Morze Śródziemne – gratka dla miłośników przyrody

 Morze Śródziemne jest największym zamkniętym morzem na świecie. Obejmuje łącznie 46 000 km linii brzegowej. Jest znane nie tylko z naturalnego piękna, ale również z delikatnego i umiarkowanego klimatu. Wakacje spędzone nad Morzem Śródziemnym mogą przeistoczyć się w niezapomnianą przygodę. Na amatorów żeglugi czekają wyjątkowe krajobrazy.

Miłośnicy przyrody i nurkowania będą mogli nacieszyć oczy niezliczonymi okazami ryb, wodnych ssaków oraz śródziemnomorskich roślin. Akwen ten potrafi zachwycić swym bogactwem. Sama fauna liczy tu około 5000 gatunków. Dla osób, które zasmakowały w snorkelingu to prawdziwy raj. Oto przegląd zwierząt jakie możemy zobaczyć w tutejszym wodnym świecie.

Wypływając na rejs możemy spotkać uwielbiane przez dzieci delfiny. Te wodne ssaki występują zarówno w wodach przybrzeżnych, jak i na pełnym morzu. Delfin pospolity ma ok. 2,5 metra długości i potrafi wytrzymać pod wodą aż do pięciu minut. Żyje w niewielkich stadach i jest mięsożerny. Chętnie towarzyszy statkom i łodziom często wyskakując nad powierzchnię wody. 

delfin

Wody śródziemne obfitują w jeżowce, występujące w szerokiej gamie kolorystycznej. Są to morskie zwierzęta z rodziny szkarłupni charakteryzujące się kulistym kształtem oraz wystającymi wapiennymi kolcami. Z uwagi na kolce powinniśmy uważać, gdyż ukłucie może oprócz bólu spowodować trudności oddechowe.

jeżowiec

Żółw Karreta to jeden z rzadkich okazów gadów, będący pod ścisłą ochroną. Żółwie żyją wokół greckiej wyspy Zakynthos. Ze względu na tereny lęgowe plaże Zatoki Laganas i Gerakas są zamykane na czas zachodu i wschodu słońca.

zolw karreta

Jednym z charakterystycznych gatunków zamieszkujących Morze Śródziemne jest murena śródziemnomorska. Mureny żerują w pobliżu rozpadlin skalnych, przez większość czasu kryjąc się w szczelinach i grotach. Niektóre okazy osiągają nawet do 3 metrów długości. Ryby te prowadzą nocny tryb życia i są drapieżnikami. Słyną z ostrych zębów, potrafiących narobić niemało szkód.

murena

Podczas obserwacji życia podwodnego możemy tu spotkać na przykład wargacza śródziemnomorskiego, kardynałka o charakterystycznym pomarańczowym kolorze, czy widłaka białego. Żyjąca w małych ławicach Sarpa Salpa należy do rodziny prażmowatych. Jest to niewielka ryba o srebrnym ubarwieniu przeciętym podłużnymi, złotymi paskami. Okaz ten możemy spotkać nie tylko w wodzie, ale również na talerzu. Jest to ryba jadalna, oprócz głowy, która może mieć właściwości halucynogenne.  Ryba z pióropuszem, którą możemy tu spotkać to Piotrosz, zwany również paszczakiem. Ma mocno spłaszczone ciało, na grzbiecie długie kolce, a po bokach umieszczone charakterystyczne ciemne plamy.   

Poznając tętniący życiem podwodny świat możemy natknąć się na dziwaczne stworzenie. Konik morski jest tak naprawdę rybą, której kształt przypomina konika szachowego.  Pławikoniki są bardzo ruchliwe i żywią się głównie planktonem. Zwierzęta te zagrożone są wyginięciem, dlatego są pod ścisłą ochronną.

konik morski

Morze Śródziemne zamieszkuje wiele gatunków wartych zobaczenia. Wody te słyną ze swej przejrzystości, dostarczając fanom nurkowania niesamowitych wrażeń podczas podwodnej eksploracji. Jednym z najlepszych miejsc do nurkowania jest Chorwacja. Wysoka temperatura, przejrzysta woda i zapierająca dech w piersiach przyroda sprawia, że chorwacki akwen przyciąga turystów z całego świata. Jeżeli jeszcze nie odwiedziłeś tego zakątka, to nie zwlekaj! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

8 + szesnaście =