Sycylia – przewodnik po Włoszech

Wybierając czarter jachtu we Włoszech, warto zdecydować się na kierunek podróży jakim jest Sycylia. To miejsce pełne tajemnic, ciekawej historii i niepowtarzalnego uroku, które doskonale nadaje się na rejs nawet dla niezbyt doświadczonych żeglarzy. Jakie atrakcje czekają na nas w ojczyźnie “Ojca Chrzestnego”?

Informacje ogólne

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym i częścią jednego z regionów autonomicznych Włoszech. Znajduje się na południe od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddzielona jest Cieśniną Mesyńską (która w najwęższym miejscu mierzy sobie zaledwie 3,1 km!). Od północy, wschodu i południowego zachodu otaczają ją kolejno Morze Tyrreńskie, Morze Jońskie i Cieśnina Sycylijska. Jako region, Sycylia podzielona jest na 9 prowincji, które zamieszkuje ok. 5,1 mln ludzi. Klimat panujący na wyspie można opisać jako śródziemnomorski z łagodnymi zimami i upalnym sezonem letnim. Północna część Sycylii pokryta jest stosunkowo wysokimi górami, zaś na jej terytorium zobaczyć można aż 3 z 6 aktywnych wulkanów we Włoszech, w tym słynny wulkan Etna. W trakcie swojej historii wyspa znajdowała się pod panowaniem Fenicjan, Greków, Rzymian i Arabów, czego pozostałością jest spora liczba zabytków i wiele obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dojazd

Większość bywalców poleca podróżowanie na Sycylie poza sezonem, np. w październiku, a nawet w listopadzie. To czas, kiedy wciąż panują tu wysokie temperatury, spada liczba turystów i poziom cen, co sprawia, że zwiedzanie wyspy staje się znacznie przyjemniejsze. Chociaż na Sycylie można dostać się samochodem, większość osób decyduje się na podróż samolotem. Koszt dojazdu na własną rękę jest relatywnie wysoki ze względu na opłaty na autostradach w Austrii i we Włoszech, oraz cenę przeprawy promem. Przy odrobinie szczęścia możemy zaopatrzyć się w niedrogie bilety lotnicze – Wizz Air oferuje relacje Warszawa – Katania, natomiast Ryanair proponuje Kraków/Warszawa – Trapani. Sam lot trwa ok. 3 godziny. Warto pamiętać, że komunikacja miejska na wyspie jest dość słabo rozwinięta i większość osób, które podróżują tu drogą lądową decyduje się na wynajem samochodu.

Cefalu

Najpiękniejsze miejsca na Sycylii

Sycylia może sprawiać wrażenie nieco zaniedbanego miejsca, które zatrzymało się w czasie, jednak nie brakuje tu miejsc, które warto odwiedzić żeglując wzdłuż jej wybrzeża.

Jednym z najważniejszych miejsc na wyspie jest jej kulturalna gospodarcza i turystyczna stolica – Palermo. Krajobraz miasta obfituje w budowle w stylu romańskim, normańskim , barokowym i gotyckim, takie jak Kościół św. Katalda, Palazzo dei Normanni, katakumby Kapucynów, czy Teatro Massimo. Jeśli chodzi o praktyczne porady – wybierając się na obiad należy pamiętać o specjalnej dopłacie, która doliczana jest do każdego rachunku za obsługę kelnerską (1,5 do 4 euro). Będąc w Palermo starajmy nie zapuszczać się w niektóre zaniedbane dzielnice, w których nie zawsze jest bezpiecznie. Życie nocne w tym mieście kończy się dla większości mieszkańców… o 20:00! Oczywiście, w trakcie sezonu z łatwością znajdziemy knajpki i restauracje otwarte do późnych godzin, jednak spacerowanie po mieście w środku nocy może być utrudnione ze względu na fakt, iż na ten czas zamykane są zasadniczo wszystkie parki. W pobliżu miasta (10 km) znajdziemy przepiękną plażę Mondello.

Kolejnym miastem, które koniecznie należy zwiedzić będąc na Sycylii jest Taormina, która przez miejscowych nazywana jest “perełką Sycylii”. To przepiękne miasteczko, pełne cudownych zabytków i atrakcji, takich jak Teatr Grecki z III wieku p.n.e., główna ulica Corso Umberto pełna fascynujących zakamarków, plac Piazza IX Aprile, z którego można podziwiać panoramę wybrzeża, czy wyspa Isola Bella, położona u podnóża Taorminy, świetnie nadająca się na kąpiele ze względu na swoją krystalicznie czystą wodę.

Do innych polecanych miejsc należy kameralne miasteczko Gangi, urzekające swoim położeniem, architekturą i spokojem, nadmorskie Trapani, będące dobrą bazą wypadową do innych części wyspy, czy barokowa Katania, znana z zawrotnej ilości zabytkowych kościołów. Żeglując w regionie Sycylii koniecznie wybierzmy się na Etnę, największy w Europie stożek wulkaniczny, którego wysokość wynosi ok. 3340 m n.p.m. Na szczyt wulkanu, gdzie znajdują się tzw. kratery centralne możemy dostać się specjalną kolejką, samochodem, lub pieszo (obowiązkowo z przewodnikiem, którego możemy wynająć na początku trasy). W ostatni przypadku, pamiętajmy o dobrych butach, gdyż wędrówka nie należy do najlżejszych. Wokół wulkanu rozpościera się charakterystyczny krajobraz i zapach gryzącej siarki.

Etna

Warunki żeglarskie

Sycylia jest typowym przykładem klimatu śródziemnomorskiego. Zimy są umiarkowanie chłodne  i wilgotne (temperatura wody ok. 15°C-18°C) , lato natomiast jest przeważnie suche i bardzo upalne (temperatura wody waha się wtedy od 24°C–26°C). Poza sezonem, czyli w okresie jesień-wiosna, dominują tu zmienne warunki pogodowe, charakteryzujące się częstym występowaniem sztormów. W czasie tym, wyspa ze względu na swoje położenie geograficzne jest wystawiona na liczne i silne wiatry (gwałtowne wiatry ze strony Afryki – sirocco, oraz sztormy wywołane przejściem układu niżowego od Malty – gregale). Żeglując w tym okresie warto mieć stały dostęp do aktualnych prognoz, które pozwalają przewidzieć pogorszenie się pogody z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu będziemy mogli skorygować trasę rejsu, lub schronić się w bezpiecznym porcie. Jeśli decydujemy się na czarter jachtu w okolicach Sycylii, nie lekceważmy również niektórych prądów, takich jak te występujące w Cieśninie Messyńskiej między Sycylią i Półwyspem Apenińskim (ok. 4-5 w), które spowodowane są ruchem pływowym mas wody między Morzem Tyrreńskim i Morzem Jońskim. W miesiącach letnich (lipiec i sierpień) ryzyko sztormu jest natomiast bardzo niewielkie. Delikatne wiatry letnie z północnego zachodu osiągają wtedy siłę ok. 8-12 węzłów (nabierając nieco na sile w okolicach popołudnia). Wybrzeże Sycylii świetnie nadaje się do żeglowania ze względu na krystalicznie czystą wodę, piękne widoki i urozmaiconą linie brzegową, dużą liczbę urokliwych zatoczek (w większości prywatnych), a także dużą ilość atrakcji w licznych nadmorskich miejscowościach.

Zarezerwuj jacht na Sycylii

Wystarczy kilka chwil, abyś mógł cieszyć się wakacjami na wodzie. Kliknij i wybierz jacht dla siebie!

Wynajmij jacht w Sycylii

Podsumowując, wybierając czarter jachtu na Sycylii, wybieramy niesamowitą przygodę. To rewelacyjne miejsce dla wszystkich żeglarzy, również tych, którzy nie posiadają olbrzymiego doświadczenia. Wyspa ta jest kameralnym i urokliwym miejscem, pełnym sekretów i unikatowych widoków, a to już gwarancja, że wracając z wypadu na jacht w tych okolicach, przywieziemy ze sobą wiele fantastycznych wspomnień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

piętnaście − sześć =