Czego spróbować w chorwackiej tawernie? 6 najlepszych chorwackich potraw i napitków

Piękne, kamienne plaże, doskonała pogoda i najbardziej gościnni ludzie na świecie – z tym kojarzy nam się Chorwacja. I słusznie! Jednak zdecydowanie zbyt często w wakacyjnych planach zapominamy o chorwackiej kuchni…

Gdy wytyczamy trasę naszego rejsu, bardzo chętnie bierzemy pod uwagę Chorwację. Cenimy ją za piękne mariny i niesamowite widoki na góry, spotykające się z morzem. Dlaczego jednak w tym wszystkim zapominamy o chorwackich przysmakach? Nawet gdy szukamy jakiejś knajpki czy restauracji, częściej wybieramy dobrze nam znane greckie czy włoskie smaki. To błąd! Jednak spokojnie, przychodzimy Wam z pomocą i prezentujemy subiektywną listę kilku rzeczy, których trzeba skosztować przy pierwszej możliwej okazji. Kolejność naszych pozycji jest losowa – w liście opisaliśmy najbardziej klasyczne wersje każdej potrawy!

Crni Rizot – niezwykły ryż

Pierwsze zetknięcie z Crni Rizot może być dosyć traumatyczne – wygląda jak ryż, ale czarny. Do tego bardzo intensywnie pachnie owocami morza. Co to może być? Risotto z dodatkiem mątwy! To właśnie za jej sprawą (a właściwie jej… atramentu!) ryż przybiera tak niezwykły kolor. Jedno jest pewne – to danie tylko dla odważnych!

Ćevapčići – paluchy z mielonego mięsa

Sama nazwa tego przysmaku potrafi wywołać uśmiech i poprawić humor – powiedzcie “Ćevapčići” głośno trzy razy! A przecież najważniejszy jest smak! To soczyste kotleciki z mięsa mielonego, uformowane w charakterystyczny sposób. Przyrządzane są na grillu i serwowane z różnorakimi dodatkami. W miejscowościach turystycznych łatwo trafić na fastfoodową odmianę tego dania, gdzie kotleciki pakuje się wraz z frytkami do bułek i zalewa różnymi sosami.

Štrukli – puchate ciasto z twarogiem

Ten wpisany do Rejestru Niematerialnego Dziedzictwa Republiki Chorwacji specjał to przepyszne ciasto z nadzieniem z twarogu. Štrukli może być podany na wiele różnych sposobów. Wybrać możemy nie tylko sposób przyrządzania (gotowanie lub pieczenie), ale i to, czy chcemy zjeść go na słodko czy na słono. Wersja na słono podawana jest z zapieczoną bułką tartą i rozpuszczonym tłuszczem. Do słodkiej wersji dodaje się śmietanę, jajka i cukier. Koniecznie musicie spróbować obu wersji!

Burek – ale nie taki, co szczeka!

Kolejna pozycja na liście to śniadaniowy klasyk, znany na całych Bałkanach. Można powiedzieć, że to ekwiwalent naszej drożdżówki. Ale za to, jaki ciekawy! Zapieczone ciasto filo (tak, tak – to samo, z którego robi się baklawę) lub cienki placek wypełniony dodatkami. Najpopularniejsze nadzienia to te mięsne i serowe. Oczywiście, tak jak i przy drożdżówkach, istnieje całe multum różnych pomysłów na Burki. Koniecznie spróbujcie kilku z nich!

Owoce morza – jakie tylko rzucą się Wam w oczy!

Tutaj mały wyjątek na naszej liście, bo to nie konkretna potrawa, a cała ich grupa. Chorwacja przez swoje położenie nad Morzem Adriatyckim ma dostęp do całej gamy przeróżnych owoców morza. Ostrygi, małże, krewetki, homary, langusty i co tylko sobie wymyślicie. Warto się nimi zainteresować z dwóch powodów. Po pierwsze wszystkie te produkty są niezwykle świeże. Jest spora szansa, że to, co zjemy wieczorem na kolację, było rano bezpośrednio kupione od rybaka, który złowił to kilka godzin wcześniej. I po drugie, te morskie frykasy są świetnie przyrządzone! W Polsce znacznie ciężej dostać dobre frutti di mare, ponieważ muszą przebyć znacznie dłuższą drogę na nasz talerz.

Rakija – mocny lokalny alkohol

Uwaga! Tylko dla dorosłych! W piciu, tak jak i w jedzeniu, trzeba zachować umiar. Jeśli pijemy odpowiedzialnie, degustowanie różnych odmian rakiji może być świetną zabawą. A odmiany te są wyjątkowo kuszące, ponieważ znaczna część produkcji rakiji odbywa się w Chorwacji w domowych gorzelniach! Naturalny, bardzo mocny napój alkoholowy (zawartość alkoholu może wynosić ponad 60%) przygotowywany jest najczęściej z winogron lub śliwek. Po destylacji wzbogaca się smak ziołami, miodem i orzechami. Rakija to niezwykły rarytas, ale delektujmy się nim, a nie pijmy na umór!

I tak wygląda nasze zestawienie kilku chorwackich specjałów, których koniecznie trzeba spróbować. Nie jest to oczywiście wszystko, co oferuje ta kuchnia, więc nie bójcie się skosztować nieznanych Wam wcześniej rzeczy. Nie odmawiajcie sobie również lokalnych wariantów wcześniej poznanych potraw! To bardzo ciekawa droga do poznania kultury regionu, w którym akurat się znajdujecie. Próbujcie, sprawdzajcie i bawcie się dobrze. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dwa + jeden =