Dobre, bo polskie! Czyli polskie jachty, które podbiły rynek

Jak możemy przeczytać w jednym z Forbes’ów (artykuł „Zakochani w polskich jachtach”), nasz rodzinny rynek jachtowy rozwija się bardzo szybko. Tylko przez kilka ostatnich lat notowano niesamowite wręcz wzrosty produkcji, co więcej, większość tych jachtów jest eksportowana. Warto również zauważyć, że polskie marki są coraz bardzie znane z produkcji jachtów luksusowych – z bardzo bogatym wyposażeniem i imponującym wykończeniem.

W tym tekście chciałbym przedstawić kilka marek, które w ostatnich latach wyjątkowo wybiły się na tle konkurencji i imponują kolekcją swoich jachtów. Punktem wiążącym te wszystkie firmy będzie znaczący akcent polski – czyli np. polskie korzenie lub umiejscowienie stoczni/firmy.

Delphia Yachts

Jest to mazurska firma, prowadzona przez braci Piotra i Wojciecha Kotów. Jak piszą na swojej stronie internetowej – są obecnie największym producentem jachtów żaglowych w Polsce. Skupiają się na rynku jachtów o długościach 7 – 15 metrów. Firma istnieje na rynku już ponad 25 lat. W ofercie firmy możemy znaleźć zarówno jachty żaglowe, motorowe oraz motorowo-spacerowe (barki).

Jacht Delphia 47

Rysunek 1. Delphia 47 – zdjęcie ze strony producenta

Sunreef Yachts

Kolejna marka jest o tyle ciekawa, że skupiła się na jednym segmencie jachtów – katamaranach. Założycielem marki jest Francuz Franciss Lapp, który do dzisiaj pełni funkcję prezesa. W roku 2002 otwiera on zakład produkcyjny na terenach dawnej stoczni Gdańskiej. Pierwszym jachtem, który opuścił stocznię był Sunreef 74. Firma skupia się tworzeniu luksusowych jachtów, a jak sam prezes argumentuje – katamarany otworzyły zupełnie nowe możliwości w produkcji luksusowych jachtów, głownie poprzez większą powierzchnię oraz stabilność. Firma obecnie wyprodukowała już ponad 90 jachtów motorowych i żaglowych.

katamaran Sunreef 80 Carbon Line

Rysunek 2. Sunreef 80 Carbon Line – zdjęcie ze strony producenta

Galeon Yachts

Galeon jest firmą z ponad 30 letnią historią. Powstała ona w 1982 roku i do dziś aktywnie działa na rynku międzynarodowym. W swojej ofercie posiada wiele imponujących jednostek – luksusowych jachtów oraz łodzi motorowych. Dziś pracuje tam ponad 800 pracowników na powierzchni ponad 18 000 m2.

motorówka Galeon 445 HTS

Rysunek 3. Galeon 445 HTS – zdjęcie ze strony producenta

Ostróda Yacht

O Ostróda Yacht można śmiało powiedzieć, że jest weteranem szkutnictwa na rodzimym rynku. Jak na swojej stronie internetowej producent pisze – historia firmy sięga czasów budowy Kanału Elbląskiego. Faktyczna historia Ostródzkiej stoczni ma początki jednak końca II Wojny Światowej. W latach 80-tych zakład został włączony do struktur Stoczni Północnej w Gdańsku.

Ważnym momentem dla stoczni było rozpoczęcie współpracy 1992 roku z francuską stocznią Jeanneau, która 10 lat później stała się właścicielem zakładu. Dziś firma jest jedną z najnowocześniej wyposażonych stoczni w Europie.

motorówka Flayer 550 Open

Rysunek 4. Flayer 550 Open – zdjęcie ze strony producenta

Podsumowanie

Rynek jachtowy jest bardzo mocno powiązany z gospodarką. Dlatego światowy kryzys gospodarczy, sprzed kilku lat, mocno odbił swoje piętno na firmach z tej branży. Wiele z nich nie przetrwało tego trudnego czasu i dziś są już tylko historią. Tym pozytywniejszy jest fakt, że Polska wyszła z tego obronną ręką, a nawet jeszcze silniejsza niż wcześniej. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że w tym segmencie, to właśnie na nas się patrzy i podgląda różne rozwiązania.

  1. Polecam bardzo głębszej obserwacji stocznię Storm Yacht mega dobra firma i porządną robota i precyzja. Stocznia Storm Yacht ⛵ mieści się w Jabłonna koło Warszawy
    Szczególnie polecam model Storm 26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

osiemnaście + 10 =