Dlaczego choć raz w życiu warto wziąć udział w regatach – Regaty w Grecji

Sportowe regaty morskie organizowane są w wielu krajach na świecie, jednak Grecja ze swoja sięgająca starożytności tradycją żeglarska ma pod tym względem bardzo wiele do zaoferowania. W czasie sezonu (od marca do października) organizowane są regaty praktycznie każdego dnia, od krótkich, przybrzeżnych do kilku bądź kilkunastodniowych. Pływanie sportowe bywa bardzo męczące i niektórzy żeglarze unikają go jak ognia, ale jest kilka dobrych powodów, dla których każdy powinien spróbować chociaż raz.

Zmierzysz się z presją i frustracją

Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, w tym zachowanie zimnej krwi i działanie pod presją są na morzu niezwykle ważne. Większość „wakacyjnych” żeglarzy nie musi się tym przejmować. Jeśli pogoda jest zła, możesz nie wypłynąć, jeśli nie ma wiatru, dopłynąć na silniku. W czasie regat to nie wchodzi w grę. Nie można sobie pozwolić na zmęczenie albo zrobić sobie „przerwę”. Każdy musi znać swoje miejsce, bo członkowie załogi mogą liczyć tylko na siebie. Na regatach wszystko dzieje się szybko i musi być wykonane perfekcyjnie. Jeden zbyt wolny zwrot czy nieudolnie zmieniony żagiel może zaważyć na wyniku. Opanowanie tych umiejętności może przydać się w przyszłości, jeśli sami znajdziemy się w trudnej sytuacji.

Poznasz innych żeglarzy

Regaty zwłaszcza te kilkudniowe to wymarzona okazja do poznania innych żeglarzy zarówno własnej załogi, jak i konkurencji. O ile nie jesteś kapitanem, bardzo prawdopodobne jest że znajdziesz się na łódce, z których ludźmi nie znasz. Obserwowanie innych i wymiana doświadczeń jest bardzo ważna, ale klucz do sukcesu to umiejętność komunikacji oraz dyplomacja. Regaty to zawsze dużo krzyków i nerwów, jednak po zejściu na ląd nikt już o tym nie pamięta (choć większość osób wzbogaca w ten sposób swoje słownictwo o kilka nowych interesujących słów i zwrotów). Równie ważna jest integracja z żeglarzami z innych drużyn. Zwykle po każdym dłuższym etapie regat organizowana jest ceremonia wręczania nagród i impreza. Każdy w koszulce swojej drużyny, zmęczony i spalony słońcem może napić się piwa i poznać nowych ludzi, wymienić się doświadczeniami. I nikt nie jest znudzony ciągłym rozmawianiem o spinakerach!

Poznasz trasy i miejsca, które niekoniecznie sam byś wybrał

Regaty zmuszają nas, by zmierzyć się trudnościami, których zwykle staramy się unikać, gdy pływamy rekreacyjne —to chociażby długość dziennych odcinków i czas spędzony na morzu.

Regaty to też wspaniała okazja, żeby odwiedzić nowe miejsca. Pomimo iż zwykle odbywają się one na tych samych trasach np. coroczne Ateny-Poros-Ateny lub regaty na Hydrze, które tradycyjnie każdego roku otwierają sezon, nie jest to reguła. Cyclades Regatta trwająca 7 dni zawsze obejmuje trzy wyspy, ale każdego roku inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

osiemnaście + 11 =