą powieść przygodową, rozprawę naukową i rozważania filozoficzne. Pozycja dla prawdziwych koneserów!

Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi

Autor: Juliusz Verne

Tym razem klasyka, ale zdecydowanie bardziej przystępna. Powieść Juliusza Verne to połączenie historii przygodowej z… fantastyką naukową! Tak jest! Wydana w 1870 roku książka opisywała niemożliwe z punktu widzenia ówczesnej techniki wynalazki, a sam autor uznawany jest za jednego z prekursorów tego popularnego aż do dziś gatunku. Fabuła opowiada o tytułowej podróży na pokładzie niezwykłej łodzi podwodnej – Nautilusa. Dowodził nią ekscentryczny, hinduski książę – kapitan Nemo. 

Ciekawostka! W oryginalnym rękopisie kapitan Nemo był… Polakiem zesłanym na Syberię za udział w powstaniu styczniowym! Nie spodobało się to jednak wydawcy i ten element fabuły został zmieniony.

Hrabia Monte Christo

Autor: Aleksander Dumas

Powieść legenda. Adaptowana, analizowana i czytana aż do dziś, pomimo, że wydana została w 1844 roku. Opowiada historię Edmunda Dantesa, z początku marynarza, idealistę i lekkoducha, który zostaje wplątany w skomplikowaną intrygę polityczną. Szuka on zemsty na ludziach, którzy okrutnie zmienili jego życiowe plany. Oprócz epickiej fabuły, opus magnum Dumasa bogate jest w historyczne i kulturowe fakty oraz ciekawostki. To lektura na całe tygodnie, ale przygoda z Hrabią Monte Christo jest naprawdę niezapomniana!

Przygody Sindbada Żeglarza

Autor: Bolesław Leśmian

Na koniec mamy coś dla najmłodszych fanów morskich przygód! Książka jednego z najbardziej uznanych poetów i pisarzy dwudziestolecia międzywojennego, która wykorzystuje motyw zawarty w „Baśniach tysiąca i jednej nocy”. To niezwykła, ponadczasowa opowieść o tytułowym Sindbadzie, który za namową Diabła Morskiego,  wyruszył w świat szukać przygód. Jest to dzieło na pograniczu poezji i prozy, skierowane do młodszego czytelnika. Jednak najlepsza zabawa jest oczywiście wtedy, gdy czytamy razem – całą rodziną!

To było nasze autorskie zestawienie powieści i opowieści dla fanów morskich przygód! Mamy nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie lub przypomnicie sobie dawno przeczytaną książkę. Czekamy też na Wasze ulubione żeglarskie powieści! I koniecznie dajcie znać, co myślicie o pomyśle stworzenia podobnej listy, lecz z książkami opartymi na faktach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

1 × cztery =