Kobiety, które podbiły żeglarstwo

Rola, którą odegrały kobiety w historii żeglarstwa, była przez wieki niedoceniana. Miało to związek z licznymi, żeglarskimi przesądami. Przez setki lat, obecność kobiet na statkach była uważana za przyczynę nieszczęścia. Miała rozpraszać załogę, wywoływać gniew bogów czy zazdrość okrętu. Z biegiem czasu, okazało się, że kobiety nie tylko świetnie radzą sobie w żegludze, lecz mają także wielki wpływ na jej rozwój.

Chociaż pierwsze kobiety żeglowały już ok. 200 lat temu, jak np. słynna Grace O’Malley, nazwaną później irlandzką „królową piratów”, przedstawicielki płci pięknej zaczęły podbijać morza i oceany dopiero w minionym wieku. W związku z Dniem Kobiet, warto przyjrzeć się najsłynniejszym z nich.

1. Kay Cotte

Poznajcie kobietę, która jako pierwsza na świecie opłynęła świat w pojedynkę, bez przerw i zawijania do portów. Australijka dokonała tego w 1988 r., mając 34 lata. Jej podróż trwała 189 dni, przez co wyznaczyła również ówczesny rekord w najszybszym opłynięciu świata przez kobietę!

2. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Szlaki w kobiecej żegludze dookoła świata przetarła jednak nasza rodaczka. Niemalże sto lat temu, bo w 1936 r. opłynęła ona glob w pojedynkę, stając się pierwszą kobietą na świecie z takim wyczynem na koncie. Jej podróż z Wysp Kanaryjskich trwała aż 401 dni!

3. Laura Dekker

Nie mniej imponujący pozostaje wyczyn 21-letniej żeglarki z Nowej Zelandii, która w 2010 roku stała się najmłodszą osobą, która opłynęła świat w pojedynkę. Dzięki wsparciu rodziny i świata żeglarskiego, udało się jej dokonać tego w 518 dni. Imponujące, prawda?

4. Jeanne Socrates

74-letnia Brytyjka to przykład wielkich ambicji. Od kilku lat, nieprzerwanie próbuje opłynąć świat w pojedynkę i bez żadnych postojów. Póki co, może pochwalić się samotnym rejsem dookoła świata. Jeanne udowadnia, że wiek nie jest żadną barierą.

5. Ellen MacArthur

Pochodząca także z Wielkiej Brytanii, Ellen, w 2005 r. przepłynęła glob dookoła w zaledwie 71 dni, 14 godzin, 18 minut i 33 sekundy, ustanawiając ówczesny rekord. Swojego poprzednika przebiła o ponad dzień!

Chcesz podbić świat? 🙂

Nie każdy musi bić rekordy! Żegluga to nie tylko pasja, ale i przyjemność, której może zakosztować każda z Was, Drogie Panie!

Znajdź jacht

Z okazji Dnia Kobiet, załoga YACHTIC życzy wszystkim Paniom żeby zawsze czerpały radość z życia i spełniały swoje marzenia, zarówno na morzu jak i na lądzie

  1. Jeszcze jest Jessica Watson, która przed swoimi 17 urodzinami opłynęła samotnie Świat bez zawijania do portów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

1 × trzy =