Czarter jachtów motorowych na każdą kieszeń

Podejrzewam, że wielu z Was westchnęło, widząc reklamę wody mineralnej, w której Monica Bellucci mknie motorówką przez zakątki Portofino. Niedostępny luksus? Okazuje się, że niekoniecznie. Szeroka oferta i różnorodność łodzi motorowych sprawia, że to naprawdę wydatek na każdą kieszeń, a szeroka oferta pozwala dopasować jacht do indywidualnych preferencji.

Jeśli jacht motorowy kojarzy Ci się wyłącznie z motorówką taką, jak wspomniana powyżej – jesteś w błędzie. Wspólnym mianownikiem jachtów motorowych jest obecność silnika mechanicznego. Już jego rodzaj różnicuje tego typu jednostki w zależności od mocy (ilości koni mechanicznych). Oznacza to oczywiście, że im więcej pod rufą tym lepiej, ale czy rzeczywiście? Czarter jachtu towarzyszy zazwyczaj urlopowi, a więc chęci oderwania się od rzeczywistości, pędzącego świata i zakosztowania sielskości. Świadomie wybierając jacht motorowy decydujemy się więc na „pakiet wypoczynkowy” z odrobiną adrenaliny w gratisie – tym, którzy chcą błogości polecimy raczej typowe jachty żaglowe (choć też są wyposażone w silniki, z założenia opierają się na żaglach). Wracając jednak do tych motorowych, roztaczamy wizję połączenia przyjemnego z ekscytującym, z wiatrem we włosach, rykiem silnika, zostawiając majestatyczny kilwater za sobą. Poczujesz tu prędkość i moc tego, co kryje się pod burtą – często i dużo, choć to od Ciebie i Twojej załogi zależy, czy i z jaką częstotliwością chcecie dawkować silniejsze emocje.

Moc silnika to jedno, drugim – swoją drogą sprzężonym z nią – czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę dobierając jacht motorowy jest jego długość – dostępne są motorówki długości zaledwie kilku metrów, przeznaczone dla kilku osób (ok. 4), najczęściej odkryte (choć to nie jest reguła), a także kilkunastometrowe i nawet dłuższe. Jeśli chodzi o niezbędne uprawnienia,  regulowane jest to przepisami poszczególnych państw – nie zawsze wymagany jest patent motorowodny (przypomnijmy – są to: Sternik Motorowodny, Motorowodny Sternik Morski oraz Kapitan Motorowodny). Decydując się jednak na „poważniejszy” czarter chcemy z pewnością skorzystać z bezkresu morza, co oznacza już raczej konieczność obecności uprawnionej osoby na pokładzie – jako członka załogi własnej lub skipera wynajmowanego razem z jachtem motorowym. Trzeba pamiętać, że ze względu na moc silnika manewrowanie większą jednostką wymagać może konkretnych umiejętności, a nie chcemy tracić kaucji z powodu przerostu własnych ambicji. Oprócz szkód materialnych możemy narazić się na ostre kary za nieprzestrzeganie przepisów, więc warto rozważyć wynajęcie profesjonalisty, jeśli nie czujemy się na siłach lub (koniecznie!) jeśli nie mamy wymaganych uprawnień.

Najlepiej zdecydować się na średniej wielkości jacht motorowy (14-16 metrów), który zapewni Wam komfort użytkowania ze względu na optymalną przestrzeń i wyposażenie, a to dostępne w racjonalnej cenie i na wybranych przez Was wodach.

Zobacz jachty motorowe

… i znajdź coś dla siebie! Wybierz kraj, termin i długość czarteru lub skorzystaj z dodatkowych opcji wyszukiwania. Ciesz się niezapomnianym urlopem!

Znajdź idealny jacht motorowy

  1. Żeglowanie jachtami motorowymi jest bardzo popularne. Tym bardziej, że w wielu przypadkach można wynająć te jachty bez uprawnień tzw. patentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

dziesięć + 17 =