Locja i książka locyjna

Poznawanie nomenklatury i zwyczajów to ważna część żeglarskiej przygody. Obok powszechnie znanych pojęć i terminów istnieją również te mniej oczywiste. Jednym z nich okazuje się być książka locyjna — pytania o nią regularnie pojawiają się na żeglarskich grupach dyskusyjnych i forach. Dla wszystkich, którzy nie wiedzą, co to jest, przygotowaliśmy krótkie wytłumaczenie!

Czym jest locja i nautyka?

Gdzie znajdują się porty na konkretnym akwenie? Jak do nich trafić i bezpiecznie wpłynąć? Jakie warunki zwykle panują podczas konkretnej pory roku? Jak uformowane jest dno we właśnie mijanej zatoce? Na takie właśnie pytania stara się odpowiedzieć locja. Locja to jeden z działów wiedzy nautycznej, a nautyka to dziedzina wiedzy potrzebnej do prawidłowego prowadzenia statku po morzu lub oceanie. Uściślając sprawę locji, należy powiedzieć, że opisuje warunki na akwenach nadających się do żeglugi. Tutaj najważniejszy jest akwen, a nie jacht czy jego załoga i to właśnie charakteryzuje locję od innych działów nautyki.

Locja, czyli wszystko o akwenach

Do bezpiecznego żeglowania po akwenie potrzebne jest wiele informacji. Musimy wiedzieć, w których godzinach zwykle najlepiej wieje, jak układają się morskie pływy i prądy, a także, w których portach może być problem ze wpłynięciem naszą jednostką. Locja dostarcza takich właśnie informacji, które mają ułatwić i usprawnić nam żeglugę, a także przygotować się do specyficznych warunków, jakie panują w konkretnym miejscu. Gdzie najlepiej szukać tego typu informacji? W książce locyjnej oczywiście!

Czym jest księga locyjna?

Książka (czy jak brzmi bardziej oficjalna nazwa — księga) locyjna zawiera wszystkie informacje niezbędne dla żeglarza pływającego po konkretnym akwenie. W Polsce tego typu publikacje wydaje Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej, a na świecie między innymi Admiralicja Brytyjska. Korzystając z takiej pomocy, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie informacje mogą być zawsze w 100% aktualne — dlatego w miarę możliwości warto wspierać się internetem. Skąd wziąć taką książkę? Możemy oczywiście kupić swój egzemplarz, jednak nie zawsze jest to konieczne. Gdy stawiamy na czarter jachtu, księga powinna znajdować się na pokładzie razem z dokumentacją. Przy odrobinie szczęścia trafimy na zadbaną sztukę, wyposażoną w najświeższe uaktualnienia, a może nawet dopiski informujące o najciekawszych atrakcjach i najlepszych knajpach.

Teraz możecie nie tylko lepiej przygotować do wyprawy, pochłaniając locyjną wiedzę, ale również błysnąć erudycją podczas najbliższego postoju! Dodatkowo warto pamiętać, że gdy znajdziecie na pokładzie księgę locyjną, warto sprawdzić jej datę wydania ewentualne uzupełnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

trzynaście − 5 =