Katamarany — co warto wiedzieć?

Katamarany to jachty, które wciąż zyskują na popularności wśród czarterujących. Wiele osób podchodzi jednak do nich z pewnym dystansem — duże rozmiary sprawiają, że nawet doświadczeni żeglarze martwią się, czy dadzą sobie rady z dwukadłubowcem. Czy jest się czego bać i co warto wiedzieć przed czarterem katamaranu? Zapraszamy do lektury.

Historia katamaranów 

Chociaż katamarany często uważa się za żeglarską innowację, historia pływania na połączonych kadłubach sięga kilku tysięcy lat wstecz. Tubylcze ludy polinezyjskie w czasach starożytnych korzystały z prymitywnych, połączonych ze sobą łódek, które uważa się za protoplasty współczesnych katamaranów, by przemieszczać się między wyspami. Pierwszym europejczykiem, który był światkiem wykorzystania takiego rozwiązania, był XVII-wieczny brytyjski żeglarz, William Dampier. Musiało jednak minąć aż 200 lat od tego odkrycia, by  inżynier Nathanael Herreshoff opracował projekt, na którym do dzisiaj wzorują się producenci katamaranów. Gwałtowny boom na tego typu statki nastąpił dopiero w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy to katamarany (jak i również surfing) stały się bardzo popularne jako symbol nowej, ekskluzywnej rozrywki w okresie rewolucji obyczajowej.

Co dwa kadłuby, to nie jeden

Nie bez powodu rejs na katamaranie jest wygodniejszy w porównaniu do jednokadłubowego kuzyna. Statki z dwoma kadłubami, z racji konstrukcji, są o wiele mniej podatne na kołysanie się i oferują znacznie więcej przestrzeni, co przydaje sie, gdy zależy nam na większej prywatności. Dodatkowo często są wyposażone w dwa silniki, co zmniejsza ryzyko awarii. Pomijając sytuacje ekstremalne, w trakcie zwykłego rejsu, katamarany są po prostu bardziej komfortowe, a jednocześnie często równie proste w obsłudze co jachty jednokadłubowe. Co ważne, mimo większych rozmiarów nie ustępują pod względem szybkości innym jednostkom, często je przewyższając.

Pływanie katamaranem

Chociaż katamarany są duże, sterowanie nimi nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ich wymiary oczywiście wymagają przyzwyczajenia się i pewnej ostrożności, jednak wyposażenie w dwa niezależne silniki sprawia, że manewruje się nimi łatwiej niż dużymi jachtami jednokadłubowymi. Warto jednak zaznaczyć, że czarter katamaranu jest droższy od czarteru jachtu jednokadłubowego, wyższe są również opłaty za postój w portach. To jednak cena, którą warto zapłacić za większy komfort na wakacjach 🙂

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda katamaran z bliska, polecamy nasz film na YouTube!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwadzieścia − 17 =