Karnawał na Wyspach Kanaryjskich

Siedzicie sobie spokojnie przy dobrym grzańcu, czytacie książkę. Wszystko jest zwyczajnie, gdy nagle podchodzimy delikatnie podchmielony wilk morski i pyta… “Gdzie jest najlepszy karnawał na świecie?”. Co mu odpowiecie? Pewnie pomyślicie o Rio de Janeiro, ewentualnie Wenecji. Czy to prawidłowe odpowiedzi? Całkiem możliwe, że tak, ale po naszym tekście z pewnością rozważycie jeszcze inną odpowiedź – Wyspy Kanaryjskie!

Historia karnawału na Wyspach Kanaryjskich sięga XVI wieku! Jednak za sprawą reżimu generała Franco został zakazany na 40 lat między 1935-1975! Dzisiaj na szczęście możemy się już cieszyć tym niesamowitym widowiskiem, a jego organizatorzy i uczestnicy co roku bawią się tak, jakby chcieli nadrobić wszystkie 40 lat za jednym zamachem. Zastanawiacie się jakie atrakcje czekają Was podczas tej wielkiej imprezy?

Uliczne parady pełne absurdów

Podobnie jak w Rio, tak i na Wyspach Kanaryjskich trzonem całej zabawy są wielkie i kolorowe parady, które sprawiają, że wszystko staje się szaloną, wielobarwną masą. Ważnym elementem tych wszystkich zajęć są oczywiście kostiumy! Ich różnorodność ograniczona jest jedynie pomysłowością bawiących się mieszkańców i turystów. Zwykle wszyscy starają się wpasować w ogłoszony jakiś czas przed karnawałem motywy przewodni. Każda wyspa ma swój unikalny koncept i mogą być one przeróżne. Raz są to postaci z popularnych filmów, by za rok trafił się motyw związany z bajkami i baśniami. Wybór jest niesamowity, a zaskakujące podejście do tematu zawsze jest mile widziane.

Wybór Królowej Karnawału

Zdecydowanie najważniejszym punktem całego święta jest wybór Królowej Karnawału. Coroczny plebiscyt obserwowany jest przez tysiące osób na żywo i setki tysięcy przed telewizorami. Bardzo popularną praktyką jest też wspólne oglądanie wyborów w barach i pubach. Wybory Królowej nie są jednak wcale czymś w rodzaju wyborów miss. Najważniejszym motywem są tutaj niezwykle i absurdalnie rozbudowane suknie, które zakładają kandydatki. “Suknie” te bardziej przypominają instalacje artystyczne ozdobione setkami kwiatów, niż zwykłą część garderoby.

Pożegnanie zimy w stylu Wysp Kanaryjskich

Oprócz tych wszystkich atrakcji warto pamiętać też o “pogrzebie sardynki”, która ma symbolizować zimę. Ceremonia ta tradycyjnie odbywa się w Środę popielcową.Przypomina to nasze zwyczaje związane z paleniem Marzanny. Wszyscy zainteresowani zbierają się na plaży gdzie następuje uroczyste spalenie drewnianego przedstawienia wspomnianej sardynki. Obecnie ze względu na ruch turystyczny biedna sardynka może być spalona i “pogrzebana” nawet kilkukrotnie.

To wszystko i wiele więcej czeka na Was podczas tych niezwykłych, karnawałowych dni na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. To długie tygodnie wspaniałej, hucznej zabawy, które z pewnością na długo zapiszą się w Waszej pamięci. No i będziecie mogli udzielić zaskakującej odpowiedzi temu wilkowi morskiemu, którego spotkaliście we wstępie!

Nie musimy chyba podpowiadać, że najlepszym sposobem na odwiedzenie Karnawału na Wyspach Kanaryjskich jest czarter jachtu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

piętnaście + 20 =