Green Sailing — dbaj o morze!

Morze jest cudowne! Zgodzi się z tym każdy, kto miał możliwość żeglować jachtem, obserwując delikatne ruchy fal i otaczającą go faunę i florę. Natura jednak ma swoje prawa, których człowiek czasami nie respektuje, przez co zanieczyszczenie mórz jest coraz większe. Sprawdź, co możesz zrobić, aby żeglować zgodnie z zasadami Green Sailing i chronić wody przed zanieczyszczeniami!

Plastik to też Twój wróg!

Plastik jest tak wszechobecny w naszym życiu, że czasem nie zastanawiamy się nad konsekwencjami jego stosowania. Jedna butelka wykonana z plastiku rozkłada się w morzu 450 lat, a plastikowe sztućce nawet do 1000 lat! Dodatkowo plastik w trakcie procesu rozkładu uwalnia toksyczne mikro cząsteczki, które niszczą środowisko morskie. Dla ludzi te związki chemiczne także są szkodliwe, a mogą dostać się do żywności, którą spożywamy.

Wyobraź sobie, że wciąż istnieją ludzie, którzy podczas wakacji nad wodą mają głęboko w poważaniu to, by swoje plastikowe (i nie tylko) śmieci umieścić w koszu, a zamiast tego wrzucają je za burtę. Chyba myśląc, że to przecież nic nie zmieni. WSTYD!

Skąd pochodzą odpady?

Nie tylko plastik jest problemem. Niedopałki papierosów, folie aluminiowe, baterie, a nawet opony również zalegają na dnie mórz, niszcząc ekosystem. Wyrzucona do wody butelka po winie nie znika w przestrzeni, tylko rozkłada się na dnie 1000 lat!

Niestety nie pamiętają o tym także firmy, które odpady przemysłowe i ścieki opróżniają do akwenów wodnych. Nieprawidłowe zarządzanie odpadami powoduje katastrofalne konsekwencje dla morskiej fauny i flory. Problemem jest także nieprawidłowe usuwanie odpadów osobistych osób, które żeglują. My wysyłamy więc do Was mały apel. Zanim wyrzucicie do wody wypalonego peta, pustą puszkę czy opróżnioną butelkę zastanówcie się dwa razy! Nieśmiecenie nic nie kosztuje — wystarczy wyrobić sobie dobre nawyki.

Zanieczyszczenie wód — wspólny problem

Powiedzieliśmy już o tym, że toksyczne mikroplastiki dostają się do żywności i są spożywane później do ludzi, co może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Niestety zwierzęta morskie także spożywają pływające w wodach śmieci, przez co masowo wymierają, a skażenie niszczy podwodną florę.

Innym problemem są śmieci unoszące się na wodzie lub wypływające na ląd, czyli zapewne te, na które Ty i Twoja załoga macie wpływ. Przypływ wyrzuca często na plażę niektóre śmieci, takie jak potłuczone szkło, a nikt z nas, chodząc boso po piasku, nie chce nadepnąć na kawałek, który może boleśnie rozciąć stopę. Zestawy dryfujących sieci rybackich, lin czy innych narzędzi mogą także spowodować kosztowne uszkodzenia łodzi i jachtów.

Nie bój się reagować i zwracać uwagi, jeśli widzisz kogoś, kto wrzuca syf do morza. Edukuj i nie bądź obojętny, bo to dotyczy także Ciebie. No chyba, że następny rejs chcesz spędzić na snorkelingu pośród tony butelek, foliowych opakowań i plastikowych odpadów unoszących się nad wodą, podziwiając podwodne wysypiska opon, metalu i szkła?

Co ja mogę zrobić lepiej?

Najważniejsze dla Ciebie, żeglarza, powinny być 3 pierwsze punkty. Dzięki nim masz realny wpływ na środowisko i jego stan. Reszta to dodatki, których wdrażanie krok po kroku w dłuższej perspektywie co prawda pewnie nie polepszy obecnej sytuacji, ale może choć trochę spowolni drastyczny poziom zanieczyszczenia mórz i oceanów.

 1. NIE WRZUCAJ ŚMIECI DO MORZA!
 2. REAGUJ, GDY KTOŚ WRZUCA ŚMIECI DO MORZA!
 3. UCZ INNYCH, BY NIE WRZUCALI ŚMIECI DO MORZA!
 4. Rozważnie korzystaj z chemicznych detergentów do mycia naczyń i ciała!
  Pamiętaj o tym, jak szkodliwe są chemikalia dla całego wodnego ekosystemu — stosuj naturalne środki czystości.
 5. Nie używaj jednorazowych plastikowych przedmiotów!
  Staraj się ograniczyć liczbę zabieranych ze sobą w rejs jednorazowych plastikowych butelek, naczyń czy sztućców. Jeśli musisz zastąpić tradycyjne talerze, czy kubki, najlepiej użyj ich papierowych lub bambusowych odpowiedników.
 6. Podnieś śmieci zalegające na plaży lub w wodzie. Pamiętaj o akcji “Podnieś 5”!
  Znasz akcję “Podnieś 5”, która zachęcała do podniesienia 5 śmieci dziennie? Dotyczy to także Green Sailingu. Jeśli zobaczysz w trakcie rejsu zalegające w wodzie czy na plaży odpady, nie przechodź (lub nie przepływaj) obok nich obojętnie!
 7. Bądź odpowiedzialny i nie wyrzucaj niedopałków papierosów do wody!
  1 niedopałek papierosa rozkłada się w wodzie przez 5 lat. Pomyśl, ile obecnie zalega ich na dnie zbiorników wodnych? Sam nie dorzucaj do tej liczby kolejnych niedopałków!
 8. Stosuj zasadę: Reuse, Reduce, Recycle
  Dziecinnie proste, a jakże skuteczne. Przemyślane korzystanie z rzeczy, które zabierasz ze sobą na pokład, pomoże Ci w utrzymaniu czystości!
 9. Uczestnicz w akcjach sprzątania wód i plaż!
  Im więcej osób uczestniczy w zorganizowanych akcjach sprzątania wód i plaż, tym lepiej dla środowiska. Sam zaangażuj się w takie inicjatywy, zachęć do tego także swoich przyjaciół i znajomych.
 10. Wspieraj inicjatywy na rzecz Green Sailing!
  Nie bądź obojętny, wspieraj działania na rzecz Green Sailing! Zacznij od odwiedzenia strony www.green-sail.com i zainspiruj się działaniami innych wolontariuszy!

Jeśli podczas żeglugi zobaczysz dryfujące odpady tam, gdzie nie powinno być nic oprócz krystalicznie czystej wody, złap za podbierak i wyłów śmieci! Warto, aby każdy z nas zaczął myśleć o tym, jak przyczyniać się do zmniejszenia zanieczyszczenia wód. Pamiętajmy, że to nasz wspólny problem, dlatego żeglowanie zgodne z zasadami Green Sailing jest tak ważne!

To jak, możemy na Ciebie liczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

4 × 4 =