Czarter jachtu z kapitanem

Wakacje to czas odpoczynku, ale również moment idealny na wyjazdy i planowanie relaksu na wodzie. Czarter jachtu to świetny wybór, jeśli masz ochotę poczuć się, jak prawdziwy, morski zdobywca! Co, jeśli nie masz uprawnień do prowadzenia jachtu? Nic straconego!

Kapitan vs. skiper — kto jest kim?

Na początek dopełnijmy formalności i określmy, kim jest kapitan jachtowy (stopień żeglarski), a kim jest skiper (osoba którą najczęściej zatrudniamy do obsługi jachtu, gdy sami nie mamy odpowiedniej wiedzy i umiejętności) częściej spotkamy na jachtach pływających po ciepłych wodach) – oczywiście w teorii, bo jeden może być drugim!

Otóż kapitan jachtowy to najwyższy patent żeglarski, jaki można uzyskać w Polsce, a określenie „skiper” pochodzi od niemieckiego „shipper”, polskiego „szyper” i w przeciwieństwie do kapitana odnosi się raczej do załogi mniejszych jednostek. Kiedyś jednak szyper sprawował „urząd” zastępcy kapitana okrętów. Dziś określa się tak osobę, którą zatrudniamy do obsługi i prowadzenia jachtu, na przykład takiego, który czarterujemy w Chorwacji. Skiperem może być także zaprzyjaźniona osoba czy członek rodziny. Ważne, by miała uprawnienia żeglarskie: dla wód morskich powyżej 2 mil morskich od brzegu — minimum patent jachtowego sternika morskiego, natomiast dla wód śródlądowych — patent żeglarza jachtowego. Przed podjęciem decyzji o wynajęciu skipera oraz przed rozpoczęciem rejsu warto jednak dowiedzieć się więcej na temat tego, co to znaczy być załogantem, jak wygląda współpraca ze skiperem oraz jakie obowiązki łączą się z tymi dwoma zagadnieniami. Wynajęcie skipera nie jest równoznaczne z opłaceniem “niewolnika”, który będzie usługiwał załodze. To raczej współpraca na zasadach partnerstwa, choć słowo skipera powinno pozostawać najważniejsze i niepodważalne. Oczywiście, jeśli tylko warunki na to pozwolą, skiper dostosuje się do sugestii, życzeń czy próśb załogi, na przykład odnośnie do miejsc, które odwiedzić czy czasu płynięcia jednego dnia, co może być szczególnie ważne w przypadku gorszego samopoczucia któregoś z załogantów.

Ahoj, Panie Kapitanie!

Zawodowy skiper to osoba, która na żegludze zna się najlepiej. Jeśli jesteś początkującym żeglarzem i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jachtami, warto jest, wybrać się na rejs, w którym uczestniczyć będzie doświadczony skiper. Posiada on odpowiednie uprawnienia, dlatego można się czuć z nim w pełni bezpiecznie podczas rejsu. Skiper zawsze służy pomocą i odpowie na każde pytanie związane z żeglarstwem. Jeśli chcesz, z pewnością może Ci przedstawić też, jak wygląda żeglowanie i jak odnaleźć się w świecie jachtów. Ważne jednak, by traktować go z odpowiednim szacunkiem i nie podważać jego autorytetu. Więcej na temat tego, jak powinna wyglądać współpraca ze skiperem, znajdziecie w naszym wpisie Instrukcja obsługi skipera.

Rejs ze skiperem – warto czy nie?

Faktem jest, że coraz więcej osób decyduje się na czarter jachtów. Świadczy o tym, chociażby to, że coraz terminarze najlepszych jednostek zapełniają się bardzo szybko, na długo przed sezonem. Ponadto, zwiększa się liczba miejsc, w których można łatwo wynająć jacht. Seszele, Wyspy Zielonego Przylądka, Martynika, Estonia czy Islandia, to tylko kilka przykładów interesujących, „niestandardowych” kierunków. Każde miejsce zaskakuje czymś innym i pozwala na przeżycie wyjątkowych chwil. Mariny rozrastają się, rozbudowując swoją infrastrukturę i przygotowując się na przyjęcie coraz większej liczby jachtów. Wakacje pod żaglami to wyjątkowa atrakcja, przede wszystkim dlatego, że można podziwiać naprawdę piękne widoki i przeżyć coś innego, niż tradycyjne wakacje w hotelu czy pensjonacie. Codziennie możemy być w innym miejscu!

Czarter jachtu to świetna opcja na wakacje. Brak uprawnień to nic straconego. Z pomocą przychodzi skiper, który poprowadzi za Ciebie wynajęty jacht. Jeśli wciąż tworzysz plany na wykorzystanie letnich dni, wyczarteruj jacht i odkryj piękno żeglugi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

18 − szesnaście =