Co to jest jacht kilowy?

Jachty można podzielić na wiele rodzajów, ze względu na bardzo różne kryteria. Wśród nich należy wymienić typ napędu, wody po których pływają, przeznaczenie, czy materiał, z którego zostały wykonane. Jednym z najbardziej podstawowych podziałów, które musi poznać każdy adept sztuki żeglarstwa jest rozróżnienie jachtów kilowych (balastowych), balastowo-mieczowych i mieczowych. Załoga YACHTIC przygotwała dla Was wprowadzenie do tego zagadnienia.

Na czym polega różnica

Zasadniczo różnica między tymi rodzajami jachtów sprowadza się do wyposażenia ich w tzw. balast bądź miecz – przekłada się to na stateczność jednostki,  jej zdolność do pływania na wiatr i jej zanurzenie. Stateczność jest istotna z uwagi na to, że pod wpływem wiatru i fal jacht przechyla się, a kiedy przechyli się za bardzo, to może się wywrócić ;-).  Zdolność do pływania na wiatr jest o tyle istotna, że wiatr nie zawsze wieje w kierunku, w którym chcemy płynąć. Jeżeli chcemy płynąć w kierunku z którego wieje staje się ona kluczowa. To jakie mamy zanurzenie decyduje o tym jak blisko możemy podpłynąć do brzegu i czy w ogóle możemy gdzieś wpłynąć.

Jacht kilowy

Jacht kilowy, nazywany również balastowym, to jacht żaglowy, który został wyposażony w konstrukcyjnie przymocowany balast. Celem tego jest odpowiednie obniżenie środka ciężkości i zapewnienie większej stateczności. Balast najczęściej jest elementem konstrukcyjnym samego kadłuba, lub znajduje się w jego najniższej części. Zasada działania tego rozwiązania jest prosta – wraz z rosnącym przechyleniem bocznym, rośnie tzw. siła prostująca, która minimalizuje ryzyko wywrócenia, a w przypadku gdy do niego dojdzie, umożliwia samodzielne podniesienie się jednostki. Konstrukcje balastowe są bezpośrednim wynikiem procesu zwiększania powierzchni ożaglowania, który znacząco wpływał na utratę bezpiecznej stateczności. Wymusiło to na konstruktorach implementacje nowych pomysłów takich jak balasty pod postacią ciężkich przedmiotów np. sztabek żelaza i innych metali umieszczonych na dnie kadłuba (tzw. balast wewnętrzny). Wadą tego rozwiązania było to, że obciążenie to pozostawało ruchome, co w krótkim czasie doprowadziło do kilku poważnych wypadków. Wraz z końcem XIX wieku, konstruktorzy jachtów wytyczyli nowy kierunek w kwestii balastu (balast bryłowy, nastepnie balast płetwowy), dzięki czemu współczesne jachty kilowe wyróżnia bardzo dobra stateczność. Chociaż jachty kilowe powszechnie uchodzą za niewywracalne, wiele zależy od wód po których pływają i różnych czynników.

Jachty mieczowe i balastowo-mieczowe

Konstrukcja jachtów mieczowych oparta jest na tzw. stateczności kształtu, czyli rozwiązaniu, w którym środek ciężkości umiejscowiony jest nad środkiem wyporu. Sam miecz to po prostu rodzaj sztywnej płetwy która przymocowana jest u dołu kadłuba. Chociaż płetwy w poszczególnych modelach różnią się od siebie wielkością i materiałem wykonania, z reguły umożliwiają one szybkie poruszanie – tu spotykanym rozwiązaniem jest schowanie miecza do skrzyni kadłuba w celu zmniejszenia oporu. Kompromisem między ww. rodzajami jachtów są jachty balastowo-mieczowe, które wykorzystują stateczność zarówno ciężaru jak i kształtu, co umożliwia im np. szybkie pływanie i relatywnie niewielkie zanurzenie, umożliwiające podejście do brzegu.

Który jacht sprawdzi się najlepiej na danych wodach? Należałoby powiedzieć “ile ludzi, tyle opinii” – wszystko zależy od tego o jakim dokładnie modelu mowa i jakie są jego inne parametry. Warto jednak upewnić się co do jachtu, który chcemy wyczarterować, szczególnie jeśli zamierzamy samodzielnie nim sterować, gdyż często właściwy wybór potrafi znacznie uprzyjemnić rejs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

trzy + trzy =