Najlepsze gry dla żeglarzy, czyli gaming z żeglarstwem w tle

Niestety, niezależnie od naszych starań i wysiłków, trudno spędzić cały rok na pokładzie. Czy tego chcemy czy nie, trzeba też znaleźć czas na pracę, rodzinę i życie towarzyskie. Jednak nawet w domowych warunkach można poczuć trochę żeglarskiego klimatu – a wszystko dzięki grom!

Gier o morzu, żeglowaniu, piratach i wilkach morskich jest całkiem sporo. A żeby się nie ograniczać, stawiamy tylko trzy warunki. Musi być woda i muszą być statki, które z kolei powinny stanowić ważny element rozgrywki. Co ważne, nie wykluczamy żadnego gatunku, platformy ani typu gry! Znajdziemy coś dla fanów gier komputerowych, jak i dla tych, którzy cenią gry planszowe lub grają tylko na swojej komórce!  I tym krótkim wstępem otwieramy nasze subiektywne zestawienie gier o morzu, statkach i żeglowaniu. Chyba wiecie, o co nam chodzi – zatem zaczynamy!

Screen z gry Sea of Thieves

Sea of Thieves

Gdzie zagrać: Komputery klasy PC, konsola Xbox One

Produkcja studia Rare to świetny wybór, gdy chcemy zagrać w coś razem ze znajomymi! To gra akcji, w której wraz z innymi graczami wcielamy się w załogę… pirackiego statku! Świat gry obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, co dodatkowo zwiększa nasze wczucie się w całą przygodę. Tym bardziej, że wszystko musimy robić sami! Wiążemy liny, ustawiamy żagle, ładujemy armaty, by później móc z nich wystrzelić. Oczywiście, czasami trzeba zejść na ląd, by poszukać skarbów, uratować kogoś lub powalczyć z innymi piratami. Gra jest utrzymana w przyjemnej dla oka kolorowej grafice i nie traktuje poruszanej przez siebie tematyki śmiertelnie poważnie, przez co nadaje się dla wszystkich powyżej 12 lat.

Screen z gry Assassins Creed 4 Black Flag

Assassin’s Creed IV Black Flag

Gdzie zagrać: Komputery klasy PC, konsole Xbox 360, Xbox One, Playstation 3, Playstation 4

To już pozycja dla dorosłych graczy. Opowiada historię Edwarda Kenwaya – pirata i rzezimieszka, który przypadkowo spotyka członka starożytnego zakonu zabójców. Nabywa on dzięki temu specjalnych umiejętności, a przez pewien splot wydarzeń staje się również kapitanem statku! Nie jest to gra tylko o żeglowaniu, ale stanowi ono ważną część rozgrywki. Oprócz podróży, czekają nas też bitwy morskie z armatami, kartaczami i abordażem. Gra oferuje piękną, realistyczna grafikę i długie godziny zabawy. Pomimo czwórki w tytule, Black Flag jest bardzo luźno związany z poprzednimi częściami serii i ich znajomość nie jest potrzebna do dobrej zabawy!

Screen z gry Sailaway the Sailing Simulator

Sailaway: The Sailing Simulator

Gdzie zagrać: Komputery klasy PC

To już tytuł dla prawdziwych pasjonatów żeglowania, którzy nie mogą wytrwać do początku sezonu. Sailaway to rozbudowany symulator, w którym wiernie oddano wiele aspektów autentycznego żeglowania. Taka zabawa przy komputerze to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i szansa na poszerzenie swojej wiedzy i odpowiednie przygotowanie merytoryczne do przyszłych wypraw. To również świetny pomysł na szkolenie dla żeglarskich naturszczyków. Mogą w ten sposób na sucho (dosłownie i w przenośni) przekonać się, jak wygląda jacht i co na nim się znajduje.

screen z gry The Pirate: Caribbean Hunt

The Pirate: Caribbean Hunt

Gdzie zagrać: smartfony z systemem Android

Tutaj natomiast opcja dla kogoś, kto chce przeżyć bitwy morskie na ekranie swojego smartfona. Ta kieszonkowa gra oferuje znakomitą grafikę i szereg opcji modyfikacji naszych statków. Dodatkowo, nie musimy ograniczać się do jednej jednostki! W The Pirate: Caribbean Hunt możemy dowodzić całą flotą! Ta wciągająca propozycja jest dostępna za darmo. Jednak uwaga – w grze znajdują się tak zwane mikropłatności. To drobne kwoty, które możemy wydawać, by przyspieszyć swój postęp w grze. Należy się pilnować,  ponieważ te drobne kwoty mogą skumulować się w spory wydatek.

screen z gry virtual regatta

Virtual Regatta

Gdzie zagrać: smartfony z systemem Android lub IOS

Dla fanów mobilnego grania z symulacyjnym zacięciem mamy inną propozycję! Virtual Regatta to produkcja, której historia sięga 2008 roku. Od kilku lat jest obecna właśnie na smartfonach. Ma to swoje sensowne wytłumaczenie. Warto mieć dostęp do gry przez cały 24 godziny na dobę, ponieważ rozgrywka odbywa się w czasie rzeczywistym! A co za tym idzie, pojedynczy wyścig może trwać wiele dni! Gra umożliwia nam udział w różnorakich regatach i konkurowanie w nich z innymi graczami. Zawody te są inspirowane swoimi rzeczywistymi odpowiednikami, co nadaje zabawie niepowtarzalnego charakteru!

zdjecie gry planszowej u boot

Gra planszowa Uboot

Gdzie zagrać: najlepiej na jakimś stole 🙂

Uboot to gra planszowa. Jest plansza, pionki, kostki i… aplikacja na telefony – nowoczesna technologia w służbie czegoś tak wiekowego, jak gry planszowe! Ten niecodzienny miks pozwala wcielić się nam i naszym znajomym w załogę okrętu podwodnego i walczyć z bezwzględną, sztuczną inteligencją. Rewolucyjny sposób rozgrywki pozwala nam też na coś, z czym klasyczne gry planszowe mają problem. Możemy grać w nią całkiem sami! To świetny wybór, gdy akurat nie uda nam się zebrać odpowiedniej grupy znajomych. Maksymalnie możemy grać w czwórkę, a jedna rozgrywka powinna trwać około 90 min.

zeszyt i olowek na biurku

Bonus! Statki

Gdzie zagrać: w zeszycie, na kartce papieru, na tablicy kredowej

Statki w wydaniu papierowo-ołówkowym to prawdziwy klasyk! Według chińskich podań to właśnie od tej gry pochodzi nazwa jednostki pływającej a nie odw… albo nie! Poczekajcie! Pomijając prawdę historyczną, klasyczne statki to genialna w swojej prostocie zabawa. Opisywanie jej zasad wydaje się bezsensowne, gdyż w każdym towarzystwie znajdzie się ktoś, kto bardzo dobrze je zna. I pewnie zna minimalnie inną ich wersję! Niezaprzeczalną zaletą statków jest to, że można w nie grać wszędzie, nawet na jachcie! Wystarczy kartka papieru i cokolwiek, co pisze.

To było nasze zestawienie gier o statkach i żeglowaniu. Nasze, czyli bardzo subiektywne! Dlatego bardzo czekamy na wasze zdanie. Czegoś brakuje? Coś nie powinno się tu znaleźć? Dajcie nam znać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

pięć × cztery =